„Kaimo vairuotojai“ įrodo galintys vairuoti didmiesčiuose

Per pirmąjį šių metų pusmetį valstybės įmonės „Regitra“ egzaminų centruose vairavimo praktikos egzaminus išlaikė ir įgijo teisę vairuoti lengvuosius automobilius šiek tiek daugiau nei 40 tūkst. žmonių – 37 proc. daugiau nei tuo pačiu metu pernai (beveik 29,5 tūkst.). Iš viso per pirmąjį šių metų pusmetį egzaminų centruose buvo išlaikyta 48,4 tūkst. vairavimo praktikos egzaminų (tuo pačiu metu pernai – 35,8 tūkst.). Anot „Regitros“ informacijos, 26,3 tūkst. jų – vyrai, 22,1 tūkst. – moterys.

Teigima, kad labai padidėjusį susidomėjimą vairavimu lėmė naujos Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostatos, pagal kurias nuo šių metų liepos 1 dienos pradedantiesiems vairuotojams išduodamas dvejus metus galiojantis vairuotojo pažymėjimas. Keisdama pradedančiojo vairuotojo pažymėjimą į nuolatos galiojantį, „Regitra“ privalės tikrinti informaciją, ar pradedantysis vairuotojas yra baigęs papildomus vairuotojų mokymus. Be to, pradedantieji vairuotojai, pirmą kartą įgiję teisę vairuoti A1, A kategorijų transporto priemones, bus papildomai mokomi 6 praktinio vairavimo mokymo valandas papildomo vairavimo mokymo centrų trasose, naudojant valdomą transporto priemonę su įrengtu praktinio vairavimo mokymo įrenginiu (fiksuojančiu vairavimo duomenis), bei 2 valandas – specializuoto eismo saugumo mokymo klasėse.

Visa tai taip pat lėmė, kad daugiau vairuotojų šturmavo egzaminų centrus, kol neįsigaliojo naujos nuostatos.

Nuo pernai „Regitra“ tvarko šalies vairavimo mokyklų reitingą, kuris, teigiama, atspindi vairuotojų parengimo kokybę vairavimo mokyklose. Tiesa, reitinguojamos tik tos vairavimo mokyklos, kurios per pusmetį parengia 50 ir daugiau vairuotojų. Reitingą lemia tai, kiek mokykloje parengtų būsimųjų vairuotojų iš pirmo karto „Regitros“ egzaminų centre išlaikė vairavimo praktikos egzaminą.

Širvintiškio įmonė – vėl tarp geriausių Vilniaus apskrityje

„Širvintų kraštas“ pernai rašė, kad, pradėjus tvarkyti tokius reitingus, 2007 metų pirmąjį pusmetį Vilniaus apskrityje geriausia tapo Širvintose veikianti V. Dačkos personali įmonė. Tada daugiau kaip pusė, t. y. – 52,23 proc. joje parengtų kandidatų vairavimo praktikos egzaminą išlaikė iš pirmo karto. Pagal šį rodiklį širvintiškio įmonė pateko į šalies geriausių mokyklų dešimtuką.

Tada mūsų kalbintas vadovas labai nesureikšmino šio fakto ir sakė, kad rezultatus daug lemia tai, kokie žmonės ateina mokytis vairuoti, koks jų požiūris. Ne visi, baigę mokyklą, iš karto važiuoja į egzaminų centrus (kai kurie širvintiškiai egzaminus laiko Utenoje, nes įsitikinę, kad šiame mieste būsimam vairuotojui yra paprastesnės egzaminavimo sąlygos), kai kurie dar mokosi papildomai ir tik tada bando įgyti vairuotojo pažymėjimą. Prieš metus kalbintas įmonės savininkas pabrėžė, kad 2006 metais gavusi licenciją mokykla sulaukė tikrintojų, nes parengtos pirmosios grupės prastai laikė teorijos ir praktikos egzaminus. Savininkas manė, kad reitingo rezultatus lėmė po tikrinimo mokykloje sugriežtinti reikalavimai. Per metus šioje mokykloje parengiamos keturios grupės – 120 būsimųjų vairuotojų.

Pasidžiaugęs gera reitingo vieta, Vytautas Dačka vis dėlto prisipažino, kad ji verčia ir nerimauti, juk į pirmuosius nukreiptas visų dėmesys. Ar pavyks išlaikyti tokį vairuotojų parengimo lygį? Kai rezultatai gerėja, visi sveikina, tačiau pasipila kritikos, jei jie prastesni nei anksčiau. Širvintoms – miestui be šviesoforų ir gerų rengimo sąlygų – sunku konkuruoti su garsiomis vairavimo mokyklomis. Taigi pirmąją vietą apskrityje Vytautas Dačka laikė ir savotišku akibrokštu, netikėtumu.

