Dar kartą apie Beržės upelį…

Taip atrodo Beržės upelis ties planuojama statyti gamykla.

Jau seniai vyksta ginčai tarp Širvintų rajono Savivaldybės ir UAB „RetroPlast“ dėl Beržės upelio. UAB „RetroPlast“ ketina statyti antrinių žaliavų perdirbimo gamyklą Beržės kaime, šalia pratekančio Beržės upelio. Planuojama apdoroti antrinių žaliavų ir pakuočių atliekas ir gaminti plastiko dribsnius, granules bei mišinius.

Širvintų rajono savivaldybė, gindama viešąjį interesą, reikalauja, kad įmonė „RetroPlast“ atliktų išsamų ketinamos vykdyti ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą, nes tai yra aktualu ne tik širvintiškiams, tačiau ir daugeliui rajono gyventojų. Ir ne tik… Beržės upelis įteka į Širvintą, Širvinta į Nerį ir t.t.

Vykdyti ar nevykdyti išsamų poveikio aplinkai vertinimą labai stipriai priklauso nuo to, kaip traktuojama Beržės upelio ir jo ištakų tiksli vieta. Įmonė siekia, kad toje teritorijoje tekančio upelio ištakos būtų pripažintos tiesiog melioracijos grioviu. Toks traktavimas palengvintų derinimo procesus ir tokiu atveju poveikio aplinkai išsamus vertinimas nebūtų privalomas.

Jau pats įmonės nenoras atlikti išsamų poveikio aplinkai vertinimą kelia įtarimus, jog po visų atliekų plovimo į upelį pateksiantis vanduo gali būti nešvarus. Poveikio aplinkai vertinimas kainuoja, tačiau galimai esmė ne tik piniguose…

Nors ir archyviniai melioracijos, ir keletas specialiųjų planų rodo, kad būtent šioje teritorijoje yra Beržės upelio ištakos, nutariau pats savo kojomis nukeliauti nuo Beržės ir Širvintos santakos iki pat upelio (melioracijos griovio) ištakų. Keliauti teko gegužės mėnesio pradžioje, kada laukams labai trūko lietaus. Žemė buvo išdžiūvusi, tačiau upelis buvo gyvas – vanduo jame nors ir lėtai, tačiau tekėjo. Vandens tekėjimas aiškiai matomas žiūrint nuo Beržės tilto Vilniaus gatvėje bei ten, kur upelis įteka į Širvintą. Netoli suplanuotos UAB „RetroPlast“ gamyklos yra upelio pralaida per kelią Širvintos – Musninkai. Iš vandens nutekėjimo vamzdžio atiteka vanduo, kuris prateka pro gamyklos teritoriją ir laukais nubėga Širvintų miesto link. Tekėjimo greitis nedidelis – įmesta šakelė per minutę nuplaukia apie metrą. Kirtus kelią į Musninkus, upelis maždaug už gero kilometro dingsta Beržės miške. Ties riba su mišku į upelį iš kairės ir dešinės įsilieja du intakai (ar grioviai). Už kelių kilometrų, netoli Kielių, keliasdešimt metrų nuo kelio Širvintos – Maišiagala, upelis baigiasi. Iš tiesų, tai jau ne upelis, o melioracijos griovys. Šiuo metu nustatyti kur yra Beržės ištakos sunku. Tikėtina, jog jos yra ten, kur kažkada buvo pelkė. Kad tokia pelkė buvo, rodo už Juodelių kaimo apaugęs krūmais žemės plotas, kuriame net po sausinimo darbų mėgsta varliauti gandrai.

Už Širvintų miesto teritorijos Beržės upelis pradeda tekėti tiesiomis linijomis, todėl ir kyla įtarimas, jog čia ne upelis, o melioracijos griovys. Mano nuomone, šiuo atveju yra „du viename“. Beržė yra ištiesintas upelis.

Aplinkos apsaugos agentūros 2008-2009 metų ataskaitoje „Artimų natūralioms morfologinių sąlygų bei ekologinių sąlygų atkūrimo ištiesinto upėse bei upeliuose galimybių studijos ir praktinių rekomendacijų minėtų sąlygų atkūrimo veikloms parengimas“ rašoma, kad „Lietuvoje upės ir upeliai buvo tiesinami dėl vienos priežasties – žemių sausinimo. Upių ir upelių ištiesinimas Lietuvoje intensyviausiai vyko XX a. 7-8 dešimtmetyje, intensyviai melioruojant žemes. Vykdant melioracijos darbus, daugelis upių ir upelių buvo sureguliuoti, t. y. ištiesinti ir pagilinti – paversti melioracijos sistemų nuleidžiamaisiais grioviais. Apie 90 proc. visų upių sudaro mažos upės ir upeliai, o apie pusę viso hidrografinio tinklo sudaro smulkiosios upės iki 3 km ilgio.

