Gegužės 23-ioji – Sekminės, Beržų garbinimo šventė

Išnykęs buvusio Gelvonų valsčiaus kaimelis Beržynė. Tarpukario žemėlapio fragmentas

Sekminės – šventė, švenčiama sekmą (t.y. septintą) savaitę po Velykų. Jos metu garbinama augmenija ir naminiai gyvuliai.

Šventės metu ypatinga galia suteikiama jauniems berželiams. Beržas išsiskiria iš kitų medžių tuo, kad yra itin gyvybingas – pirmasis pavasarį išsprogsta, auga ir prastoje žemėje.

Lietuvoje beržas yra vienas dažnesnių žodžių vietovardžiams. Kėdainių ir Jonavos savivaldybėse yra gyvenvietės Beržai.

Viena žinomiausių buvo Radviliškyje veikusi Raštinės reikmenų įmonė „Beržas“, kurio produkcija bent jau sovietmečiu buvo kiekvienam žinoma nuo mažens. „Beržas“ iš medienos gamino mokyklines liniuotes, penalus, braižymo lentas, žaislus, mokyklinius suolus, kitus baldus. Tame pat Radviliškio, taip pat Tauragės, Šalčininkų, Kėdainių, Vilniaus ir Širvintų rajonuose teka upeliai, turintys Beržės pavadinimą. Beržės upelį apskritai turėtume laikyti antruoju Širvintų simboliu, kadangi šis kairysis Širvintos intakas į šią upę įteka būtent mieste, o jį užtvenkus buvo suformuoti keturi Beržės tvenkiniai. Pagaliau, net pats Upelio gatvės pavadinimas ir kai kurių populiariai Upeliu vadinamas mikrorajonas savo pavadinimą taip pat gavo nuo Beržės upelio.

Pas mus ir Šilalės rajone taip pat yra Beržės kaimeliai. Beje, 1923 metais vykusio gyventojų surašymo metu šis netoli Širvintų esantis kaimelis buvo įvardytas kaip Beržos kaimas su 14 ūkių ir 111 gyventojų.

Pridėjus kitas žodžio formas, šalyje rasime dar keliolika iš beržo kildinamų vietovardžių, taip pat ir gatvių. Bent jau mūsų rajone jų yra šešios – Bagaslaviškyje, Kaliakiemiuose, Peliškėse, Širvintų kaime, Trapeliuose ir Viršuliškiuose. Užušiliuose yra Beržyno gatvė, Beržės ir Rimučių kaimuose – Beržės gatvės, o Pakalniškiuose – Beržynės gatvė.

1923 metų gyventojų surašymo duomenimis, Gelvonų valsčiuje būta Beržynės viensėdžio su 3 ūkiais, kuriuose tuomet gyveno 9 žmonės. Beržynės būta šalia Pociūniškiu, Gelvonų link.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 21 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top