„Galima manyti, kad tiems žmonėms ne tiek ir rūpi ar tiesiog nesinori būti žinomiems…“

Štai jau kuris laikas spaudoje ir viešojoje erdvėje eskaluojama UAB „RetroPlat“ planuojamos gamyklos Beržės kaime tema. Susirūpinimas kilo po to, kai aplinkosaugininkai nusprendė, jog plastiko perdirbimu (smulkinimu) daugiausia užsiimsiančiai įmonei nereikalingas poveikio aplinkai vertinimas.

„Širvintų krašto“ skaitytojai jau turėjo galimybę perskaityti kelis širvintiškio Jurgio Marcinausko pareiškimus šia tema. Miesto gyventojas kviečia kitus nelikti abejingais, ragina prisijungti ir bendrai kovoti, kad tokios įmonės Širvintų miesto pašonėje nebūtų. Savo pareiškimus Jurgis Marcinauskas adresuoja ir Savivaldybei ir taip pastarąją ragina aktyviai veikti.

Širvintų rajono savivaldybės administracijos pasidomėjome, kokia jos pozicija dėl planuojamos plastiko atliekų perdirbimo įmonės Beržės kaime?

„28-tas Lietuvos Respublikos Konstitucijos straipsnis sako, kad „įgyvendindamas savo teises ir naudodamasis savo laisvėmis, žmogus privalo laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių.“ Tačiau Konstitucijoje yra kalbama ir apie privačios nuosavybės neliečiamybę (23 str.). Savivaldybės pozicija šioje situacijoje yra tarpinė, t.y. siekiame ginti viešąjį interesą, apsaugoti gyventojus nuo galimų grėsmių, tačiau privačiai įmonei pateikus svarius įrodymus, reikalingus dokumentus, garantuojančius, kad nebus teršiama gamta, aplinka, esame už investicijas ir verslo plėtrą rajone,“ – rašoma „Širvintų kraštui“ atsiųstame Savivaldybės atsakyme.

Pateikiame atsakymus ir į kitus klausimus:

– Ar savivaldybė savo rankose turi kokius nors svertus reguliuoti šį procesą, sakykime, net veto teisę dėl tokios įmonės veiklos?

– Deja, Savivaldybė šioje situacijoje jokių svertų neturi. Kaip jau ne kartą buvo rašyta, žemės sklypas yra privatus, planuojama ūkinė veikla atitinka žemės paskirtį (pagal rajono bendrąjį planą, patvirtintą 2009-05-29, rajonui vadovaujant Kęstučiui Pakalniui). Sprendimus ir leidimus išduoda Aplinkos ministerijai pavaldžios institucijos.

– Iš J. Marcinausko viešo kreipimosi ir jo tęsinio (nenustebsime, kad tų tęsinių bus daugiau) galima suprasti, kad Širvintose buriamas ar jau susibūrė judėjimas prieš plastiko atliekų perdirbimo gamyklą Beržės kaime. Ar Savivaldybei jau teko bendrauti su protestuotojais? Ar žinote, kam jie atstovauja, kokie asmenys prisistato organizatoriais ir aktyvistais, kokios rajono valdžios pozicijos jie tikisi?

– Savivaldybė yra gavusi ne vieną p. J. Marcinausko el. laišką dėl Beržės k. planuojamos ūkinės veiklos. Visus laiškus pasirašo pats J. Marcinauskas. Taip pat esame gavę Prezidentūros persiųstą T. V. laišką. Į visus juos atsakome.

– Kodėl Savivaldybės vadovai ir administracijos darbuotojai į „RetroPlast“ gamyklą Skaidiškėse vyko savo transportu, kai perdirbėjai siūlė savo pervežimo paslaugas?

– Į „RetroPlast“ gamyklą Savivaldybės atstovai vyko savo transportu. Įmonė pavėžėjimą siūlė gyventojams.

– Kodėl delegacijoje neatsirado vietų nepatenkintiems galimybe šalia Širvintų turėti tokią gamybos įmonę? Ar nevertėjo pakviesti vykti ir patį Jurgį Marcinauską?

– Kvietimas vykti į įmonę Skaidiškėse buvo išplatintas visomis įmanomomis priemonėmis. Užsiregistruoti ir važiuoti galėjo kiekvienas. Kvietimą dalyvauti įmonės apžiūroje Administracijos specialistai išsiuntė miesto bendruomenėms, visiems, kurie iki to laiko domėjosi (rašė, skambino) šiuo klausimu. Įmonės atstovų teigimu, be Tarybos narių ir Administracijos atstovų užsiregistravę buvo dar du asmenys. Po sausio 25 d. vykusio Tarybos posėdžio į UAB „RetroPlast“ tvirtino važiuosianti ir žiniasklaidos atstovė N. Tuškevičienė. Belieka tik apgailestauti, kad niekas iš visuomenės, taip pat ir p. J. Marcinauskas, nevyko.

