Reikia ne tik gyventojų sąmoningumo, bet ir valdžios veiksmų

Paprastas plastikinis maišelis, tyčia ar ne numestas, suyra tik per 500 - 1000 metų.

Paprastas plastikinis maišelis, tyčia ar ne numestas, suyra tik per 500 - 1000 metų.

Kol vieni eina į miškus ieškoti grybų, kiti – medžių šešėliuose palieka kalnus šiukšlių. Įvairi buitinė technika, virtuvės rakandai, padangos, batai ar net vaikiški žaislai „puošia“ ne vieno miško prieigas.

Ir Širvintų rajone, besidairant į šalis, nesunku pastebėti ne vieną pakelę, kurioje tarytum sąvartyne palikti niekam nereikalingi daiktai.

Šiukšlės „prišaukia“ dar daugiau šiukšlių

Sakoma, kad jei numeti šiukšlę, šalia jos tuoj atsiras kita. Ir taip be pabaigos. Panašiai ir miške – jei vienas žmogus nusprendžia šiukšlių atsisakyti tiesiog po šalia kelio augančiais medžiais, jo pavyzdžiu neretai paseka ir kiti.

Kebliausioje vietoje atsiduria privačių miškų savininkai. Jie yra tiesiogiai atsakingi už nuosavo miško priežiūrą. Miškininkai jiems pataria nuolatos vežiotis specialius maišus ir, pamačius šiukšles, jas nedelsiant surinkti tam, kad aplinkui neatsirastų nelegalūs sąvartynai. 

Vis dažniau kalbant apie šiukšlių tvarkymo trūkumus, galima įvardinti ir dar vieną – stambiagabaričių šiukšlių išvežimo problemą. Daugeliui gyventojų nesudaromos tinkamos galimybės išmesti įvairius stambius daiktus. Išvežimo platformos yra toli, surinkimo laikas dažniausiai būna darbo valandos, kai didžioji galis gyventojų tiesiog negali pristatyti šiukšlių. Iki šiol rajono gyventojams nėra paaiškinama, kodėl negalima stambiagabaričių atliekų surinkti apvažiavimo būdu.

Į miškų tvarkymo reikalus valdžia nesikiša

Širvintų savivaldybė, paklausta, kas yra atsakingas už miškuose esančių šiukšlių išvežimą, visa kaltę suvertė patiems šiukšlintojams. Esą jie patys ir turėtų tas šiukšles tvarkyti. Tik ar nenaivu manyti, kad miškus pradės tvarkyti būtent tie, kurie mano, jog tausoti gamtą yra beprasmiška ir nereikalinga?

„Širvintų rajono savivaldybė pasisako prieš šiukšlių išmetimą į mišką. Atliekų sutvarkymas priklauso nuo žmonių kultūros, suvokimo. Privalu atliekas atiduoti atliekų tvarkytojams, kaip to reikalauja Lietuvos Respublikos įstatymai. Manome, jei žmonės nesuvokia, kad jų veikloje susidariusias atliekas privalo tvarkyti patys, laikantis atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų, perduodant atliekas atliekų tvarkytojams, o ne vežant atliekas į miškus, tuomet ši problema bus spendžiama baudžiant. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu yra padidintos baudos už aplinkai padarytą žalą, kurios papildys Valstybės biudžetą,“- rašoma iš Savivaldybės gautame atsakyme.

Pagal įstatymus viskas aišku. Tačiau apsidairius aplinkui matyti, kad įstatymai kartais taip ir lieka tiesiog popieriuje.

Padėti gali tik gyventojų iniciatyvos?

Pasak Ukmergės urėdijos miškotvarkos inžinieriaus Ramūno Jančiulevičiaus, šiukšlinimas miškuose, ypač priemiestiniuose, buvo ir išlieka didelė problema. Viena iš galimų išeičių – pačių gyventojų pagalba.

Kol valdžia postringauja apie žmonių sąmoningumo ir kultūringumo ugdymą, iniciatyvos vis dažniau imasi patys gyventojai arba įvairios organizacijos. Jau kelerius metus iš eilės organizuojamos švarinimosi akcijos, kurių metu tvarkomos ne tik miesto ir kaimo gyvenvietės, bet ir pakelės.

Tiesa, ir čia koją pakiša šiukšlių išvežimas – kartais krūvos sukraunamos ne ten, kur reikia, todėl situacija nepasikeičia, o šiukšlės ir toliau teršia aplinką. Pasak kasmet vykstančios akcijos „Darom“ organizatorių, kai kurie gyventojai supainiojo surinkimo aikšteles ir šiukšles krovė ne surinkimo punktuose, o ten kur daugiausiai šiukšlių – kad ir miškuose.

Praėjusį rudenį vilniečių sukurta grupė „Rūpi“ rengė akciją „Išlaisvinkime miškus nuo šiukšlių“. Nors Širvintos yra visai arti sostinės, tačiau ši akcija rajoną aplenkė.

Vis dažniau susitvarkyti aplinką ragina sodų bendrijos ar kaimo bendruomenių nariai. Jų iniciatyva jau sutvarkytas ir ne vienas hektaras miško. Tačiau to vis tiek negana. Kol Savivaldybė nesudarys gyventojams palankesnių galimybių atsikratyti stambiagabaritėmis atliekomis, kol šiukšlintojai nebus baudžiami, tikėtina, kad šiukšlių miškuose (ir ne tik) nemažės.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top