
Almantui Lukšai (dešinėje) negalint vadovauti įstaigai, rūpesčiai vis ilgesniam laikui gula ant pavaduotojo Giedriaus Dovidavičiaus (kairėje) pečių. Eiliniai pareigūnai juokauja, kad valstybei toks laikinas pareigų ėjimas yra naudingas, mat pavaduotojas įstaigai vadovauja už gerokai mažesnį atlyginimą.
Jei reikėtų įvardyti pagrindines problemas, kurios pastaruoju metu trukdo normaliai Širvintų rajono policijos komisariato veiklai, viena jų, tikėtina, būtų vadovaujančios grandies pareigūnų kaita ir su tuo susijusios priežastys.
Širvintiškį pakeitė širvintiškis
Kai 2009-ųjų pradžioje į tarnybinę pensiją išėjusį Komisariato viršininką Juozą Čepą pakeitė Almantas Lukša, mažai kas įtarė, jog ši rokiruotė esminių permainų neatneš. Kaip ir Juozas Čepas, Almantas Lukša buvo savas, kilęs iš Širvintų, tik ankstesnis vadovas baigė Širvintų 1-ąją, o Almantas Lukša 1992-aisiais – Širvintų 2-ąją vidurinę mokyklą.
Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate surengtą atranką į Širvintų rajono policijos komisariato viršininko pareigas Almantas Lukša, tuo metu dirbęs Vilniaus miesto 7-ojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininku, laimėjo nurungęs tris kolegas – Širvintų rajono policijos komisariato viršininko pavaduotoją Giedrių Dovidavičių, Policijos departamento prie VRM Kriminalinės policijos biuro vyresnįjį specialistą Audrių Šinkūną bei Vilniaus apskrities VPK Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus viršininką Algimantą Minkauską.
Tuo metu tikėta, kad Širvintose užaugęs pareigūnas geriau už kolegas įsigilins į vietos problemas, puikiai vadovaus kolektyvui, kuriame tuo metu dirbo daugiausia vietiniai gyventojai.
Tačiau realybė buvo kita. Priešingai nei daugelis tikėjosi, Almantas Lukša Širvintose neapsigyveno, į tarnybą iš Vilniaus važinėjo tarnybiniu transportu. Netrukus dirbti į Komisariatą iš Vilniaus be konkurso perėjo ir vadovo gyvenimo draugė, po kiek laiko vilniečiai į darbą iš sostinės važinėjo jau trise – Komisariate buvo įdarbinta ir raštinės darbuotoja, kuri patyliukais būdavo įvardijama kaip žmogus, esą artimais ryšiais susijęs su vadovo drauge.
Tačiau Almantas Lukša nematė nieko blogo, kad įstaigoje tarp pavaldžių asmenų dirba jam artimas asmuo, o dirbti į raštinę priimtas žmogus iš Vilniaus, tarsi Širvintose neatsirastų raštingų žmonių.
Nelabai susiklostė santykiai ir tarp paties vadovo bei daugelio pareigūnų. Atvirų konfliktų, atrodo, nebuvo, tačiau abipusio supratimo, panašu, – irgi.
Tuo metu su gyvenimo drauge jau susilaukęs kūdikio, Almantas Lukša kolektyvą savotiškai nustebino 2011 metų rugsėjį, kai prieš pat profesinę šventę – Angelų sargų arba Policijos dieną – įstaigoje pasklido kalbos, kad Komisariato viršininkas ilgam paliko policiją. Daugeliui pavaldinių ši žinia buvo lyg griaustinis iš giedro dangaus. Pavaldiniai sakė nutuokiantys priežastį, kodėl nėra viršininko, tačiau skirtingai aiškino, kiek laiko jo nebus darbe. Iš tiesų, tuometinė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Valdymo organizavimo skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Evelina Pagounis patvirtino, kad Širvintų rajono policijos komisariato viršininkas Almantas Lukša, jo paties prašymu, išleistas vaiko auginimo ir priežiūros atostogų, iki vaikui sueis treji metai.
Laikinai Širvintų rajono policijos komisariato viršininko pareigas buvo pavesta eiti Širvintų rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkui Giedriui Dovidavičiui. Tai truko maždaug tris mėnesius, iki 2011 metų gruodžio 20-osios, kai Širvintų rajono policijos komisariato viršininko pareigas laikinai eiti buvo pavesta Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkui Aidui Dutkui.
Tuo metu Komisariate buvo ir daugiau pasikeitimų – rajone pradėjo dirbti keli atrankas laimėję nevietiniai pareigūnai, vienas jų – nuo 2011 metų gruodžio 5-osios Viešosios policijos skyriaus viršininku pradėjęs dirbti Švenčionių rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkas Erikas Ščajevas, kuris nurungė Širvintų rajono policijos komisariato Patrulių būrio vadą Alvydą Bagdoną ir neseniai Kelių policijos grupės vyr. specialistu pradėjusį dirbti Andrių Petrauską.
Aido Dutkaus vadovavimas truko septynis mėnesius, kol 2012 metų liepos pabaigoje iš vaiko auginimo atostogų įstaigai vadovauti netikėtai grįžo Almantas Lukša.
Apie įstaigos veiklą – be jos vadovo
Kaip galima spėti iš pavyzdžių, Almantas Lukša mėgo netikėtumus. Taip nutiko ir prieš šių metų sausio 22-ąją vykusį Širvintų rajono policijos veiklos ataskaitų aptarimą, kai susirinkę pareigūnai, rajono vadovai ir svečiai neišvydo Komisariato vadovo.
