Dėl kieno interesų valdantieji atsisakė planuotos partnerystės?

VAATC direktorius Bronius Pavilanskas Širvintų rajono tarybos narei Živilei Pinskuvienei prisipažino, kad susidaro įspūdis, jog ketinama atidaryti didelių gabaritų atliekų aikštelė ne vienam yra tarsi rakštis tam tikroje vietoje.

VAATC direktorius Bronius Pavilanskas Širvintų rajono tarybos narei Živilei Pinskuvienei prisipažino, kad susidaro įspūdis, jog ketinama atidaryti didelių gabaritų atliekų aikštelė ne vienam yra tarsi rakštis tam tikroje vietoje.

Jau kuris laikas Šniponių buvusio sąvartyno pašonėje stovi įrengta didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė. Nors rajone yra didelė tokios paslaugos paklausa, aikštelė savo vartų gyventojams neatidaro. Širvintų rajono tarybos narė Živilė Pinskuvienė pasidomėjo, kodėl Širvintų rajono gyventojai iki šiol negali naudotis už europines lėšas įrengtu objektu.

Aikštelę įrengusio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Bronius Pavilanskas tarybos narę patikino, kad aikštelė klientams savo vartus tikrai atvers dar šįmet. Klausimas tik, ar jos atidaryme verti dalyvauti rajono valdantieji. Galima sakyti, nėra jokio rajono valdžios nuopelno, kad ne vienerius metus rajono gyventojų lauktas objektas atsirastų ir pradėtų veikti.

O dabartiniai rajono vadovai tikrai galėjo turėti progą prieš artėjančius rinkimus pasigirti galimu savo indėliu į šio objekto atsiradimą. Statybinio laužo, stiklo, dažų, metalų, senų akumuliatorių, nebeeksploatuojamų padangų, senų baldų, medienos ir kitų atliekų surinkimo aikštelė daugeliui tikrai yra svarbesnis dalykas, nei, sakykime, tvenkinio dumblo kuopimas. Tačiau taip nutiko, kad valdantieji patys atsiribojo nuo didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelių įrengimo.

Ketinamą atidaryti didžiųjų atliekų aikštelę apžiūrėjusi Živilė Pinskuvienė neslėpė, kad jai gėda dėl gana keisto mūsų valdančiųjų požiūrio į visas šias problemas.

Ketinamą atidaryti didžiųjų atliekų aikštelę apžiūrėjusi Živilė Pinskuvienė neslėpė, kad jai gėda dėl gana keisto mūsų valdančiųjų požiūrio į visas šias problemas.

Iš pradžių sumanymo būta kitokio! Dar 2010 metų kovo viduryje buvo parengtas Širvintų rajono savivaldybės tarybos sprendimo projektas, kuriame valdžia ne tik ketino pritarti, jog būtų uždarytas Šniponių sąvartynas, o jo teritorijoje būtų įrengtos didžiųjų gabaritų ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės. Mūsų valdantieji taip pat ketino iš savivaldybės biudžeto vykdomoms veikloms skirti ne mažesnį kaip 15 proc. finansavimą, pritarti Širvintų rajono savivaldybės administracijos dalyvavimui projektuose partnerio teisėmis ir įgalioti Savivaldybės administracijos direktorę Eleną Davidavičienę su VAATC pasirašyti partnerystės sutartį.

Tačiau po kelių savaičių, 2010-ųjų kovo 31 dieną, priimtas tarybos sprendimas Nr. 1-69 gerokai skyrėsi nuo projekto. Jame neliko ne tik žadamos finansinės paramos, bet ir apskritai bet kokių ketinimų bendradarbiauti partnerystės teisėmis.

Dabartinis VAATC direktorius Bronius Pavilanskas neatsistebi tokiu atsainiu valdžios požiūriu. Tarsi tai būtų Širvintų rajonui visai nereikalingas objektas, kurio įrengimui buvo panaudotos ir europinės lėšos. Jis dar bandė apeliuoti į rajono valdininkų sąžinę, tačiau išgirdo kategorišką atsisakymą finansiškai paremti tokių aikštelių įrengimą.

Rajono tarybos narė Živilė Pinskuvienė spėja, kad pasikeitusį rajono valdžios požiūrį galėjo lemti kai kurių valdančiosios koalicijos narių verslo interesai.

