„Jeigu vaikas gabus matematikai, nepaleisk jo iš akiračio“

Lietuvos švietėjo, matematikų patriarcho Zigmo Žemaičio medaliu apdovanojami asmenys, nusipelnę Lietuvos švietimui, mokslui, dvasinei nacionalinei kultūrai. Medalis įteikiamas Lietuvos matematikų draugijos valdybos nutarimu. Gegužės 31 dieną Zigmo Žemaičio medalis už nuopelnus matematikos mokslui ir puikų mokinių parengimą olimpiadoms iškilmingai įteiktas Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos matematikos mokytojai ekspertei Palmirai Puzinaitei. „Pabaigtuvių vainiko“ šventėje medalį mokytojai įteikė VU Matematikos ir informatikos metodikos katedros vedėjas dr. Edmundas Mazėtis. Teikimo iškilmėse dalyvavo Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Marytė Skakauskienė, Lietuvos matematikos mokytojų asociacijos valdybos narė, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos matematikos mokytoja ekspertė Tatjana Sezemanienė, Širvintų rajono savivaldybės vadovai, daug svečių, mokytojų, mokinių ir jų tėvų. Birželio 7 dieną mokytoją ekspertę Palmirą Puzinaitę „Atžalyno“ progimnazijos bendruomenė išlydėjo į užtarnautą poilsį. Mokytoja maloniai sutiko atsakyti į keletą klausimų.
Pokalbis su mokytoja Palmira
– 47 metus atidavėte pedagoginiam darbui ir tiksliesiems mokslams, išugdėte šimtus gabių matematikų. Sakykite, kodėl daugiau nei prieš 50 metų Vilniaus universitete rinkotės būtent matematikos studijas? Kas buvo tas žmogus, paskatinęs visą gyvenimą laviruoti tarp skaičių ir formulių?
– Mokykloje matematika sekėsi, o viena giminaitė tuo metu universitete studijavo matematiką. Taigi buvo nuspręsta.
– Buvote matematikų patriarcho Zigmo Žemaičio (1884-1969) studentė. Simboliška, kad dabar esate apdovanota savo dėstytojo medaliu (medalis sukurtas minint Zigmo Žemaičio 100 metų gimimo sukaktį). Kuo šis žmogus buvo ypatingas?
– Mus, studentus, profesorius žavėjo savo erudicija ir puikia atmintimi. Rašiau kursinį darbą, kurio vadovas buvo prof. Zigmas Žemaitis, tai ir po metų atpažindavo, ir pavardę prisiminė, nors jau buvo garbaus amžiaus.
– Po studijų VU gavote paskyrimą į Varėnos rajono Naniškių vidurinę mokyklą. Kodėl ir kaip atsidūrėte Bartkuškyje, paskui Širvintose?
– Tais laikais skirstymas buvo. Į Širvintas paskyrimo nebuvo, tai išvažiavau į Naniškes. Po dvejų metų buvau atkelta į Bartkuškį, o dar po dvejų, atsiradus matematiko vietai anuometinėje Širvintų vidurinėje, grįžau namo ir dirbau 44 metus Širvintų miesto mokyklose.
– Sakoma, kad tas, kuris vienodai apdairus tiek darbo pradžioje, tiek pabaigoje, nepralaimi. Kaip Jums pavyksta ,,pritraukti“ tokio nedėkingo amžiaus paauglius spręsti matematikos uždavinius, dalyvauti įvairiose olimpiadose?
– Manau, kad pagrindai sudedami pagrindinėje mokykloje. Tam jinai ir vadinasi pagrindine. Išėjus į gimnaziją dažniausiai nepavyksta pasivyti „nuvažiavusio traukinio“. Matematikoje yra visokių uždavinių ir mokiniai juos su malonumu sprendžia. Kartą manęs ŠMM ministerijos vyr. specialistė klausė: „Palmira, visi skundžiasi, kad nėra gabių vaikų. Iš kur imi?“ Atsakiau: „Širvintų žemė derlinga.“
– Esate bent kelių matematikos vadovėlių, pratybų sąsiuvinių, metodinių leidinių bendraautorė. Iš kur semiatės idėjų rengdama užduotis įvairių klasių moksleiviams? Tikėtis tinkamo materialinio atlygio už tokį kruopštų ir ilgą darbą nerealu. Kas palaiko Jūsų idėjas, kas skatina?
– Pirmiausia, tai darbo patirtis padeda kurti įdomias užduotis. Juk klasėje vaikai skirtingi ir dažnai galvoji, kaip čia jam paaiškinti, kad suprastų. Kartais patys vaikai „pasufleruoja“ kokią mintį. Taip ir gimsta uždavinys po uždavinio.
– Atrodo, kad Jūsų darbas toks viliojantis, pilnas nuotykių ir smagumo, nes Jūs visada apsupta moksleivių. Papasakokite apie gabiausius savo mokinius, pasiekusius svarių laimėjimų matematikos srityje.
– Tokių mokinių yra daug. Galima jais pasidžiaugti. Edvardas Gatelis yra „Atžalyno“ progimnazijos informatikos mokytojas, Janina Vidzbelienė ir Jūratė Bakasėnaitė dirba gimnazijose direktorių pavaduotojomis, Giedrius Juodviršis ir Ričardas Tamašiūnas baigė matematikos studijas VU. Toliausiai nuėjo Justinas Česonis, kuris, dar būdamas aštuntokas, buvo visų respublikinių konkursų ir olimpiados prizininku tarp devintokų. Toliau jis mokėsi Vilniaus licėjuje ir dalyvavo pasaulinėje matematikų olimpiadoje Argentinoje, grįžo su bronzos medaliu. Jaunieji Vidas Parnarauskas. Arnoldas Čiplys, Augustinas Kvaselis, Lukrecija Parnarauskaitė tęsė mokyklos tradicijas: nuolat primena, kad matematikai gabių mokinių yra ir tarp Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos mokinių.