Šiuo metu sureguliuotos (ištiesintos) upių vagos Lietuvoje sudaro 82,6 proc. bendro vagų ilgio, o natūralios – tik 17,4 proc. Šalyje vykdyti melioracijos darbai labiausiai pakeitė upių hidrografinį tinklą. Ypač tai ryšku mažų upelių baseinuose.“

Manau, jog išvada peršasi savaime: pro planuojamos statyti gamyklos teritoriją teka Beržės upelis, kuris, tekėdamas per ariamus laukus ir ganyklas, dėl melioracijos darbų buvo ištiesintas ir pagilintas. Miesto teritorijoje upelis kaip vinguriavo, taip ir vinguriuoja, paskui, pripildęs keletą tvenkinių, įteka į Širvintą. Tiesą sakant, koks skirtumas, kaip Beržę pavadinsi, ar upeliu, ar grioviu, esmė juk nepasikeis. Bet kokiu atveju galimai nešvarus vanduo tekės pro Širvintų miestą į Širvintos upę ir toliau. Kol poveikis aplinkai nebus įvertintas, taip manys daugelis.

Remigijus Bonikatas
Savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

14 Atsakymų į “Dar kartą apie Beržės upelį…”

 1. vazolis parašė:

  tegūl tik stato.

 2. jonas parašė:

  Jau isgriauti pastatai ir ruošiasi statybom

 3. Bamon kiz parašė:

  Устройство позволяет изменять ее направление на 180 градусов. Это также достигается при помощи площадок, которые обычно делят ступени на равные части, образуя полуоборот с параллельными пролетами. Такая установка функциональна, намного более безопасна, так как широкие возможности лестничного пролета ограничивают количество ступеней, на которых кто-то может упасть. Этот тип также имеет большой архитектурный интерес в любом дизайне, может легко вписаться в план большинства домов. Однако лучше всего подходит для домов с высокими потолками или при планировке, когда есть несколько уровней проходов в доме.
  Компактный дизайн здесь сосредоточен вокруг одного полюса, так что, если бы вы посмотрели на нее сверху, увидели бы идеальный круг. Но некоторые вещи здесь нужно учитывать: узкие клиновидные ступени винтовой лестницы не являются самыми легкими для прохождения. Однако это, безусловно, самый интересный дизайн. Он имеет спиральную дугу, напоминающую форму пружины. Все ступени имеют клиновидную форму, но в отличие от гибридного, арочного типа они имеют согласованный размер. Существует центральная вертикальная опора, вокруг которой расположены ступени

 4. Mychalyc parašė:

  Greenpeace

 5. sincos parašė:

  seubas, kaip karsta!

 6. paskutiniam parašė:

  kai parašiau komentarą, atsirado dar vienas, todėl mano komentaras skirtas „Vytui parašė“.

 7. paskutiniam parašė:

  Labai taiklus komentaras.

 8. Širvintiškis parašė:

  Dėkui Bonikatui už gerą straipsnį. Ankstesniems komentatoriams norėčiau priminti. Ar senai „džiaugėmės“ Širvintose nuo pieninės gaminamo kazeino išrūgų smarvės, kai vėjas papūsdavo iš šiaurės vakarų pusės nuo tvenkinių, tai, jeigu pastatys šią gamyklą teks prisiminti. Nes šiuo atveju tai bus jau vyraujančių vėjų kryptimi, vadinasi žymiai dažniau. Net tarybiniais laikais buvo pagalvota apie žmogų ir visas pramoninis rajonas kurtas šiaurės link, t.y. vyraujančių vėjų kryptimi nuo Širvintų, o ne atvirkščiai kaip šiuo atvejų į Širvintas. O darbas šioje numatomoje gamykloje mažai ką džiugintų, nes algos mažos o smarvė ir į namus būtų.
  parnešama.
  Man vis tiek liko klausimas, kuria kryptimi vystysis Širvintos ir Širvintų rajonas. Ar tai bus laisvalaikio ir „miegamasis“ rajonas, ar vis dėlto pramoninis. Jeigu miegamasis, tai apie Širvintas turėtų būti pagrinde gyvenamieji namai ir netarši gamyba. Deja niekas iš valdžios šia tema nediskutuoja, o gal tiktai man nežinoma ir ne vieša diskusija vyksta…

  Labai norisi tikėti, kad valdžia atsimerkė ir pamatėkas ir kaip dėl gamuklos.

 9. Vytui parašė:

  Grįžk prašau mūsų gelbėtojau. Ir Elenutę su Vincuku prigriebk, jau pasiilgom dilgėlių, kreivų šaligatvių ir sovietmečio tvaiko.

 10. Vytas parašė:

  Bloga valdžia. Nekuria darbo vietų. Nepritraukia investicijų.

 11. ja ja parašė:

  Mano vaikystes upeliuose tai krokodilai ir visokios pabaisos veisesi, o dabar ziuriu, kad tai tik paprastas melioracijos griovelis.

 12. vilkelis parašė:

  Koks ten melioracijos griovys,jeigu iki tos numatomos statyti vietos,mano vaikystėje atplaukdavo neršti Širvintos lydekos.

 13. taip parašė:

  tegul greiciau stato ta gamykla, nes zmonems reikia darbo vietų. O jeigu dels, vel ateis rinkimai, vel bus „kovotojai“ uz „tiesa“ ir visokios kovos su pagraudenimais, kaip ten bus, kai bus.

 14. Vytukas parašė:

  Tai kazkodel jau neberaso kad bus deginamos siuksles ir sirgsime nuo koncerogeniniu medziagu ivariom ligom

Comments are closed.

scroll to top
+