– Yra kalbų, kad po protestuotojų vėliava iš tiesų yra susibūrusi smulki žemės sklypų, esančių netoli planuojamos įmonės, valdytojų grupelė, kuri, baimindamasi turimos savo žemės nuvertėjimo, kelia nepasitenkinimą ir bando prisidengti „žaliųjų“ vėliava. Ką apie tai manote?

– Kaip jau minėjome, raštus Savivaldybei rašo pats J. Marcinauskas. Apie jokias susibūrusias „grupeles“ informacijos neturime. Situacija dėl planuojamos ūkinės veiklos aktyviai domisi valdančiosios koalicijos Tarybos nariai. O kas kur vienijasi, kokius interesus bando ginti skleidžiant kalbas, galime tik spėlioti. Pagal tai, kad niekas iš visuomenės nevažiavo į UAB „RetroPlast“ organizuotą vizitą, galima manyti, kad tiems žmonėms ne tiek ir rūpi ar tiesiog nesinori būti žinomiems.

– Jurgis Marcinauskas reikalauja pateikti, iš pirmo žvilgsnio, labai smulkius ir specifinius skaičiavimus. Kam, Jūsų nuomone, skirti tokie pageidavimai?

– Atrankos išvada dėl poveikio aplinkai buvo viešinama Poveikio aplinkai vertinimo departamento ir Savivaldybės interneto svetainėje. Ją galima rasti čia .

Atstovaudama gyventojų interesus, Širvintų rajono savivaldybė Aplinkos apsaugos agentūros Poveikio aplinkai vertinimo departamento reikalauja atlikti poveikio aplinkai vertinimą, kadangi ankstesniais šios institucijos sprendimais buvo nuspręsta, kad jis nebūtinas.  Taip pat, kaip jau esame informavę, dar 2018-01-08 raštą šiam departamentui su reikalavimu atlikti išsamų planuojamos ūkinės veiklos oro taršos tyrimą ir įpareigoti UAB „RetroPlast“ organizuoti susitikimą su gyventojais siuntė Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė. J. Marcinausko minimų tyrimų ir skaičiavimų vertinimus atlieka Visuomenės sveikatos centras (kvapų vertinimo) ir Poveikio aplinkai vertinimo departamentas (poveikio aplinkai vertinimo).

Savivaldybės išsiųstas raštas dėl poveikio aplinkai vertinimo.

Savivaldybės išsiųstas raštas dėl poveikio aplinkai vertinimo.

– Kokius atsakymus ir į kokius klausimus Savivaldybės delegacija gavo Skaidiškėse?

– Vizito UAB „Retroplast“ įmonėje Skaidiškėse metu buvo apžiūrėtos patalpos, kuriose vykdoma antrinių žaliavų plovimo, rūšiavimo, presavimo, pakavimo veikla. Taip pat lauko teritorija, kurioje žaliavos yra sandėliuojamos. Įmonės atstovai atsakė į pateiktus klausimus apie perdirbamų atliekų kiekius, žaliavų sudėtį, perdirbimo procesus. Buvo pateikta klausimų apie nuotekų kiekius, jų valymą, eksploatuojamus įrenginius.

Mieste jau veikia elektronines atliekas perdirbanti įmonė, kurioje prieš kelerius metus net buvo kilęs gaisras. Ar ne per daug tokių pavojingų židinių mieste ir šalia miesto?

– UAB „Baltijos perdirbimas“, perdirbanti elektronines atliekas, Širvintose įsikūrė 2006 m. (tuo metu Savivaldybės meru dirbo „valstietis“ V. Šimonėlis). Stebimos šios įmonės vykdomos ūkinės veiklos pasekmės: aplink įmonės teritoriją iškrenta dulkės (fizikinės dalelės). Galima įtarti, kad jos gali turėti neigiamą poveikį aplinkai, žmonių sveikatai, mat perdirbant elektronines atliekas į aplinką patenka pavojingų metalų ir plastiko dulkės. Susitikimuose su Savivaldybės atstovais šalia gyvenantys žmonės skundžiasi ištisai girdimu triukšmu ir dulkėmis. Pvz. į balkoną negali išnešti padžiauti drabužių, nes jie tuoj pat apdulka, mamos nenori šalia vežioti vaikų vežimėlių, nes prisikvėpavę šių dulkių, vaikai linkę sirgti.

