O gal vyriausios Lietuvos dvynės gyvena Anciūnuose ir Širvintose?

Anciūnuose gyvenanti Albina Jankauskienė ir Širvintose gyvenanti Valė Grikienytė.

Anciūnuose gyvenanti Albina Jankauskienė ir Širvintose gyvenanti Valė Grikienytė.

Savaitgalį internautų diskusijas sukėlė „Delfyje“ pasirodęs Gedimino Kučinsko straipsnis „Vyriausios dvynės Lietuvoje“. Jame teigiama, kad agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo į Lietuvos rekordų knygą įrašė pirmą dvynių ilgaamžiškumo rekordą. Šio įrašo laukta nuo rekordų registravimo pradžios, tai yra nuo 1985 metų. Ankstesni tyrimai apie ilgaamžius dvynius nepasitvirtino arba ilgaamžiškumui patvirtinti trūko duomenų. 

Straipsnyje akcentuojama, jog dabar Raseinių rajone gyvenančios Juzė Birutė Blažienė ir Bronislava Matusevičienė yra pirmos dvynės Lietuvoje, savo amžių galinčios patvirtinti dokumentais. Dvynės Juzė Birutė ir Bronislava Sabonaitytės gimė 1933 m. birželio 21 dieną Paparčių kaime. Vyriausiomis Lietuvos dvynėmis tituluojamos raseiniškės net pačios suabejojo, ar tikrai jos vyriausios. Rekordininkėmis tituluojamos senolės svarsto, kad gal daugiau niekas nesikreipė, o gal negalėjo savo amžiaus patvirtinti dokumentais.

Dvynės iš Širvintų rajono turi visą teisę pretenduoti į agentūros „Factum“ rekordų knygą

Pasirodo, kad vyriausiomis dvynėmis tituluojamos raseiniškės iš tikrųjų nėra pačios vyriausios. Galbūt rekordininkės gyvena Širvintų rajone? Tiesa tokia, kad iš Vazgūnų kaimo (Zibalų seniūnija) kilusios dvynės seserys Albina ir Valė Grikienytės, gimusios 1932 metų kovo 20 dieną, už dvynes iš Raseinių yra vyresnės lygiai 1 metais, 3 mėnesiais ir 1 diena. Vadinasi, dvynės iš Širvintų rajono turi pilną teisę pretenduoti į agentūros „Factum“ rekordų knygą.

Jaunystės laikus menanti nuotrauka. Prie tėvų namų: Albina Grikienytė–Jankauskienė (kairėje) ir Valė Grikienytė (dešinėje) su broliu Juozu.

Jaunystės laikus menanti nuotrauka. Prie tėvų namų: Albina Grikienytė–Jankauskienė (kairėje) ir Valė Grikienytė (dešinėje) su broliu Juozu.

Netrukus garbingą 85 metų jubiliejų švęsiančios seserys dvynės ir dabar viena be kitos gyventi negalinčios. Anciūnų kaime gyvenanti Albina Grikienytė–Jankauskienė sakosi, kad net dukart per dieną skambinanti Širvintose įsikūrusiai savo sesei Valei Grikienytei. Pasak pašnekovių, nuolat atrandančios reikalų, dėl kurių būtina pasitarti.

Abi dvynės ir dabar esančios guvios ir energingos. Pasak pašnekovių, labai sveikata nesiskundžiančios. Jų nuomone, tokiuose metuose jau visokių kliūčių pasitaiko, bet jos dar nepasiduodančios ir joms svarbiausia – viena kitos palaikymas.

Abi seserys augusios drauge su dviem broliais: Mykolu ir Juozu. Anksti netekusios mamos, 11 metų likusios našlaitėmis ir ragavusios pamotės duonos. Jų vaikystė buvusi sunki: nebuvo iš ko ir dailiau apsirengti, nei prie ko prisiglausti, nei kam pasiguosti. Ir mokslų didelių nebaigusios, pakako Vazgūnų pradžios mokyklos.

Albinos Jankauskienės teigimu, abi su seserimi esančios paprastos moterys. Jos pasakojo, jog tokių dalykų, kad dvynes kas supainiotų ir vieną pavadintų kitos vardu, nėra buvę. Giminės ir kaimynai abi seseris skiria ir vardų nepainioja.

Seserys tebejaučia prigimties šauksmą kuo dažniau būti kartu

Valė Grikienytė sakė, jog skiriasi seserų būdas bei veikla. Vaikystėje Valė buvusi ramesnė, tylesnė, todėl paliko tėvo namus pirmoji ir išvažiavo į Rygą dirbti statybose. Pasak Valės, sesuo buvusi energingesnė, todėl jai teko būti su pamote. Dabar viskas atvirkščiai. Valės teigimu, ji dabar mėgstanti pakovoti už teisybę, o sesuo Albina linkusi nusileisti.

