Šešerius metus tvinkęs skaudulys pratrūko…

Vasario 20-ąją iš Širvintų L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos, pamokų metu, į Policijos komisariatą buvo pristatytas mokytojas A.M., kuriam alkotesteriu buvo nustatytas net 3 promilių, t.y. – sunkus, girtumas. Taip padaryta sulaukus vieno gimnazisto telefoninio skambučio, kad pedagogas atvyko į pamoką neblaivus ir neva smurtavo. Ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl smurto, savaitės viduryje sprendė Širvintų rajono apylinkės prokuratūra. Mūsų žiniomis, apsispręsti trukdė ta aplinkybė, kad neatsirado tarp pedagogo ir gimnazisto vykusio incidento liudininkų, tariamasis nukentėjusysis nebuvo patyręs akivaizdžių sumušimų. Nors pats konfliktas įvyko viešoje vietoje – gimnazijoje, dėl tos pačios liudininkų stokos vargu ar galima jį laikyti ir viešosios tvarkos pažeidimu.

Širvintų rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Mindaugas Mickonis sakė, kad nepamena atvejo, jog pamokų metu iš rajono mokyklos į policiją būtų buvęs pristatytas neblaivus pedagogas. Ko gero, tai – pirmas atvejis bent per pastaruosius kelis dešimtmečius.

Antradienį A.M. buvo kviečiamas atvykti į policiją, tačiau ten jis nepasirodė.

Ne paslaptis, kad žmonės kartais kalba apie panašius atvejus mokyklose, ne kartą panašių signalų sulaukta ir dėl A.M.

L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos direktorė Audronė Buzienė sakė, kad tai nemalonus įvykis, įnešęs daug sumaišties tiek tarp pedagogų, tiek tarp mokinių. Direktorė baiminosi, kad kilęs skandalas gali turėti kokios nors įtakos švietimo įstaigos darbui prieš artėjančius egzaminus. Skandalo dalyvį A.M. direktorė įvardijo kaip problemų dėl alkoholio turintį, tačiau nuoširdų, darbštų ir gerų rezultatų darbe pasiekusį pedagogą. Anot penkis mėnesius vadovės pareigas užimančios Audronės Buzienės, apie A.M. žalingus įpročius ji žinojo jau ateidama dirbti į gimnaziją. Tai nebuvo paslaptis nei kolegoms, nei daugeliui širvintiškių, galų gale apie tai, tikėtina, puikiai buvo informuoti ir Švietimo skyriuje.

– Tapusi gimnazijos vadove įspėjau A.M., kad jį budriai stebėsiu. Jis sutiko, kad turiu tokią teisę, – sakė Audronė Buzienė. – Problema egzistavo jau seniai. Pavarčiau darbuotojo bylą – pirmos nuobaudos dėl panašių darbo drausmės pažeidimų buvo taikytos dar 2005 metais. Galima sakyti, kasmet dėl to paties A.M. buvo svarstomas ir baudžiamas po kelis kartus, pernai jį svarstė net gimnazijos taryba. Pedagogas vis tikindavo neturįs problemų dėl priklausomybės alkoholiui. Jei taip galima pasakyti, už jį laidavę kolegos pernai tarsi suteikė paskutinį šansą A.M. Kaip matome, pedagogas ir tuo nepasinaudojo.

Direktorė nesiėmė įvertinti, kas buvo kaltas dėl kilusio konflikto, ar apskritai būta fizinio kontakto. Tačiau ji pridūrė, kad paties girtumo fakto tai nepaneigia.

Nepaisant daugybės kaltinimų piktnaudžiavus alkoholiu darbo metu, iki šiol per visus tuos metus A.M. nė karto oficialiai nebuvo nustatytas girtumas alkotesteriu. Anot Audronės Buzienės, ji yra siūliusi, kad kolektyvinėje darbo sutartyje būtų numatyta galimybė darbuotojams pasitikrinti alkotesteriu, tačiau susidūrė su dideliu kolegų pasipriešinimu: „Kodėl turėtume tikrintis, jei dėl to neturime problemų?“

Tačiau žinome, kad alkotesteriu prieš darbą yra tikrinami ne vienos įstaigos ar įmonės darbuotojai, nebūtinai sėdantys prie vairo. Tad keista, kodėl alkoholiu nepiktnaudžiaujantiems pedagogams tokia procedūra pasirodė kaip asmeninis įžeidimas ir „laisvių pažeidimas“.

Antradienį ir trečiadienį A.M. darbe nepasirodė. Gimnazijos vadovybė buvo informuota, kad pedagogas turi medicininę pažymą dėl neatvykimo į darbą, išduotą gydytojos Nijolės Opanovičienės. Anot direktorės, tokia pažyma negali būti vertinama kaip pateisinama priežastis. Jos manymu, pažyma tik patvirtina, kad žmogus negali atvykti į darbą, nes, ko gero, dar neišsiblaivė.