– Kas Jus paskatino nuo 1991 metų dalyvauti Lietuvos matematikos mokytojų asociacijos veikloje? Esate valdybos narė. Jūsų  žodis asociacijoje ir svarbus, ir svarus. Sakykite, kuo asociacijos veikla naudinga provincijos mokytojui?
– Nemėgstu rutinos. Visada norisi padaryti kažką kitaip. Kai pradėjo kurtis Lietuvos matematikos mokytojų asociacija, tai ir tapau jos nare. Asociacija organizuoja projektus, konferencijas, išvykas, kurių metu daug sužinai ir pasimokai. O to niekada nebūna per daug.
– Dėl visų visuomenėje vykstančių nelaimių, bendravimo stokos, nekultūringo jaunuolių elgesio įprasta kaltinti mokyklą. Koks turėtų būti šiuolaikinis mokytojas matematikas?
– Kažkaip negirdėjau, kad tėvai kaltintų mokytoją už tai, kad jų vaikas nedainuoja, negroja, greitai nebėga. Jeigu nemoka daugybos lentelės, tai matematiką vis tiek turi mokėti. Paskutiniaisiais darbo metais teko susidurti su mokiniais, kurie ne skaito, o, kaip sakydavo anksčiau, „slebizavoja“. Tai apie kokią teksto analizę galima kalbėti? Todėl ir galvoji, kaip paaiškinti tekstą, kad suvoktų ir imtų mąstyti. Juk mąstymas kiekvienam duotas. Ir jeigu mokytojas „užkabina“ vaiką, tai jam ir sekasi, nes atsiranda motyvacija. Šiemet turėjau penktokus, kuriuos pradinėje mokykloje mokė mano buvusi auklėtinė, puiki matematikos žinovė Lena Vaitkūnienė. Pasaka buvo dirbti toje klasėje. Taigi mokytojas pirmiausia turi būti puikus savo dalyko žinovas, išprusęs, žingeidus ir imlus naujovėms.
– Jeigu rašytumėte matematikos mokytojo garbės kodeksą, koks reikalavimas būtų esminis?
– Jeigu vaikas gabus matematikai, nepaleisk jo iš akiračio.
– Ko norėtumėte palinkėti mokytojams, toliau dirbsiantiems „Atžalyno“ progimnazijoje?
– Gerų mokinių, darnaus kolektyvo ir taip dažnai žadamo, bet vis neįvykstančio atlyginimų padidinimo. Vyresniems primenu, kad skubėti – pavojinga, nervintis – kenksminga, pasitikėti – kvaila, bijoti – per vėlu. Todėl reikia džiaugtis kiekviena akimirka.
Gražiai atsiliepia buvę mokiniai ir kolegos
„Mokytoja Palmira Puzinaitė buvo mano klasės auklėtoja. Visada jaučiau jos rūpestį ir širdies šilumą. Esu dėkinga jai už laiku pasakytą patarimą, gerą žodį, padrąsinimą. Dėkoju, kad mokė mano sūnus matematikos ir linkiu kasdienio džiaugsmo ir vidinės ramybės naujame gyvenimo etape.“ (Mokytoja Genovaitė Mažulienė)
„Aš ir Palmira – vieno kiemo vaikai, iš kurio užaugo net 6 mokytojai. Mokytojais netampama, jais gimstama. Palmira – viena iš jų. Žaviuosi ja kaip žmogumi, moterimi, mokytoja. Palmira visada yra konkreti, smalsi, patikima, siekianti užsibrėžto tikslo. Noriu palinkėti jai sveikatos, įdomių kelionių, atradimų ir metodinių darbų.“ (Mokytoja Jadvyga Apavičienė)
„Mano mokytojos įkaltos matematinės tiesos liko visam gyvenimui. Dabar tenka jas panaudoti ugdant savo mokinius, vedant juos vingriais informacinių technologijų takais.“ (Mokytojas Edvardas Gatelis)
„Palmira – mokytoja iš didžiosios raidės. Žavi savo erudicija, gebėjimu sudominti mokinius matematika, suvaldyti net didžiausius neklaužadas. Visada mielai padės, patars, padrąsins. Jei randa įdomų uždavinį, nusiperka naują matematikos uždavinyną, gauna informacijos iš matematikos mokytojų asociacijos, visada pasidalija su mumis – kolegėmis. Visada geros nuotaikos, pozityviai nusiteikusi. Mokytoja Palmira yra mūsų – matematikių – ,,varikliukas“. Iš mokytojos mokomės matematinių subtilybių, gebėjimo suprasti kiekvieną mokinį, reiklumo sau ir kitiems, mokėjimo kantriai siekti užsibrėžto tikslo.“ (Matematikos mokytojos Virginija Burlėgaitė ir Valerija Danienė)
„Mokytoja Palmira Puzinaitė  yra ypatingai talentinga, darbšti, mylinti vaikus, kūrybiškai pritaikanti savo dalykines žinias aukštesniesiems mokinių mąstymo gebėjimams ugdyti, nuolat besidominti švietimo naujovėmis. Ji aktyvi progimnazijos bendruomenės narė, mokinių, jų tėvų ir kolegų vertinama už profesionalumą,  reiklumą, ilgametę pedagoginę patirtį. Nuoširdžiai dėkoju Mokytojai už mokinių laimėjimus, sukauptą metodinę patirtį, progimnazijos vardo garsinimą šalyje.“ („Atžalyno“ progimnazijos direktorė Daiva Klimienė)
Romas Zibalas
Kęstučio Misiūno nuotr.
Mokytoja Palmira Puzinaitė: „Skubėti - pavojinga, nervintis - kenksminga, pasitikėti - kvaila, bijoti - per vėlu. Todėl reikia džiaugtis kiekviena akimirka.“