Galima tik nusistebėti, kad tuo metu, kai Širvintų miesto mikrorajone, kur daugiausia daugiabučių, kūrėsi toks gigantas, visiems buvo gerai, niekas net nediskutavo. Ar valdžia buvo pakankamai gera, ar niekas nieko tiesiog neviešino.

Todėl dabar Savivaldybė dės visas pastangas, kad dėl UAB „RetroPlast“ planuojamos ūkinės veiklos gyventojai turėtų visus atsakymus į kylančius klausimus, kad būtų atlikti visi reikalingi tyrimai. Ir nors nuo Savivaldybės tiesiogiai nepriklauso jokios derinimo procedūros, atstovausime ir ginsime žmonių interesus.

– Jurgis Marcinauskas savo pranešimus „transliuoja“ įvairioms institucijoms, tarp jų yra ir besirūpinančių aplinkos apsauga. Ar jau sulaukėte konkrečių paklausimų, pageidavimų iš Jurgio Marcinausko pranešimų „adresatų“?

– Ne.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

10 Atsakymų į “„Galima manyti, kad tiems žmonėms ne tiek ir rūpi ar tiesiog nesinori būti žinomiems…“”

 1. balta zuvedra parašė:

  ispūstas burbulas

 2. Jurgis parašė:

  Visus su Švento Valentino diena… Lai Šventas Valentinas teikia meilę,kuri ištirpdo pykčius ir nesutarimus…

  Pagarbiai Jurgis

 3. o bet parašė:

  Bet „rajono gelbetoja ir opozicijos teisybes neseja“ galejo nuvaziuoti ir viska aprasyti, kaip ten yra. O ko nevaziavo? Reiskias neidomu, svarbu pakliedeti.

 4. Eziuk*s parašė:

  paskaicius-plaukai siausiasi…net 10% vandens isgaruoja-sukvepuojam mes-sieros junginiai-ventiliatoriai ismeta i ora-aisku jie vejuota diena issisklaidys -o jei nebus vejo-juk ne pajuris esam…
  kas del vaziavimo- o ko ten vaziuoti-juk siais laikais rysiai aukstam lygyje- daugiau suzinosi klausdamas nei nuveztas i pokazucha

 5. jo parašė:

  Po atidarytos dujų perpompavimo stoties musų turtas Puoriuose irgi nuvertejo ir niekas sodų net pusvelciui neperka. Ar kam tada tai rupejo? Niekam, tik mums. Todel plastmasinės statyba manes nejaudina. Galite statytis.

 6. žmonės kalba parašė:

  Na anuomet koks nors vietinis papigiai nusipirko žemelės palei griovį. Manė, kad bus sviestui ant duonos kai miestelis plėsis ir statysis, bus galima pelningai parduot. Tik šta, pyst gamykla iš krūmų ir investicija šubiui po uodega. Ar gali būti toks variantas???

 7. paskutiniam parašė:

  Linkstu pritarti komentarui. Kalnalaukyje pastatyta baisykla praejo ramiai visus barjerus, Puorių miške prie Pakalnio atidaryta dujine turejo siokiu tokiu paburbejimu, bet Pakalnis pasiteiosino, kad ne nuo jo cia priklasuo, todel praejo BEVEIK ramiai. Na dabar „pilietiskieji sirvintiskiai“ surado atpirkimo ozka ir jau antra menesi stumdo ta pati per ta pati. Tai reikejo vaziuoti ten, kur to fabrikelio saknys ir ten kelti bunta. Tai ko tylejote?? 100 proc. manau, kad cia nei nuo pilietiskuju, nei nuo meres, nei nuo gamtos sergetojo niekas nepriklauso. Tai nurodymas is auksciau daryti taip, kaip ten reikia. Cia ne tarybiniai laikai, kai galima buvo Maskvai pasiskusti. Todel reikia nurimti ir nekelti bangu. Niekas cia musu neklauso.

 8. nesuprantantiems parašė:

  tiems kas nesuprato: narkotikai, ginklai ir siuksles yra pelningiausias verslas pasaulyje. ne jums ir ne sirvintu valdziai spresti kue buti ar nebuti tokiai gamyklai. viskas jau nuspresta ir be juokingu zemes sklypeliu savininku paspirgejimu.

 9. VV parašė:

  Nereikia pergyventi, kad nebuvo važiuojančių į Skaidiškes, Skaidiškių fabrikėlis , matyt, pats pas mus atvažuos….
  Kiek supratome iš publikuotos medžiagos, tai ir pati merė mūsų gyventojų interesus ginančius raštus raštus kažkodėl pavėluotai rašė, pataisykite, jeigu klystu.

 10. vacyte parašė:

  Sita tema jau gerokai pabodo. Galima butų ja jau pabaigti.

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+