Paskelbus 2007 metų antrojo pusmečio reitingą, V. Dačkos personalios įmonės jame nebeliko. Priežastis ta, kad mokykla tuomet neparengė daugiau kaip 50 būsimųjų vairuotojų, taigi iš viso nebuvo reitinguota. Tačiau apie širvintiškius vėl prabilta „Regitrai“ pateikus 2008 metų pirmojo pusmečio reitingą. Pagal jį širvintiškio įmonė tarp 72 Vilniaus apskrities reitinguotų mokyklų užėmė 5 vietą – 44,3 proc. joje parengtų vairuotojų B kategorijos vairavimo praktikos egzaminą išlaikė iš pirmo karto. Tai leido V. Dačkos įmonei tarp 268 reitinguotų šalies mokyklų užimti 22-ąją vietą.

Kad šis rezultatas neblogas, įrodo, jog geriausios Šiaulių ir Tauragės apskričių mokyklos vairuotojus rengė prasčiau nei širvintiškiai – tik 41,6 proc. ten parengtų vairuotojų vairavimo praktikos egzaminus išlaikė iš pirmo karto.

Gimnazija pagerino savo pozicijas

Pernai reitinguota buvo ir Širvintų L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazija – tada vairavimo praktikos egzaminą iš pirmo karto išlaikė 36,76 procento parengtų kandidatų, o tai – aštuonioliktas rezultatas tarp prieš metus 52 reitinguotų Vilniaus apskrities vairavimo mokyklų.

Prabėgus metams, ši vairuotojų ruošimo mokykla užima 23 vietą tarp 72 apskrities mokyklų – pirmąjį šių metų pusmetį 35,48 proc. paruoštų būsimųjų vairuotojų praktikos egzaminą išlaikė iš pirmo karto. Tai leido L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijai pagerinti savo pozicijas – antrąjį 2007 metų pusmetį ši mokymo įstaiga pagal vairuotojų paruošimą buvo nusiritusi į 53 vietą tarp 59 tada reitinguotų šalies vairuotojų rengimo mokyklų – praktikos egzaminą iš pirmo karto išlaikė vos 25,58 proc. paruoštų gimnazistų.

Šios mokyklos prastesnės pozicijos nestebina. Apskritai tokia šalies tendencija, kad dėl karšto būdo, noro viską turėti tuojau pat ir gyvenimo patirties stokos jaunimas prasčiau laiko vairavimo praktikos egzaminus. Bet yra ir kitų priežasčių. Štai Širvintų gimnazistai naudojasi aikštele Paširvintyje, kuri toli gražu neatitinka bent minimalių vairuotojų rengimo reikalavimų. Nors čia įrengtos vietos būtiniems pratimams, yra prastos grunto sąlygos, sunku orientuotis. Taigi gerose egzaminavimo centrų aikštelėse daugelis būsimųjų vairuotojų sutrinka, nesugeba orientuotis, atsižvelgti į automobilio riedėjimo sąlygas.

V. Dačkos personali įmonė naudojasi aikštele Juodeliuose. Anksčiau į ją galėjo patekti ir prieš egzaminą praktikuotis visi norintys, tačiau šįmet įvažiavimas į aikštelę buvo pradėtas rakinti. Savininko poelgis pateisinamas – aikštelės išlaikymas ir joje esanti įranga kainuoja pinigus, tad naudojimasis tuo turi būti mokamas.

Tiesa, pastaruoju metu šios aikštelės vartai vėl atviri. Sunkiau L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos vairuotojų ruošimo centrui. Čia mokymas kainuoja kur kas pigiau, taigi iš jaunuolių nesurenkama pakankamai lėšų ne tik pakenčiamaią pratimų aikštelei įsirengti, bet ir dabar turimai tinkamai sutvarkyti.

Kita vertus, kai šalyje deklaruojamas neigiamas požiūris į karą keliuose, kai į vairavimo kokybės gerinimą įsijungia ir valstybinės institucijos, negi būtų sunku iš biudžeto tinkamai sutvarkyti šią aikštelę, kuri taptų praktinio vairavimo įgūdžių gerinimo vieta ne tik gimnazistams, bet ir visiems vairuotojams. Gal rajono vadovams vertėtų ne lengva ranka taškyti šimtus tūkstančių biudžeto litų mažaverčiams griuvėsiams pirkti, o pajudinti nuo sėdėjimo surambėjusias sėdynes ir padaryti ką nors apčiuopiamo visuomenei, ne tik saviškiams.

Kilti yra kur, kristi – taip pat

Kad būtų galima geriau įvertinti širvintiškių rezultatus, verta pastebėti, kad prasčiausiai šalyje būsimuosius vairuotojus šįmet rengė Šilutės žemės ūkio mokykla – tik 14 proc. būsimųjų vairuotojų praktikos egazimną išlaikė iš pirmo karto. Apskritai net 19 šalies mokyklų paruošimo lygis yra mažesnis nei 20 procentų. Geriausia šalyje – Marijampolės apskrityje veikianti UAB „Vairuva“, kuri parengė net 62,65 proc. vairuotojų, praktikos egzaminą išlaikiusių iš pirmo karto.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+