Mokytoja Palmira Puzinaitė: „Skubėti - pavojinga, nervintis - kenksminga, pasitikėti - kvaila, bijoti - per vėlu. Todėl reikia džiaugtis kiekviena akimirka.“

Lietuvos švietėjo, matematikų patriarcho Zigmo Žemaičio medaliu apdovanojami asmenys, nusipelnę Lietuvos švietimui, mokslui, dvasinei nacionalinei kultūrai. Medalis įteikiamas Lietuvos matematikų draugijos valdybos nutarimu. Gegužės 31 dieną Zigmo Žemaičio medalis už nuopelnus matematikos mokslui ir puikų mokinių parengimą olimpiadoms iškilmingai įteiktas Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos matematikos mokytojai ekspertei Palmirai Puzinaitei. „Pabaigtuvių vainiko“ šventėje medalį mokytojai įteikė VU Matematikos ir informatikos metodikos katedros vedėjas dr. Edmundas Mazėtis. Teikimo iškilmėse dalyvavo Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Marytė Skakauskienė, Lietuvos matematikos mokytojų asociacijos valdybos narė, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos matematikos mokytoja ekspertė Tatjana Sezemanienė, Širvintų rajono savivaldybės vadovai, daug svečių, mokytojų, mokinių ir jų tėvų. Birželio 7 dieną mokytoją ekspertę Palmirą Puzinaitę „Atžalyno“ progimnazijos bendruomenė išlydėjo į užtarnautą poilsį. Mokytoja maloniai sutiko atsakyti į keletą klausimų.

