Dėl užtvankos gedimo nuslūgęs vanduo atskleidė ir kitus pavojus

Anot žvejų, „marioms“ nuslūgus apie metrą žuvo šiųmetis lydekų nerštas.

Anot žvejų, „marioms“ nuslūgus apie metrą žuvo šiųmetis lydekų nerštas.

Į „Širvintų krašto“ redakciją pirmadienio popietę paskambinęs Rolandas sakė negalįs suprasti, kodėl mūsų valdininkai nereaguoja į ekstremalią situaciją, kuri susidarė praėjusį savaitgalį. Anot žvejo ir pakrantės gyventojo, dar praėjusį penktadienį pradėjo kristi Širvintų „marių“ lygis, vanduo slūgo ir visą savaitgalį, tačiau kokių nors atsakingų valdininkų pastangų jis nepastebėjo.

– Nuolat važinėjau palei užtvanką ir mačiau, kad vanduo per ją veržėsi lyg krioklys, tačiau sunerimusių valdininkų ar elektrinės naudotojų nepastebėjau, – sakė Rolandas. – Teiravausi vienų, teiravausi kitų. Man paaiškino, kad lyg sugedo užtvankos valdymo mechanizmas, o gal verslininkai laiku neuždarė vartų. Mano galva, nuo gedimų niekas nėra apsaugotas, bet ar pateisinama, kai vandeniui nuslūgus apie metrą vis tiek neskubama remontuoti? Taip blogai iki šiol dar nėra buvę.

Anot Rolando, kalbos, kad nieko nebuvo daroma, nes savaitgalį visi ilsėjosi, negali būti rimti argumentai. Jei yra užtvanką eksploatuojanti įmonė, ji PRIVALO stebėti vandens lygį ir nedelsdama imtis veiksmų, jei nutinka kokia avarija ar sutrinka užtvankos darbas.

Šie teiginiai, pasirodo, ne iš piršto laužti. Anot Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Širvintų rajono agentūros vedėjo Romualdo Sližausko, elektrinės savininkai, neiškeldami kojos iš biuro, kompiuterio ekrane gali stebėti ar tik ne kas 5 minutes fiksuojamus duomenis apie vandens lygį Širvintų „mariose“, taigi sakyti, kad situacija jiems nebuvo žinoma, būtų neteisinga.

Rolandui negalima nepritarti dėl pareikštų priekaištų neskubantiems taisyti situacijos, nes šimtus tūkstančių, o gal ir milijonus tonų vandens laikanti užtvanka – ne perdegusi gatvės apšvietimo žibinto lemputė, kurią galima pakeisti po savaitgalio. Dar neteko girdėti, kad, sakykime, šilumininkų ar vandentiekininkų avarinės tarnybos, bute trūkus vamzdžiui, gyventojams pasiūlytų palaukti pirmadienio, nes avarija nutiko prieš „išeigines“. Galų gale, kas gali užtikrinti, kad pervirš besiveržiantis vanduo nepridarys daugiau bėdos, nesugriaus užtvankos mechanizmų? Lietuvoje panašiai jau yra buvę – 1997 metais griuvo Šaukoto (Radviliškio rajone) „marių“ užtvanka, vanduo nuplovė slėnyje gyvenančių žmonių turtą, ūkinius pastatus.

– Manau, kad šiųmečiam lydekų „derliui“ – galas, – sakė Rolandas. – Visi ikrai išplaukė per užtvanką ar, nuslūgus vandeniui, žuvo ant žolių.

Rolandui pritarė ir žveju Jonu prisistatęs laikraščio skaitytojas.

– Reikia ne tik įvardyti kaltininkus, bet ir juos nubausti, o apie tai viešai pranešti visuomenei. Ir vienąkart padėti tašką kasmetiniams „marių“ nuleidimams. Kol „rašote apie šuniukus ir kačiukus“, Širvintose nebeliks lydekų.

