Prie važiuojančio ekskavatoriaus vairo: sėdėjo ar vairavo?

Nors Rimas T. dukart yra baustas už vairavimą esant neblaiviam ir teisės vairuoti neturėjo, tai jam nesutrukdė sėsti prie vienai iš rajone registruotų įmonių priklausančio ratinio ekskavatoriaus-krautuvo JCB 4CX vairo ir šia technika dirbti. Kai policija pažeidėjui surašė protokolą už vairavimą, kai vairuojančiam asmeniui atimta teisė vairuoti transporto priemones, pastarojo advokatas teisme bandė įrodyti, jog vairavimas vairavimui nelygu, mat vairuojantis pažeidėjas buvo užfiksuotas ne Igno Šeinaius gatvėje, kaip nurodyta protokole, o uždaroje, aptvertoje teritorijoje. 

Savo argumentams sustiprinti advokatas rėmėsi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2014 metų nutartimi administracinėje byloje, kuri buvo iškelta vienam šalčininkiečiui už tai, kad šis, traktoriumi T-40 vagodamas kaimyno bulves, kliudė elektros stulpą ir jį nuvertė, o po to pasitraukė iš eismo įvykio vietos. Aukščiausioji instancija nutraukė šalčininkiečiui iškeltą administracinio pažeidimo bylą, nes „avarija“ nutiko privačiame sklype.

Teigdamas, kad darbo objektuose galioja kiti reikalavimai, advokatas kaip pavyzdį pateikė ir mūsų kartą jau papasakotą istoriją, 2015-ųjų rugsėjį nutikusią Stakaučiznos viensėdyje, kai lauke dirbdamas kombainininkas kliudė stulpą, jį nuvertė ir nuvažiavo iš įvykio vietos apie tai nepranešęs policijai. Tada Širvintų rajono apylinkės teismas nutarė, kad incidentas privačiame javų lauke – ne eismo įvykis, vadinasi, kombaininkas negali būti baudžiamas už pasitraukimą iš eismo įvykio vietos.

Nesunku susigaudyti, kad advokatas taip mėgino įrodyti, jog privačioje, uždaroje, aptvertoje ar pan. teritorijoje negalioja bendri reikalavimai, keliami vairuotojams. Šiuo atveju, pagal advokatą, nebuvo galima bausti Rimo T. už vairavimą, kai ši teisė yra atimta, nes negalima laikyti, jog prie vairo sėdęs darbuotojas … vairavo.

Tačiau Širvintų rajono apylinkės teismas atmetė šiuos pasvarstymus, juolab kad nustatytos minėtų bylų aplinkybės nėra tapačios šios bylos aplinkybėms. Tose bylose asmenys buvo traukiami administracinėn atsakomybėn už Kelių eismo taisyklių pažeidimą, nulėmusį kitiems asmenims priklausančių transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sugadinimą (apgadinimą) bei pasitraukimą iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, vietos pažeidžiant Kelių eismo taisykles. Tuo tarpu šioje byloje pažeidėjas traukiamas administracinėn atsakomybėn už vairavimą, kai vairuojančiam asmeniui atimta teisė vairuoti transporto priemones.

Ši teisė iš Rimo T. dvejiems metams buvo atimta 2014-ųjų rugsėjį už tai, kad jis sunkiai apgirtęs (2,83 prom.) Bartkuškyje vairavo automobilį „Volkswagen Passat“. Tada jam buvo skirta ir 2000 Lt bauda. Pažeidėjas tada aiškino išgėręs stipraus alaus.

Argumentuodamas, kodėl Rimui T. pažeidimas buvo kvalifikuotas teisingai, teismas pastebėjo, kad „dabartinės lietuvių kalbos žodynas žodį „vairuoti“ aiškina kaip valdymą vairu. Todėl sprendžiant dėl vairavimo fakto nustatymo, teismų praktikoje remiamasi lingvistine žodžio „vairuoti“ prasme“.

Kaip pažymėta nutarime skirti administracinę nuobaudą, pažeidėjas neneigia, kad jis transporto priemonę vairavo, tačiau teigia, kad negali būti laikomas eismo dalyviu, todėl jo veikoje nėra jam inkriminuojamų teisės pažeidimų sudėties. Teismo įsitikinimu, atsakomybei už vairavimą, kai vairuojančiam asmeniui atimta teisė vairuoti transporto priemones, kilti yra būtina nustatyti transporto priemonės vairavimo (valdymo vairu) faktą, ir nėra svarbu, kur pažeidimas yra padaromas – kelyje, kieme, uždaroje teritorijoje ar kitoje vietoje. Šiuo atveju ekskavatoriaus-krautuvo vairavimo faktas buvo nustatytas, todėl pažeidėjo veiksmai buvo kvalifikuoti teisingai.

Skirdamas administracinę nuobaudą Rimui T. teismas atsižvelgė, kad jis du kartus yra baustas už šiurkščius Kelių eismo taisyklių pažeidimus, išvadų nedaro, todėl jam „įpaišė“ 550 Eur baudą.

Podukra „auklėjo“ patėvį

Gruodžio 8-11 dienos

Širvintų policija per keturias dienas išaiškino 13 administracinės teisės pažeidėjų, 10 jų pažeidė Kelių eismo taisykles. Nors orų sąlygos dviratininkams buvo labai nepalankios, gruodžio 8-ąją Širvintose įkliuvo 1969 metais gimęs vyras, kuris neblaivus vairavo dviratį.

Gruodžio 8 dieną policija gavo 1991 metais gimusios širvintiškės pareiškimą, kad buvo įsibrauta į jos butą ir pavogti juvelyriniai dirbiniai. Žala – apie 280 eurų.

Kitos dienos pavakarę pranešta apie eismo įvykį kelyje Vilnius-Panevėžys: 1971 metais gimusios panevėžietės vairuojamas automobilis, važiuodamas atbuline eiga, atsitrenkė į gale stovėjusį automobilį. Per eismo įvykį sužalotas 1958 metais gimęs panevėžietis.

Policijoje užregistruotas tyrėjos protokolas-pareiškimas, kad gruodžio 11-ąją, apie 30 min. po vidurnakčio, mieste 1994 metais gimusi širvintiškė, sukeldama skausmą, 15 kartų ranka sudavė į veidą 1973 metais gimusiam patėviui.

Taip pat gautas 1990 metais gimusios Širvintų seniūnijos gyventojos skundas dėl kaimynų netinkamo elgesio.

Parengta pagal Širvintų RPK pranešimus

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+