Pokalbis su mokytoja Palmira

– 47 metus atidavėte pedagoginiam darbui ir tiksliesiems mokslams, išugdėte šimtus gabių matematikų. Sakykite, kodėl daugiau nei prieš 50 metų Vilniaus universitete rinkotės būtent matematikos studijas? Kas buvo tas žmogus, paskatinęs visą gyvenimą laviruoti tarp skaičių ir formulių?

– Mokykloje matematika sekėsi, o viena giminaitė tuo metu universitete studijavo matematiką. Taigi buvo nuspręsta.

– Buvote matematikų patriarcho Zigmo Žemaičio (1884-1969) studentė. Simboliška, kad dabar esate apdovanota savo dėstytojo medaliu (medalis sukurtas minint Zigmo Žemaičio 100 metų gimimo sukaktį). Kuo šis žmogus buvo ypatingas?

– Mus, studentus, profesorius žavėjo savo erudicija ir puikia atmintimi. Rašiau kursinį darbą, kurio vadovas buvo prof. Zigmas Žemaitis, tai ir po metų atpažindavo, ir pavardę prisiminė, nors jau buvo garbaus amžiaus.

– Po studijų VU gavote paskyrimą į Varėnos rajono Naniškių vidurinę mokyklą. Kodėl ir kaip atsidūrėte Bartkuškyje, paskui Širvintose?

– Tais laikais skirstymas buvo. Į Širvintas paskyrimo nebuvo, tai išvažiavau į Naniškes. Po dvejų metų buvau atkelta į Bartkuškį, o dar po dvejų, atsiradus matematiko vietai anuometinėje Širvintų vidurinėje, grįžau namo ir dirbau 44 metus Širvintų miesto mokyklose.

– Sakoma, kad tas, kuris vienodai apdairus tiek darbo pradžioje, tiek pabaigoje, nepralaimi. Kaip Jums pavyksta ,,pritraukti“ tokio nedėkingo amžiaus paauglius spręsti matematikos uždavinius, dalyvauti įvairiose olimpiadose?

– Manau, kad pagrindai sudedami pagrindinėje mokykloje. Tam jinai ir vadinasi pagrindine. Išėjus į gimnaziją dažniausiai nepavyksta pasivyti „nuvažiavusio traukinio“. Matematikoje yra visokių uždavinių ir mokiniai juos su malonumu sprendžia. Kartą manęs ŠMM ministerijos vyr. specialistė klausė: „Palmira, visi skundžiasi, kad nėra gabių vaikų. Iš kur imi?“ Atsakiau: „Širvintų žemė derlinga.“

– Esate bent kelių matematikos vadovėlių, pratybų sąsiuvinių, metodinių leidinių bendraautorė. Iš kur semiatės idėjų rengdama užduotis įvairių klasių moksleiviams? Tikėtis tinkamo materialinio atlygio už tokį kruopštų ir ilgą darbą nerealu. Kas palaiko Jūsų idėjas, kas skatina?

– Pirmiausia, tai darbo patirtis padeda kurti įdomias užduotis. Juk klasėje vaikai skirtingi ir dažnai galvoji, kaip čia jam paaiškinti, kad suprastų. Kartais patys vaikai „pasufleruoja“ kokią mintį. Taip ir gimsta uždavinys po uždavinio.

– Atrodo, kad Jūsų darbas toks viliojantis, pilnas nuotykių ir smagumo, nes Jūs visada apsupta moksleivių. Papasakokite apie gabiausius savo mokinius, pasiekusius svarių laimėjimų matematikos srityje.