Audronė Buzienė trečiadienį neprognozavo, kaip toliau klostysis įvykiai. Įvairių pavyzdžių, kaip tokiose situacijose mėgina išsisukti netgi labai garsūs veikėjai, žinome nemažai. Kol kas šis su A.M. susijęs įvykis direktorės traktuojamas kaip grubus darbo drausmės pažeidimas, kurio rezultatas paprastai būna skaudus – atleidimas iš darbo.

Gimnazijos vadovė sakė, kad priimti tokį sprendimą būtų nelengva, ypač per daugelį metų susicementavusiame kolektyve „kojų dar neapšilusiam“ vadovui. Juo labiau, kad tiek gimnazistai, tiek jų tėvai, tiek pedagogai skirtingai vertina šį nutikimą. Galbūt blogiausia šioje istorijoje tai, kad per šešerius metus taip ir nebuvo rasta teisingo sprendimo, tenkintasi eiliniais pagrūmojimais, kurie problemos neišsprendė: „Ar buvo normalu, kad mokytojas metų metus neretai į darbą ateidavo girtas, ir visi su tuo taikstėsi? Kiek tai galėjo tęstis?“ – direktorei priekaištavo į šią istoriją įsivėlusio gimnazisto mama.

Tiek L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos direktorė Audronė Buzienė, tiek Širvintų rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Mindaugas Mickonis sakė, kad tokių įvykių nutinka ne viename kolektyve. Iš tiesų, daugelį metų nieko nebestebino darbe vos ant kojų pastovintis žinomas rajono medikas, iš neblaivių pardavėjų kartais juokiasi vienos ar kitos kaimo parduotuvės pirkėjai, taurele savo svečius kabinete pavaišina ir patys pasivaišina net aukšti valdininkai…

Anksčiau buvo numatyta administracinė atsakomybė už neblaivaus asmens pasirodymą darbe, ir tai šiek tiek varžė piktnaudžiautojus. Administracinių teisės pažeidimų kodekse nelikus šios sankcijos, visa atsakomybė gula ant darbdavio pečių. Tačiau kai kurių darbdavių tolerancijos ribos – begalinės.

Pabaigai reikėtų pridurti, kad dar 2008 metais Vyriausybė pritarė Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimo ir papildymo projektui, nustatančiam atsakomybę darbuotojui, kuris darbovietėje darbo metu buvo neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių ar toksinių medžiagų. Ši atsakomybė jau įsigaliojusi. Už minėtą pažeidimą numatyta 100-300 litų bauda darbuotojui, o darbdaviams ar jų įgaliotiems asmenims už neblaivaus arba apsvaigusio nuo narkotinių ar toksinių medžiagų darbuotojo nenušalinimą nuo darbo – 1000-3000 litų bauda.

Deja, daugeliu atveju šios Administracinių teisės pažeidimų kodekso nuostatos taikyti neįmanoma, nes minėta atsakomybė buvo numatyta tik atliekant … pavojingus darbus, o prie tokių pedagogo, gydytojo ar mero darbas tikrai nepriskiriamas.

„Širvintų krašto“ informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

71 Atsakymas į "Šešerius metus tvinkęs skaudulys pratrūko…"

 1. ViieLzyha parašė:

  Musu pasaulis yra nustoabi vieta kuriame mes galime rasti visa tai ko tik trokshta musu shirdis. Mes patys kuriame ji, bei turime galia ji padaryti grazhesniu nei jis buvo duotas mums KUREJO. Bet gali atsitikti ir kitaip: mes galime shi pasauli padaryti labai nykia vieta mums bei musu vaikams gyventi, bei suniokoti ji savo mintimis.Mes gerai zhinome, kad zhmogaus mintis turi stulbinanchia galia kurti ir realizuoti, ir kad jei zhmogus pastoviai dumoja apie ivairias kataklizmas, bijo ju bei ruoshiasi joms, savo mintimis jis visada kuria bei augina tokia tikrove, t.y. pats ishshaukia sau visa tai ko taip stengiasi ishvengti Kviechiu jus visus, laisvos valios brolius bei seseris, kurti tik tai kas grazhu bei tik tai ka jus norite matyti!Mielas Jonai, prashau jusu tiesiog ishtrinti ta idomu e-mail ir nuraminti savo shirdi bei savo mintis, nes tik nuo jusu paties minties visada priklauso kokius ivykius jus turesite savo ateity Telaimina bei stiprina jus visus DIEVAS***Myliukas,Irmina

 2. aha parašė:

  ko jus cia varot ant mokytojo? tipo visi blaivininkai jus patys?nepi…proto.tipo patys darbe neikalat?nejuokinkit tik…uzsiimkit savom bedom.