– Aš labai teisingas žmogus, – juokiasi Valė Grikienytė. – Giminės mane kartais bara, kad aš visur už teisybę kovoju, netgi ,,komandiriumi“ vadina, o sesuo yra tyli ir rami.

Seserys surado ir daugiau skirtumų. Albina Jankauskienė turi gerą balsą ir gražiai dainuoja, o Valė nėra daininga. Albina moka dailiai austi, o Valė labai plonai verpia. Abi seserys gražiai mezga.

Dvynės vaizdingai kalba, nepamiršusios gimtosios tarmės, iš lūpų tiesiog liete liejasi kalbos perlai, verti kalbininkų dėmesio. Valė ilgus metus gyveno ir dirbo Vilniuje, tik neseniai persikėlė į Širvintas, o Albina visą gyvenimą su šeima gyvena Anciūnuose.

Dvynės seserys tebejaučia prigimties šauksmą kuo dažniau būti kartu. Susitikimai joms prilygsta didelei šventei. Netgi dėl Albinos vaikų Valė išgyvenanti. Didžiausias abiejų seserų širdies skausmas buvo brolio Mykolo ankstyva mirtis ir sūnaus Rimanto karinė tarnyba Afganistane. Albina Jankauskienė sako, kad tada ji nei dieną, nei naktį rami būti negalėjusi, rūpestis širdį graužęs dėl sūnaus. Tuo metu Valė eidavusi į Aušros Vartus ir melsdavusi, kad sūnėnas sveikas ir gyvas iš Afganistano sugrįžtų. Dabar abi seserys laimingos: viskas baigėsi gerai.

85-ojo jubiliejaus proga – į Lietuvos rekordų knygą?

Po dviejų mėnesių seserų dvynių Albinos Jankauskienės ir Valės Grikienytės laukia išskirtinė šventė. Seserų širdys džiūgaus, kai jų 85-ojo jubiliejaus proga pasveikinti suvažiuos visa gausi kelių kartų giminė. Galbūt ta proga artimieji pasirūpins, kad seseris dvynes aplankytų agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo darbuotojai ir, gavę reikalingus dokumentus, įrašytų į Lietuvos rekordų knygą. Džiugu, jei būtų užfiksuotas dvynių iš Anciūnų ir Širvintų ilgaamžiškumo rekordas. Turėtų kuo didžiuotis mūsų kraštas – ilgaamžėmis rekordininkėmis.

Romas Zibalas

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
  • as parašė:

    nes savyvaldybes administracija uz si punkta dar negavo algos pakelimo…. kai pakels alga tada ir rupinsis

  • klausimas parašė:

    kodėl savivaldybė ir jos vadovybė nesirūpina rekordo įregistravimu?

Kiti straipsniai:

Informacija iš naujausio numerio: Širvintiškių pasirinkimas nieko nereiškė. Antrame ture – už tinginystę Seime pasisakantys dešinieji

Monikai Ališauskienei – Prezidentės ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis

Vyriausybėje vyko šalies savivaldybių vadovų pasitarimas

Širvintose – vandens batutai

Šeštadienį šalyje prabils atliekų tvarkymo „sąžinė“ – akcija „Darom“

VMI gyventojams pradeda grąžinti pajamų mokesčio permokas

Saulius Skvernelis: „Stiprios Lietuvos be stiprių Širvintų nesukursi“

Ar bus pareikalauta, kad Jasiukevičius ir Davidavičienė iš savo kišenės atlygintų žalą rajono biudžetui?!

Vilniaus regiono gyventojai uždirba daugiausiai šalyje, taigi gali sumokėti už tai, kas kitiems – nemokamai

Širvintos – gerasis pavyzdys

Į Šniponis – dar gerų baldų savo namams

„Šimtmečio Širvintos“ – jau prekyboje

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Reikia, kad tokių žmonių būtų daugiau ir Vyriausybėje, ir visur kitur

Informacija iš naujausio numerio: Apie „negerus“ skaičius, „negeras“ gėles ir „negerą“ knygą

Aiškėja naujos valdžios kontūrai

Informacija iš naujausio numerio: Širvintose lankėsi kandidatas į Prezidentus Saulius Skvernelis

Šiluma atpigo

Norite priduoti senas padangas kito žmogaus vardu? Pasirūpinkite įgaliojimu

Privačių miškų aktualijos

Afrikinio kiaulių maro aukų – dešimtys tūkstančių: kol nėra vakcinos, ligą sustabdyti privalome ir galime patys

Informacija iš naujausio numerio: Apie kokią pergalę sapalioja kariuomenei vadovaujantis eilinis?

„Visą laiką viduje jausdavau, kad noriu padėti žmonėms“

Lidso lietuvių bendruomenėje pirmu smuiku griežia širvintiškiai

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos