Buvęs policijos pareigūnas tikrai pailsės nuo medžioklių…

Pernai rašėme apie tai, kaip 2011 metų liepos pradžioje, vidury dienos, sukeldamas grėsmę aplinkiniams, Čiobiškio gyvenvietėje iš medžioklei laikomo ginklo į orą šaudė buvęs policijos pareigūnas Julius Šakinis. Užfiksuota, kad šią seniūniją anksčiau aptarnavęs apylinkės inspektorius nuo prieangio stogelio į orą paleido 8 šūvius.

Dėl šio šaudymo policija gavo čiobiškietės G.A. skundą. Policija paėmė Juliaus Šakinio laikomus ginklus (graižtvinį ir kombinuotąjį graižtvinį-lygiavamzdį bei šaudmenis jiems) ir apklausė. Įvykį tiriantiems policijos pareigūnams buvęs kolega paaiškino, kad šaudė susierzinęs dėl konflikto su žentu. Už šaudymą gyvenvietėje čiobiškiečiui skirta 250 litų bauda, kurią nubaustasis sumokėjo.

Bet ši istorija Juliui Šakiniui tuo nesibaigė. Atsižvelgiant į grėsmę sukėlusius buvusio policininko veiksmus, 2011 metų rugsėjo 2 dieną buvo panaikintas jam išduotas leidimas disponuoti medžiokliniais ginklais. Šį policijos sprendimą panaikinti leidimą ginklams Čiobiškio medžiotojų būreliui priklausantis Julius Šakinis apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Tada buvęs policijos pareigūnas dar nežinojo, kad jam teks išklausyti net du nepalankius teismo sprendimus.

Pardavėjas neigė čiobiškiečiui pardavęs garsinių šovinių

Savo skunde Vilniaus apygardos administraciniam teismui Julius Šakinis tvirtino, kad policijos gautame dar viename anoniminiame skunde jis buvo apšmeižtas padaręs nusikalstamą veiką, todėl tie faktai negalėjo būti vertinami nagrinėjant jo administracinę bylą. Pasak čiobiškiečio, „anoniminio skundo tikslas buvo sukurti mitą apie pareiškėjo keliamas „realias“ grėsmes Čiobiškio gyvenvietės gyventojų gyvybei ir sveikatai tokiu būdu „pritempiant“ esamą situaciją prie įstatymo reikalavimų.“

Čiobiškiečio nuomone, jo atžvilgiu buvo neteisingai pritaikytas įstatymas, paskirta sankcija aiškiai per didelė ir nuobauda neadekvati padarytam pažeidimui. Julius Šakinis akcentavo, kad dėl savo veiksmų, dėl kurių gailisi, jau yra nubaustas pinigine bausme.

Teisme paaiškėjo, kad Julius Šakinis vis dėlto apsimelavo nurodęs, kad šaudė garsiniais šoviniais, kuriuos įsigijo Vilniaus ginklų parduotuvėje „Volfora“. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad Vilniaus ginklų parduotuvė „Volfora“ garsiniais šoviniais visiems medžiokliniams ginklams neprekiauja ir niekada neprekiavo. Taigi, pareiškėjo nurodyti tikrovės neatitinkantys duomenys, nuobaudą skyrusio Širvintų rajono policijos komisariato atstovų įsitikinimu, leido pagrįstai abejoti jo tyrimo metu duotais paaiškinimais, kuriais Julius Šakinis siekė išvengti atsakomybės už neteisėtus veiksmus. Policijos pareigūnų nuomone, leidimo nešioti (laikyti) ginklus panaikinimas nėra administracinė nuobauda, tai yra pasekmė, kuri atsiranda, asmeniui, padariusiam tam tikrus administracinius pažeidimus, nepriklausomai nuo sankcijų ar nuobaudų, kurios skiriamos už šiuos pažeidimus.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2012 metų sausio 5 dienos sprendimu Juliaus Šakinio skundo netenkino ir konstatavo, kad pareiškėjo neteisėtas šaudymas iš ginklo gyvenamojoje vietovėje kelia grėsmę kitų asmenų ar savo gyvybei ar sveikatai, nuosavybei, viešajai tvarkai ar visuomenės saugumui. Taigi skundžiamame sprendime taikyta sankcija – leidimo nešiotis ir leidimo laikyti B, C kategorijų ginklus ir šaudmenis panaikinimas yra proporcinga priemonė ir atitinka Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo reikalavimus.

Norėjo, kad abejonės būtų vertinamos jo naudai

Nesutikdamas su tuo, Julius Šakinis su apeliaciniu skundu kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą ir dar kartą pareiškė, kad teisme nebuvo nustatytas faktas, jog jis šaudė medžiokliniais šoviniais. Anot teismų praktikos, visos abejonės turi būti vertinamos patrauktojo administracinėn atsakomybėn asmens naudai, o tai nebuvo padaryta. Juliaus Šakinio nuomone, teismas nepakankamai įvertino jo pateiktus įrodymus ir duotus teismo metu paaiškinimus. Juo labiau, kad Vilniaus apygardos teismas, palikdamas galioti 2011 m. rugsėjo 2 d. Vilniaus apskrities VPK Širvintų rajono policijos komisariato sprendimą, jo atžvilgiu pasielgė neteisingai, nes įgyvendinant teisingumą turi būti išlaikoma teisinga pusiausvyra tarp visuomenės ir asmens interesų. Prasižengusio asmens atžvilgiu neturi būti nepagrįsto teisių ribojimo. Remiantis šiuo principu, įstatymais asmens teisės gali būti apribotos tik tiek, kiek yra būtina viešiesiems interesams ginti, tarp pasirinktų priemonių ir siekiamo teisėto ir visuotinai svarbaus tikslo privalo būti protingas santykis. Šiam tikslui pasiekti gali būti nustatytos tokios priemonės, kurios būtų pakankamos ir ribotų asmens teises ne daugiau, negu yra būtina. Čiobiškietis buvo įsitikinęs, kad nepadarė tokio pažeidimo, dėl kurio jam būtų taikomos tokios griežtos sankcijos.

Svarbu – pats šaudymas, o ne kuo šaudyta

Skundą tyręs Vyriausiasis administracinis teismas pažymėjo, kad ginklų, jų šaudmenų negali įsigyti ir turėti fizinis asmuo, apie kurį policija turi duomenų, kad jis kelia grėsmę kitų asmenų ar savo gyvybei ar sveikatai, nuosavybei, viešajai tvarkai ar visuomenės saugumui. Yra aplinkybių sąrašas, kai leidimai nešiotis ir leidimai laikyti B, C kategorijų ginklus ir šaudmenis panaikinami. Minėtas leidimas panaikinamas, kai policija turi duomenų, kad asmuo kelia grėsmę kitų asmenų ar savo gyvybei ar sveikatai, nuosavybei, viešajai tvarkai ar visuomenės saugumui.

Apeliacinės instancijos teismo teisėjų kolegija, patikrinusi bylą, pripažino, kad Širvintų rajono policijos komisariatas turėjo duomenų, jog pareiškėjas kelia grėsmę kitų asmenų ar savo gyvybei ar sveikatai, nuosavybei, viešajai tvarkai ar visuomenės saugumui, todėl pagrįstai panaikino pareiškėjui leidimą laikyti ginklus. Tokia išvada darytina iš byloje surinktos medžiagos – G.A. skundo ir paaiškinimo, liudytojo A.Š. paaiškinimo, policijos pareigūno tarnybinio pranešimo, liudytojų apklausos protokolų, taip pat Širvintų rajono apylinkės prokuratūros nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, Juliaus Šakinio atžvilgiu surašyto administracinio teisės pažeidimo protokolo bei priimto nutarimo ir kt. Tai, ar pareiškėjas šaudė medžiokliniais šoviniais, ar pirotechniniais, ginčo baigčiai savaime reikšmės neturi, nes pats pareiškėjo neatsakingo elgesio su ginklu faktas, pažeidžiantis Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme įtvirtintus rūpestingumo ir atidumo reikalavimus, keliamus ginklo turėtojui, ir tokiu būdu įrodantis jo elgesio grėsmę, paneigtas nebuvo.

Taigi Vyriausiojo administracinio teismo kolegija Juliaus Šakinio apeliacinį skundą atmetė ir Vilniaus apygardos administracinio teismo 2012 m. sausio 5 d. sprendimą paliko nepakeistą.

Gintaras Bielskis

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai

Kiti straipsniai:

„Nacionaliniai girtavimo ypatumai“ Širvintų rajone

Ar bus pareikalauta, kad Jasiukevičius ir Davidavičienė iš savo kišenės atlygintų žalą rajono biudžetui?!

Leido nuteistajam užsidirbti, kad šis turėtų iš ko mokėti

Nusikalstamų veikų mažiau, bet vagysčių daugėja

Kovo 7-14 d. policijos užregistruotų įvykių suvestinė: Įtaria padegimus

Mėgėjai lėkti į Vilnių su vėjeliu atleis greičio pedalą dar šiais metais

Policininkai trukdė aplenkti jų automobilį, o paskui dar ir nubaudė už tariamą Kelių eismo taisyklių pažeidimą

Keisti Upelio gatvės griuvėsių sutapimai

Karšta naujiena: Prie vairo – teisės vairuoti neturintis dukart teistas Darbo partijos kandidatas

Policijos vadovams pareigūnų išvarymas į gatves atrodo laimėjimas, prokurorai tuo abejoja

Širvintiškis – į Elektrėnus, šalčininkietis – į Širvintas

Šįkart neaiškino, kad cigaretes ir dyzeliną laikė norėdamas išdalyti kaimo žmonėms

Švenčioniškiai vagišių tampydavo už ausų, o štai širvintiškiai – „paglostė“

Girto vairuotojo nesuvaldytas vogtas automobilis supleškėjo atsitrenkęs į medį

Pranešama apie pasirodžiusius sukčius

Informacija iš naujausio numerio: Nusikaltimo dėmė biografijoje – ne kliūtis kai kurių veikėjų ambicijoms?

Pernai – du gerieji rekordai, vienas pakartotas

Skriaudikas aiškus. Bet ar jis vienas kaltas dėl to, kas nutiko?

Už sulaužytus dantų protezus atsilygino spyriu į tarpukojį

„Kol kas aš vienintelė moteris Širvintų komisariate, turinti tokį laipsnį…“

Pritrūko vos dvejų metų iki nepriekaištingo vairavimo „auksinio jubiliejaus“

Kaip išvilioti prisijungimo kodus? Užsidėk žinomo politiko kaukę ir pasiūlyk vietą prie lovio

Didysis brolis stebi tave

Savivaldos rinkimus šturmuoja teisti kandidatai?

Informacija iš naujausio numerio: Dėl didelio narkotinių medžiagų kiekio nuteistas buvęs Vyto Šimonėlio bendražygis nesulaukė Aukščiausiojo Teismo malonės

Apklausa

Kurio Širvintų rajono savivaldybės tarybos nario mažiausiai pasigesite (galite pažymėti iki 5 pavardžių).

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Nuorodos