– Man visa tai susiūta baltais siūlais. Neatmetu, kad valdantieji galimai susigriebė, jog tuometės Investicijų ir savivaldybės nuosavybės skyriaus vedėjos Ingridos Baltušytės parengtas sprendimo projektas gali kelti grėsmę jų pasirinktos UAB „Ecoservice“ verslo planams. Ir šiandien ne paslaptis, kad, pasiūliusi didesnę paslaugų kainą, tačiau laimėjusi konkursą dėl atliekų tvarkymo operatoriaus, „Ecoservice“ savo gamybine baze pasirinko su tuometiniu rajono meru Kęstučiu Pakalniu siejamos įmonės teritoriją, kur yra surenkamos bei sandėliuojamos didelių gabaritų atliekos. Manau, kad valdantiesiems galėjo nepatikti, jog į rajoną ateina rimtas konkurentas jų pamalonintam „Ecoservice“. Galbūt tai ir buvo priežastis atsisakyti partnerystės su Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centru, nors kitos Vilniaus apskrities savivaldybės tokia praktika pasinaudojo, – „Širvintų kraštui“ sakė opozicijos lyderė. Jos nuomone, šiuo atveju juos galėjo suvienyti bendrystės principas, kai pripuolusieji prie valdžios lovio pasidalija: „Tau šiukšlių surinkimas, tau šildymas, o tau – dumblas…“ – O kas galvoja apie rajono gyventoją?

Tokio mūsų valdžios požiūrio rezultatas šiandien akivaizdus: didelių gabaritų atliekos renkamos tik kelis kartus per metus, žmonės jas turi pristatyti į VAATC įrengtas aikšteles seniūnijose arba į „Ecoservice“ nuomojamą aikštelę Širvintose. Iš ten jos keliauja į įmonės rūšiavimo aikštelę. Išsirinkus, kas dar gali verslininkams atnešti pelno, nenaudingos atliekos yra atiduodamos Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui, kurio akcininkė yra ir Širvintų savivaldybė. Galima sakyti, už tolesnį jų utilizavimą per sąvartyno vartų mokestį solidariai turi sumokėti visi apskrities gyventojai.

Pradėjus veikti Šniponių aikštelei, tokių vaizdų, kaip prie Širvintų miesto senųjų kapinių, rajone tikrai sumažės.

Pradėjus veikti Šniponių aikštelei, tokių vaizdų, kaip prie Širvintų miesto senųjų kapinių, rajone tikrai sumažės.

– Džiaugiuosi, kad netrukus ši keista situacija pasikeis, – neslėpė tarybos narė. – Žmonėms nereikės prie konteinerių patyliukais tempti ar pusę metų namuose laikyti senus baldus, pakeistų langų rėmus, kad iš „Ecoservice“ sulauktų velykinės ar kalėdinės malonės. Didelių gabaritų atliekų aikštelė bus pavyzdys, kaip civilizuotai sprendžiamos su atliekomis susijusios problemos. Pagaliau ir Širvintų rajono žmonės nebus išskirti iš kitų.

Kaip paaiškino Bronius Pavilanskas, ketinamoje atidaryti aikštelėje bus galima nemokamai priduoti nustatytą kiekį didžiųjų atliekų. Pavyzdžiui, per metus bus galima priduoti iki keturių kiekvieno įregistruoto automobilio padangų, vadinasi, atkris būtinybė jas mėtyti bet kur. Taip pat numatyta, kad kiekvienas gyventojas per vieną kartą į aikštelę nemokamai gali pristatyti tiek atliekų, kiek telpa į lengvojo automobilio bagažinę ir (ar) lengvojo automobilio priekabą (išskyrus antrines žaliavas). Baldai ar didesnių matmenų buitinė technika gali būti atvežama mikroautobusais. Vienas gyventojas per vieną kartą į aikštelę gali pristatyti ne daugiau kaip 250 kg mišrių statybinių atliekų. Per metus vienas gyventojas nemokamai gali priduoti 5 stiklo paketus (langus su rėmais), 40 kg stiklo paketų (langų duženų), po 2 vienetus buitinės technikos (televizorių, kompiuterių, mikrobangų krosnelių ir pan.), 500 kg statybų ir griovimo atliekų, medienos, baldų…

Anot VAATC direktoriaus, surenkamos atliekos bus rūšiuojamos, kas gali būti perdirbta – atiduota perdirbti ir panaudota. Tačiau apie tai – kitą kartą. O dabar Bronius Pavilanskas paragino žmones nedelsti ir nemokamai pasiimti jiems priklausančias kompostavimo dėžes. Jo žiniomis, Širvintų komunalininkai dar neišdalijo kone tūkstančio kompostavimo dėžių. Jos nemokamai priklauso kiekvienai namų valdai.

„Širvintų krašto“ informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top