Tarnybinio patikrinimo verdiktas: pareigūnas nepažeidė įstatymo

Šią savaitę Širvintų rajono policijos komisariate buvo baigtas tarnybinis patikrinimas dėl Viešosios policijos patrulio I. V. veiksmų kovo 7-ąją, kai Širvintų mieste, viename Kalnalaukio gatvės namo koridorių, sutramdant neblaivų A. M. pareigūnas panaudojo šaunamąjį ginklą. Dėl pasipriešinimo pareigūnui vyksta ir ikiteisminis tyrimas.

Tarnybinio patikrinimo metu siekta išsiaiškinti, ar policijos pareigūnas teisėtai panaudojo tarnybinį šaunamąjį ginklą prieš asmenį, kuris jį puolė su laužtuvu rankose. To incidento metu iš tarnybinio pistoleto PM („Pistolet Makarova“) buvo peršauta neblaivaus triukšmautojo koja.

Kaip apie šį įvykį „Širvintų kraštui“ yra sakęs Komisariato viršininkas Juozas Čepas, tądien į jo vadovaujamą įstaigą atėjo moteris ir paprašė pareigūnų pagalbos. Į butą Kalnalaukio gatvėje nuvykę policijos pareigūnai užtiko neblaivų A. M. su laužtuvu rankose. Nežinodamas, kad buto šeimininkė išėjo į policiją, neblaivus širvintiškis kėsinosi išlaužti duris ir patekti į vidų. Pareigūnai ilgai bandė jį nuraminti, siūlė padėti laužtuvą ir nesipriešinti, tačiau šie įkalbinėjimai neblaivaus ir agresyvaus asmens nepaveikė. Paskui neblaivus širvintiškis užsimojo laužtuvu. Tada pareigūnas iššovė ir sužeidė chuliganą.

Personalo grupės vyresnysis specialistas Alvydas Bagdonas „Širvintų kraštui“ sakė, kad tarnybinio patikrinimo metu buvo nustatyta, jog pareigūnas I. V. nepažeidė Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymo nuostatų.

– Jau viename pirmųjų šio įstatymo straipsnių apibrėžta, kad policijos pareigūnas – asmuo, priimtas statutiniu tarnautoju į policijos įstaigą ir turintis viešojo administravimo įgaliojimus nepavaldiems asmenims. Tai reiškia, kad asmenys privalo paklusti policijos pareigūnų teisėtiems reikalavimams. Jeigu asmuo, įvykdęs teisės pažeidimą, galvoja, kad pareigūnas yra neteisus, jis turi teisę apskųsti policijos pareigūnų veiksmus, bet tuo metu privalo paklusti pareigūno reikalavimams. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 187 str. numato administracinę atsakomybę už pasipriešinimą policijos pareigūnui, jo įžeidimą, o Baudžiamojo kodekso 286 str. numato atsakomybę už pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, – sakė Alvydas Bagdonas. – Tarnybinio patikrinimo metu konstatuota, kad pareigūnas teisėtai panaudojo šaunamąjį ginklą, nes tai buvo būtina užkirsti kelią teisės pažeidimams, saugant bei ginant asmens teisėtus interesus. Įstatymo 23 straipsnio 1 dalis apibrėžia, kad prievartos rūšį pasirenka policijos pareigūnas, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją.

Anot Personalo grupės pareigūno, tarnybinio patikrinimo metu konstatuota, kad I. V., kai kitos prievartos priemonės buvo neveiksmingos, kaip išimtinę priemonę turėjo teisę panaudoti šaunamąjį ginklą. Jis panaudojo ginklą sulaikydamas asmenį, kuris aktyviais veiksmais vengė sulaikymo, atsisakė įvykdyti teisėtą reikalavimą padėti daiktą, kuriuo galima sužaloti žmogų, nes kilo pavojus policijos pareigūno ir kitų asmenų gyvybei ar sveikatai, o kitaip nuginkluoti A. M nebuvo galimybės. Alvydas Bagdonas konstatavo, kad visi šie teiginiai įvardyti Policijos veiklos įstatymo 25 straipsnio 1 ir 2 punktuose, taigi I. V. kovo 7-ąją veikė pagal įstatymą.

– Norėtųsi, kad laikraščio skaitytojai iš šio pavyzdžio padarytų teisingas išvadas ir suvoktų, kad policijos pareigūnas ginklą nešiojasi ne dėl grožio, o tam, kad jį galėtų panaudoti užkardydams nusikalstamas veikas, gindamas aplinkius ir save, – sakė Alvydas Bagdonas.

Beje, kai kalbėjomės su pareigūnu, dar nebuvo baigtas tarnybinis patikrinimas dėl analogiško įvykio kovo 23-iąją Musninkuose, kur viename Vyšnių gatvės name sulaikymo metu neblaivus vyriškis pasipriešino policijos pareigūnui ir puolė jį su lazda ir pjūklu. Šio įvykio metu vyr. postinis J. R. iššovė iš PM markės tarnybinio pistoleto ir į koją sužeidė G. D. Dėl šio įvykio taip pat atliekamas ir ikiteisminis tyrimas: už pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui yra numatyti viešieji darbai arba bauda, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Tarnybinio patikrinimo verdiktas: pareigūnas nepažeidė įstatymo"

  1. Takashi parašė:

    diyor ki:Lindsay and LukeI’ll be at IATEFL this year, I was last there as a student vtuenoler in Harrogate in 2010. So I’m looking forward to seeing many more sessions this time, including yours about your new E-book.But, frankly, I’m disappointed there’s not much happening on this blog at the moment. I think we need a few more posts please guys to get us talking!There’s definitely a gap in the market’ for an ELT Materials Development blog at the moment I think, particularly now the English Raven has branched off into other areas.And I think there is an awful lot of potential for an excellent blog and discussion forum about materials development, task design, subverting coursebooks, critical thinking etc etc, but it hasn’t really seemed to have got going yet unfortunately.Perhaps people could post up their own experiences of a lesson or a classroom task which was subversive’ in some way? To get us going.

Comments are closed.

scroll to top
+