Kartais būna liūdna, nes Lietuvoje menas mažiau vertinamas

Laurynas Kamarauskas

Laurynas Kamarauskas

Širvintiškis Laurynas Kamarauskas – grafikos dizaineris, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtinis (gavęs grafikos specialybės laipsnį) ir Vilniaus dailės akademijos absolventas (gavęs jau VDA grafinio dizaino bakalaurą), šiuo metu studijuojantis Vizualinių komunikacijų magistrą (Vilniaus dailės akademijoje), jau yra surengęs dvi personalines parodas (2013 m. „Kodai“, 2015 m. „Link Menų“) bei dalyvavęs ne vienoje grupinėje parodoje Lietuvoje ir užsienyje. 2017 metais jis pelnė Lietuvos spaudos pramonės apdovanojimą už geriausią baigiamąjį jaunojo specialisto darbą.

Šiuo metu Laurynas dirba Critical strateginio dizaino agentūroje kaip laisvai samdomas grafikos dizaineris-iliustratorius. Lapkričio 23-ąją Širvintų kultūros centre bus atidaryta personalinė Lauryno Kamarausko darbų paroda „Pauzė“. Autorius dar iki parodos atidarymo maloniai sutiko pasidalyti savo įžvalgomis apie kūrybinio darbo ypatumus bei įkvėpimo džiaugsmą.

– Esate tikrų tikriausias širvintiškis, baigęs Širvintų „Atžalyno“ progimnaziją ir išvykęs mokytis į Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą. Sakykite, kokio amžiaus pradėjote piešti? Kada pajutote pašaukimą. Ar Jūsų šeimoje yra dailininkų, muzikantų, poetų, šiaip meniškos sielos žmonių?

– Piešti pradėjau nuo ankstyvos vaikystės. Piešdavome kartu su mama, kuri leido pažinti linijų subtilumą, spalvų įvairovę bei dėmių santykį. Kada pajutau pašaukimą, sunku įvardinti. Manyčiau, pomėgis piešti, domėjimasis vizualiaisiais menais palaipsniui virto mano pagrindine veikla. Mūsų šeimoje yra ir daugiau meniškos sielos žmonių.

– Koks jausmas apima tapant paveikslus? Ar esate laimingas, kad piešiate? Kokie jausmai užplūsta baigus sumanytą darbą?

– Kurdamas darbus, atitrunku nuo realaus ir pasineriu į savo kuriamą pasaulį. Kurdamas jaučiuosi laimingas, tačiau kartais būna liūdna, nes Lietuvoje menas mažiau vertinamas nei, pavyzdžiui, Suomijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje. Pripažįstu, jog kartais pritrūksta drąsos kai kuriems sprendimams ar sumanymams įgyvendinti. Geri jausmai užplūsta baigus savo darbą, tačiau man vertingesnis yra pats kūrybinis procesas, per kurį ieškau, atrandu, nustembu…

Lauryno Kamarausko darbas „Dvilypumas“.

Lauryno Kamarausko darbas „Dvilypumas“.

– Iš kur semiatės energijos ir įkvėpimo kūrybai?

– Energijos ir įkvėpimo kūrybai semiuosi iš aplinkos, gyvenimiškų įvykių, apmąstymų, kuriuos norisi užfiksuoti vizualia kalba.

– Ką turite mintyse duodamas paveikslui pavadinimą? Kodėl pasirinktas parodos pavadinimas „Pauzė“?

– Darbo pavadinimui niekada nepriskyriau formulės, kuria vadovaučiausi. Kartais tai spontaniškas atsitiktinumas, kartais analizės padarinys, kuri sukuria žaidimo ir mįslės pojūtį. Parodos pavadinimą „Pauzė“ pasirinkau neatsitiktinai. Šiuolaikiniame pasaulyje, kupiname inertiškumo ir skubėjimo, neturime laiko sustoti ir pajausti akimirkos žavesio. Taip norisi užduoti sau klausimus: „Ar visada suvokiame, ką jaučiame?“, „Kas tikra, o kas ne?“, „Ar atpažįstame save šiuose kaukių ir kostiumų žaidimuose?“.

– Kiek vaikystėje svajojote būti tuo, kuo dabar esate? Kaip pavyko tai pasiekti?

– Vaikystėje turėjau įvairių svajonių, tačiau grafikos dizainerio specialybė yra labai jauna ir apie ją sužinojau besimokydamas 11 klasėje. Tapti šios srities profesionalu pavyko išsikeliant aiškius tikslus ir nuolatiniu nuosekliu darbu.

„Motina“.

„Motina“.

– Kada, kaip, kur gimsta Jūsų meno kūriniai?

– Mano darbai gimsta namuose, Dailės akademijoje. Idėjos užsimezga keliaujant, bendraujant su žmonėmis; mintys reflektuoja sapnų pasaulyje, sintezuojasi tarpusavyje ir subręsta iki pirmo eskizo.

– Esate grafikos dizaineris-iliustratorius. Kas tai? Papasakokite apie savo kasdienį darbą.

– Grafinis dizainas – vizualinio turinio pateikimas įvairiomis meninėmis ir techninėmis priemonėmis. Grafinis dizainas paprastai susijęs ne tik su meninių vaizdų kūrimu, bet ir su analize, organizavimu ir pateikimo metodais vizualinės komunikacijos problemų sprendimams. Tai tarpdisciplininė komercinių ir nekomercinių institucijų vizualinės komunikacijos problemų sprendimo veikla, kurioje reikia suderinti turinio vizualinį kūrybiškumą su komunikacijos, technologijų ir verslo žiniomis. Šiuo metu dirbu strateginio dizaino agentūroje „CRITICAL“ grafikos dizaineriu-iliustratoriumi. Darbas tiesiogiai susijęs su mano specialybe. Dalyvauju įvairiuose dizaino projektuose: logotipų ir identiteto, pakuočių kūrimas, leidinių dizaino ir maketavimo darbai.

– Jei būtų įmanoma keliauti laiko mašina, kokioje šalyje, kokiame amžiuje norėtumėte apsilankyti ir kodėl?

– Gal XXX amžiuje… Apie praeitį sužinome iš įvairių atminties relikvijų, pasakojimų, o ateities nežinomybė domina, kiek žmonija bus pasiekusi mokslo, meno, technologijų srityse.

– Ko iš tiesų reikia žmogui, kad jis rastų savo sėkmės formulę?

– Pirmiausia – klausytis savo vidinio balso. Vėliau – išsikelti aiškų tikslą, turėti drąsos ir nuosekliai dirbti.

– Ko palinkėtumėte savo parodos lankytojams ir savo talento gerbėjams?

– Linkiu siekti savo tikslų, turėti drąsos keistis, nebijoti įsiklausyti į savo vidinį balsą, džiaugtis ir nepasiduoti nesėkmėms.

– Ačiū už pokalbį.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Nuotraukos iš Lauryno Kamarausko asmeninio albumo

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Kartais būna liūdna, nes Lietuvoje menas mažiau vertinamas”

  1. Agnė parašė:

    Labai įdomūs ir metaforiški darbai. Didelės kūrybinės sėkmės!

  2. Ry parašė:

    Šaunuolis! Gražu! Reikalinga!

Comments are closed.

scroll to top