 3. to PRAVADA Ž parašė:

  taip butu atleista DIREKTORĖ

 4. to PRAVADA parašė:

  pats rasai ,pats sau pritari:)))))))))))))))))))))))))))))))))))

 5. to pravda parašė:

  jo jo ……… taip

 6. Pravda parašė:

  butu ponas mokytojas DARBO PARTIJOJE “uspiskis“’ išsuktu ir dar parodytu kaip reikia “gerti “

 7. to dcvb parašė:

  darbe girtas nebuvo

 8. dcvb parašė:

  kazkokiam d… uzejo noras komentuot. Lyg pats niekad girtas nebuvo.

 9. ***** parašė:

  gal jau gana čia tų analizų……

 10. 2012 parašė:

  O varpinėj pelėda verkia, kad verkdama visai apako. Kukučio …. verkė naktį pabudęs ištuštėjusiam turguj ….. degtinėlė šviečia sieloj.

 11. to vincas parašė:

  Pedagogas girtas. Ar tai gali buti imanoma?

 12. vincas parašė:

  Kiek metu jisai girtas dirbo mokykloje? Visi zinojo ir tylejo. Direktore turi ivesti tvarka. Pedagogas girtas. Ar tai gali buti imanoma?

 13. Pranas parašė:

  3 promiles ar tai daug ?? Kas cia butu jeigu visi i darba girti eitume? Įkliuvo – kaltas . Direktorė turėtų susitvarkyti savo darže .

 14. protingajai tararai parašė:

  ka cia kliedi „pasamdytas“……tai cia kiekvienam protingam zmogui aisku, kad reikia valint lauk ta girtuokli. bus nors jaunam, perspektyviam zmogui darbo vieta. kiekvieno protingo vaiko tevai, pritars ir nenores, kad ju vaika mokytu zalinga iproti turintis mokytojas.yra savaitgaliai(nori gert tai ir gerk savaitgali) o jei tupas ir negali susilaikyt ir geria darbo dienom ir poto darbe dar savo fokusus rodo priputes 3 promiles tai nzn, net nesuprantu tu zmoniu, kurie cia ji pateisint bando.. reiskia ir jie tokio pat proto. ir dar jam sekmes po to darba susirast su tokiom rekomendacijom :)))))

 15. to. parašė:

  taip lauk ………..

 16. lopas parašė:

  Mesti lauk girtuokli. Kas cia butu jeigu visi i darba girti eitume?

 17. tararai parašė:

  Kazkas pasamdytas raso slykscius komentarus.

 18. birute parašė:

  kaip idomu kad girtuoklis tiek metu dirba su nepilnameciais ,o jo atleisti is darbo negalima,gal jis ne vienas gimnazijoj geria ,kad toks elgesys yra toleruojamas,mest lauk be jokiu nuolaidu

 19. to blinda parašė:

  Blinda net nezino ka reiskia teiginys – pareigos. pats ju neturi, nes turbut „gerai mokesi sulej“ xe xe

 20. lolas parašė:

  Mest is mokyklos ta girtuokli ir tik kuo greiciau. jei nesugeba i darba blaivas ateit, tai tegu sedi namie prie langelio ir geria sau vienas. o mokiniui tai reikia ranka spausti ir dar ta A.M i teisma duociau mokinio vietoj.

 21. to blindai parašė:

  Neplauk swetimu triusiku, plauk sawuosius, jei jau noris kazka „gero“ pasakyt;)

 22. jo.. parašė:

  mes vistiek palaikom mokytoka A.M

 23. to Anonimas parašė:

  direktorė jus jėga . Mes su tavimi .

 24. tuk tuk parašė:

  ……………. kur jų nėra.

 25. Anonimui parašė:

  Neieškokit kaltų ten, kur jų nėra.

 26. Anonimas parašė:

  Romai, užuot sklaidęs svetimas bylas, daugiau pasirūpink savosisos skaidrumu – laikas įvertins…
  Ir direktorė galėjo būti subtilesnė. Kalbėti ir viešinti reikia ne kitų ligas, o savo…

 27. blindai... parašė:

  o tu su savo pareigom susitvarkai?aisku jejgu uzimi koias nors,nei tau teist nei ka

 28. to gazieta parašė:

  VISUS …..

 29. gazieta parašė:

  Kodel tik mokytojus vyt reikia?? Kuo jie kitokie? Tda visu profesiju sluot reikia is darbu.

 30. Moteriškė parašė:

  Niekas tiek nepadaro sau bėdos, kiek žmogus pats sau… Comedia la finita

 31. Blinda parašė:

  Alkoholikus ,narkomanus,-mokytojus lauk,lauk,kuo greičiau,tuogeriau,Jei direktorė nesusitvarko-ją pažeminti pareigose.

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+