Turkiškas sapnas

Šventinėmis dienomis mieste iškabinamos šalies vėliavos.

Šventinėmis dienomis mieste iškabinamos šalies vėliavos.

Pirmas mėnuo praėjo labai lėtai, laikas slinko kaip įstrigus automobilių spūstyje. Viskas sulėtėja nors viduje kažkur skubi. Tas vidinis skubėjimas, lyg priminimas, tiksintis žadintuvas, kuris nuskambės ir pakels iš turkiško sapno. Per trumpą laiko tarpą gali suprasti, kad Turkija yra nuostabi vien dėl dviejų dalykų – maisto ir kraštovaizdžio. Žinoma, tada turi nemėgti bendrauti su žmonėmis ir norėti būti vienas. Bet jei taip nėra, tada atsiranda trečias dalykas – išprotėję žmonės. Tikrai nuostabu, nes žmonės čia yra atsipalaidavę, pasitikintys savimi, karšto kraujo ir tuo pačiu draugiški. Arba, vienu žodžiu – savotiški. Laikrodis nesustoja tiksėti, o dairantis pro langą žmonės rytais jau velkasi striukes, man bandant suprasti, kur ir kaip prabėgo antras mėnuo. 

Kalbant apie visų laikų didžiausią priešą – laiką – reikėtų prisiminti, kad jis visada tiksi vienodai, nors būna dienų, kai jis atrodo vos slenka, arba priešingai – diena prabėga nepastebimai. Turkijoje žmonės niekur neskuba, ypač vasarą. Savivaldybėje, kurioje savanoriauju, taip pat niekas neskubėjo mūsų pristatyti prie darbų, viskas vyko po truputį. Mūsų nuolatinis skubėjimas – tik pripratimas jausti būtinybę produktyviai praleisti laiką, verstis per galvą arba didžiuotis lietuvišku užsispyrimu, kuris dažniausia padeda nesustoti. Stebint turkus, jie turi kitokį variklį, skatinantį gyventi, judėti į priekį. Didžioji dalis Turkijos yra Azijos žemyne, o keli miestai Europos. Nors tai tik geografinė riba, bet ji tuo pačiu skiriasi dešimtmečiais nuo europietiško laisvumo, supratimo apie laisvę, galimybės rinktis. Kodėl ties šita riba Turkija įstrigo į konservatyvumo ir diktatoriškumo pinkles? Kodėl šitas paradoksas jau tampa taisykle, kai išorė yra graži, bet vidus visada būna supuvęs? Pirmas savaitės Turkija užbūrė savo kraštovaizdžiu, medžiuose žydinčiomis gėlėmis, saulėlydžiu toli kalnuose, spalvinga kultūra, mokėjimu neskubėti. Bet už viso šito, po truputį, išlenda turkų problemos. Turistų laimei, jie šito nespėja pajausti. Neužtenka laiko.

Šarūnė Turkijoje...

Šarūnė Turkijoje...

Gėlių turguje.

Gėlių turguje.

Visada pasitaikius progai apsilankau turkiškos muzikos koncertuose. Vienas pastebėjimas – vietiniai nešoka. Jie tiesiog stovi ir klauso, nepriklauso nuo koncerto vietos, laiko ar atliekamos muzikos. Paklausus kodėl, jie atsako, kad tiesiog taip yra. Ir dar vienas pastebėjimas – daug apsaugos. Renginiuose pilna policijos, visi įeinantys yra pilnai patikrinami, taip pat yra blokuojamas ryšys. Daug apsaugos taip pat yra viešojo transporto stotyse, savivaldybėse. Tik kartais pasijauti ne saugomas, o bauginamas. Kartais tokiose vietose būna moterų su verkiančiais vaikas ant rankų, kurių kažkodėl nenorima įleisti. Galbūt tam, kad pagerinti bendrą renginio ar aplinkos nuotaiką. Kiekvieną dieną aš vis dar randu kuo čia stebėtis.

Tradicinės turkiškos lempos.

Tradicinės turkiškos lempos.

Senovinio Efeso miesto griuvėsiai.

Senovinio Efeso miesto griuvėsiai.

Klasikiniai turkiški pusryčiai

Klasikiniai turkiški pusryčiai

Yra tokie momentai, kurie man visada primena, kad aš esu ne namie. Tai iš mečečių garsiakalbių sklindančios dainuojamos maldos garsas. Išgirdus šį garsą per kūną nueina šiurpas, nejučiom pagaunu save besidairančia, ar niekas nepasikeitė gatvėje. Vieni šitoje maldoje atranda ramybę, kiti nepasitikėjimą. Aš Turkijoje atradau ramybę važiuodama naktį autobusu nelabai pažįstamose vietose. Supratau, kad nebijau pasiklysti. Kada galima sakyti, kad jau tampi pasaulio žmogumi? Ar kai visas pasaulis tampa namais? Gal tada ir laikas tampa draugu, kuris grėsmingai nebeskaičiuoja gyvenimo minučių ir leidžia tiesiog gyventi.

Šarūnė Šidlauskaitė
Izmiras, Turkija

     
Naujausi komentarai
  • as    2018-10-10 22:40         

    sekmes sarune tau daug laimes ir grozetis turkina ir geru ziniu pasisemti

Kiti straipsniai:

Sekmadienis

Širvintų moksleiviai „pasimatavo universitetą“

Širvintose – Moksleivių Universitetas!

5. Turkiškas vardas

Dainininkė AISTE pristato naują vaizdo klipą ir dainą „My Only Friend“

„Motfestas“

Trys draugės

Kartais būna liūdna, nes Lietuvoje menas mažiau vertinamas

Įsimylėti…

Karjeros festivalyje – jaunuoliai iš viso rajono

Susikurto gražaus gyvenimo kaime į didmiestį tikrai nekeistų…

„Veiksmo diena“ Savivaldybėje: gimė bendras projektas

Širvintų atvira jaunimo erdvė dūzgia

Turkiškas sapnas

Malonūs Musninkų dienos centro „Aitvarai“ vasaros prisiminimai.

Kultūrinis šokas. Arba kodėl geriau (ne)likti namuose

Sveikiname naująją šeimą

Žvagulių atžalos vestuvėms gėlės išaugo ir pražydo Musninkėliuose

„Mane žavi skirtingų kultūrų kontrastas…“

„Geriau keli eurai kišenėje, bet ramybė širdyje ir sieloje…“

Svečiavosi ukrainiečiai

Savanorystė kaip laisvalaikio, kokybės ir emocinės būsenos gerinimas

Mokymai Vokietijoje

Savo gyvenimo kelią pasirinko Lietuvoje…

Savivaldybės naujienos

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Ar Širvintose reikėtų vietos, kur veiktų visiems atviras nemokamas internetas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama

Širvintų parapija

Web ir SEO sprendimai

Farming simulator 19 mods
Apskaitos paslaugos
Židiniai
Kreditas
Plytelės
Buitinė technika namams
Pigūs baldai
Vertimai iš anglų
Lagaminai
Microblading
NeoLife vitaminai
Įmonių steigimas
Išparduotuvė
Optimizavimas paieškos sistemoms

  
Statistika
Dabar svetainėje: 15 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.