Kaip viešai yra įvardiję Savivaldybės atstovai, bėdos dėl užtvankos mechanizmų techninės būklės išryškėjo dar kovo pradžioje. Per praėjusį mėnesį įvyko mažiausiai du pasitarimai, bent apie juos informavo Savivaldybės atstovai. Į susirinkimus buvo pakviestas ir UAB „Gp Auto“ atstovas. Būtent ši Kaune įregistruota įmonė elektrinei aptarnauti nuomoja Širvintose esantį hidrotechnikos kompleksą – užtvanką ir jos priklausinius. Verslininkų buvo pareikalauta skubiai atlikti nuomojamo hidrotechnikos statinio uždorių pakėlimo mechanizmų remontą, pašalinti kitus defektus.

„Tačiau įmonė netinkamai atliko hidrotechnikos statinių priežiūrą. Tvenkinyje dažnai svyruodavo vandens lygis. 2012 m. kovo 20 d. vandens lygis tvenkinyje jau buvo pakilęs aukščiau 2010 m. Širvintų tvenkinio naudojimo ir priežiūros taisyklėse nustatyto pagrindinio vandens lygio, o perteklinis vanduo persipylė per segmentinio uždorio viršų,“ – teigta Savivaldybės pranešime apie antrąjį pasitarimą.

Antrąkart posėdžiavusi Ekstremaliųjų situacijų komisija posėdyje aptarė susidariusią situaciją ir įpareigojo hidrotechnikos kompleksą prižiūrinčią UAB „Gp Auto“ suremontuoti užtvankos uždorių valdymo mechanizmus ir pažeminti vandens lygį, kaip numatyta Širvintų tvenkinio naudojimo ir priežiūros taisyklėse. Jeigu ateityje bus netinkamai vykdoma nuomojamo statinio priežiūra, pagrasinta, kad Širvintų rajono savivaldybės administracija kreipsis į Valstybinę energetikos inspekciją prie Energetikos ministerijos dėl elektros energijos pirkimo – pardavimo sutarties su UAB „Gp Auto“ nutraukimo.

Savivaldybės administracija kreipėsi į Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Širvintų rajono agentūrą ir paprašė patikrinti bei imtis administracinių poveikio priemonių dėl anksčiau išsakytų reikalavimų nevykdymo.

Romualdas Sližauskas „Širvintų kraštui“ sakė, kad bendrovei buvo skirta piniginė bauda. UAB „Gp Auto“ bandė taisyti situaciją, vandens perteklių išleido, tačiau dėl kažkokių priežasčių nebuvo užtikrintas Širvintų tvenkinio naudojimo ir priežiūros taisyklėse nustatytas pagrindinis vandens lygis. Dabar sprendžiamas klausimas dėl gamtai padarytos žalos ir ieškinio „sunkiai valdomai bendrovei“.

– Be abejonės, žala gamtai buvo padaryta, – sakė Romualadas Sližauskas. – Šiuo metu neršia žuvys. Žvejų kalbos dėl žuvusio viso lydekų neršto gal ir perdėtos, tačiau kažkiek tiesos turi. Bet prisiminkime, kad nukentėjo ne tik išneršti ikrai. Nuleidus vandenį, žuvo kita vandens augmenija ir gyvūnija, pavyzdžiui – kriauklės, moliuskai, o pradėjęs pūti dumblas sukels diskomfortą žmonėms.

Ir pabaigai – dar vienas nemalonus pastebėjimas. Nuslūgus vandeniui, į dienos šviesą iškilo mūsų žmonių netvarkingumas ir vandalizmas. Tai labiausiai pasimatė prie pernai įrengtų „marių“ paplūdimio pramogų įrenginių, kuriuose vasarą knibžda žmonių. Kiek jų bus traumuota?

Gintaras Bielskis

[imagebrowser id=289]

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Dėl užtvankos gedimo nuslūgęs vanduo atskleidė ir kitus pavojus"

  1. Neburnosiu parašė:

    Cia viskas aisku.
    Tie kurie priziuri Sirvintu uztvanka ir Savivaldybes darbuotojus kurie taip pat atsakingi uz visa sita daro kriminala pries zmonija ir pries gamta.
    O tie runkeliai kurie meto butelius paliai pleza,jiems numaut kelnias ir kelis kartus pratraukti per tuos butelius su NUOGOM SIKNOM!

Comments are closed.

scroll to top
+