Pasirodo, dėl šio eilinio „dingimo“ buvo kalta šalies policijoje vykstanti policijos įstaigų vadovų rotacija. Policija yra pirmoji ir kol kas vienintelė vidaus reikalų sistemos įstaiga, kuri savarankiškai įtvirtino rotacijos tvarką ir realiai ją įgyvendino. Pagal vidaus reikalų ministro patvirtintą rotacijos aprašą, vadovui nesutikus rotuotis, jis yra perkeliamas į lygiavertes ar tokių nesant, žemesnes pareigas, arba atleidžiamas iš tarnybos vidaus reikalų sistemoje. Šių metų pradžioje kaip tik baigėsi Almanto Lukšos kadencija.
Vieną kadenciją Širvintų rajono policijos komisariato viršininku išdirbęs Almantas Lukša „Širvintų kraštui“ tada teigė, kad svarstytų pasiūlymą vadovauti įstaigai dar 5 metus.
Tačiau situaciją labiau išmanantys pareigūnai buvo linkę manyti, kad vilčių, jog Almantui Lukšai bus pasiūlyta eiti tas pačias pareigas, yra nedaug. Kaip priežastis buvo minimas ir prieš metus Komisariato veiklą aptemdęs vidaus konfliktas, kilęs tarp dalies pareigūnų ir dviejų vadovų – Almanto Lukšos ir Eriko Ščajevo.
Nepatenkinti darbo organizavimu ir kai kuriais vidaus tvarkos pakeitimais, dalis darbuotojų kreipėsi į Nacionalinį pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimą. 2013 metų kovo pabaigoje turėjęs įvykti budėtojų ir Komisariato vadovo susitikimas, kurio metu buvo ketinama aptarti situaciją šiame Komisariate, ieškoti dialogo egzistuojančioms problemoms spręsti, žlugo. Svarstytinos problemos buvo aktualios ir kitų padalinių darbuotojams, tad į šį susitikimą atėjo ir Kriminalinės bei Viešosios policijos pareigūnai.
Svarbus susirinkimas baigėsi net neprasidėjęs: Almantas Lukša užsipuolė susirinkusius pareigūnus. Nors susitikimas buvo iš anksto suderintas, vadovas pareiškė, kad pareigūnų „laukia darbas, o ne pasisėdėjimas salėje“, ir išėjo. Tada spėliota, kad arogantiškai pasielgęs Almantas Lukša paskutinę minutę išsigando būsimo pokalbio su darbuotojais. Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Lamauskas tada net nusistebėjo, kad „toks elgesys normalus vadovui, kuris net ir galimai supainiojęs viešuosius ir privačius interesus, pats jokio konflikto neįžvelgia“.
Nepavykus pabendrauti su viršininku, profesinės sąjungos vadovas Vytautas Lamauskas pasikalbėjo su kolektyvu apie tokius vadovo poelgius. Pokalbio metu kolektyvo darbuotojai išdėstė daugiau, jų nuomone, viršininko arogancijos pavyzdžių. Be dėmesio neliko ir Viešosios policijos skyriaus viršininko Eriko Ščajevo elgesys su eiliniais pareigūnais. Susitikimo pabaigoje buvo nutarta kreiptis į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovą Kęstutį Lančinską, kad šis padėtų rasti bendrą kalbą su Širvintų rajono policijos komisariato vadovybe.
Galima įtarti, kad šis konfliktas tapo priežastimi, kodėl nuo 2013-ųjų rugpjūčio Erikas Ščajevas paliko šias pareigas. Nors jau prabėgo daugiau nei pusmetis, jos ir šiandien laisvos – Viešosios policijos skyriui laikinai vadovauja Prevencijos poskyrio viršininkas Mindaugas Mickonis.
Bet grįžkime į šių metų pradžią. Almantas Lukša ne tik nedalyvavo vadovaujamo kolektyvo veiklos ataskaitų svarstyme, bet nepasirodė ir paskui. Nors buvo kalbų, kad vadovas į darbą turėjo grįžti kovo 3-iąją, ir šiandien jo kėdė tuščia. Komisariatui ir toliau laikinai vadovauja Kriminalinės policijos viršininkas Giedrius Dovidavičius. Mūsų žiniomis, pareigūnas įstaigai vadovaus tol, kol formaliai baigsis kol kas dar esamo vadovo nedarbingumas ir bus sprendžiama dėl naujo vadovo. Kaip mus informavo Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis, Širvintų rajono policijos komisariato viršininkui Almantu Lukšai rotacijos metu buvo pasiūlytos kitos, lygiavertės pareigos kitame komisariate (per veiklos ataskaitų pristatymą šia įstaiga buvo įvardytas Rietavo policijos komisariatas, – aut. past.).
„Jam grįžus į darbą ir atsisakius kitų lygiaverčių ar žemesnių pareigų, jis bus atleistas iš tarnybos policijoje, išmokant išeitinę kompensaciją,“ – „Širvintų kraštui“ teigė Ramūnas Matonis.
Gintaras Bielskis
Turbūt gražesnių nematei? kaimas…..:D:D:D
tikrai
….gražus vyrai…
grazus vyras
tikra teisybe
jo
geras žmogus – tai ne profesija
Man atrodo,kad reikia Robokopo.Jis tikrai ivestu tvarka Sirvintose.
svarbu kad butu geras zmogus, nemandravotu, o vilniuje pabuve kaimieciai tokie ir pasidaro
Galetu paskirti Antana Kiaučiūną ….ir skirtumas mano geras draugas..
o koks skirtumas?
Reiktu naujo ir novatorisko vadovo is kito miesto, kad atnestu pokyciu, nes siuo metu….. Pritariu, kad Dutkus butu geras variantas !
idomu
Galetu paskirti vel Dutku A. Jis su kolektyvu sugyveno