– Tokių mokinių yra daug. Galima jais pasidžiaugti. Edvardas Gatelis yra „Atžalyno“ progimnazijos informatikos mokytojas, Janina Vidzbelienė ir Jūratė Bakasėnaitė dirba gimnazijose direktorių pavaduotojomis, Giedrius Juodviršis ir Ričardas Tamašiūnas baigė matematikos studijas VU. Toliausiai nuėjo Justinas Česonis, kuris, dar būdamas aštuntokas, buvo visų respublikinių konkursų ir olimpiados prizininku tarp devintokų. Toliau jis mokėsi Vilniaus licėjuje ir dalyvavo pasaulinėje matematikų olimpiadoje Argentinoje, grįžo su bronzos medaliu. Jaunieji Vidas Parnarauskas. Arnoldas Čiplys, Augustinas Kvaselis, Lukrecija Parnarauskaitė tęsė mokyklos tradicijas: nuolat primena, kad matematikai gabių mokinių yra ir tarp Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos mokinių.

– Kas Jus paskatino nuo 1991 metų dalyvauti Lietuvos matematikos mokytojų asociacijos veikloje? Esate valdybos narė. Jūsų  žodis asociacijoje ir svarbus, ir svarus. Sakykite, kuo asociacijos veikla naudinga provincijos mokytojui?

– Nemėgstu rutinos. Visada norisi padaryti kažką kitaip. Kai pradėjo kurtis Lietuvos matematikos mokytojų asociacija, tai ir tapau jos nare. Asociacija organizuoja projektus, konferencijas, išvykas, kurių metu daug sužinai ir pasimokai. O to niekada nebūna per daug.

– Dėl visų visuomenėje vykstančių nelaimių, bendravimo stokos, nekultūringo jaunuolių elgesio įprasta kaltinti mokyklą. Koks turėtų būti šiuolaikinis mokytojas matematikas?

Mokytojai Palmirai Puzinaitei (trečia iš kairė) įteiktas Zigmo Žemaičio medalis. Įteikimo iškilmėse dalyvavo VU Matematikos ir informatikos metodikos katedros vedėjas dr. Edmundas Mazėtis (pirmas iš kairės), Švietimo ir mokslo ministerijos vyriausioji specialistė Marytė Skakauskienė (antra iš kairės), Lietuvos matematikos mokytojų asociacijos valdybos narė, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos matematikos mokytoja ekspertė Tatjana Sezemanienė (pirma iš dešinės).

Mokytojai Palmirai Puzinaitei (trečia iš kairė) įteiktas Zigmo Žemaičio medalis. Įteikimo iškilmėse dalyvavo VU Matematikos ir informatikos metodikos katedros vedėjas dr. Edmundas Mazėtis (pirmas iš kairės), Švietimo ir mokslo ministerijos vyriausioji specialistė Marytė Skakauskienė (antra iš kairės), Lietuvos matematikos mokytojų asociacijos valdybos narė, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos matematikos mokytoja ekspertė Tatjana Sezemanienė (pirma iš dešinės).

– Kažkaip negirdėjau, kad tėvai kaltintų mokytoją už tai, kad jų vaikas nedainuoja, negroja, greitai nebėga. Jeigu nemoka daugybos lentelės, tai matematiką vis tiek turi mokėti. Paskutiniaisiais darbo metais teko susidurti su mokiniais, kurie ne skaito, o, kaip sakydavo anksčiau, „slebizavoja“. Tai apie kokią teksto analizę galima kalbėti? Todėl ir galvoji, kaip paaiškinti tekstą, kad suvoktų ir imtų mąstyti. Juk mąstymas kiekvienam duotas. Ir jeigu mokytojas „užkabina“ vaiką, tai jam ir sekasi, nes atsiranda motyvacija. Šiemet turėjau penktokus, kuriuos pradinėje mokykloje mokė mano buvusi auklėtinė, puiki matematikos žinovė Lena Vaitkūnienė. Pasaka buvo dirbti toje klasėje. Taigi mokytojas pirmiausia turi būti puikus savo dalyko žinovas, išprusęs, žingeidus ir imlus naujovėms.

– Jeigu rašytumėte matematikos mokytojo garbės kodeksą, koks reikalavimas būtų esminis?

– Jeigu vaikas gabus matematikai, nepaleisk jo iš akiračio.

– Ko norėtumėte palinkėti mokytojams, toliau dirbsiantiems „Atžalyno“ progimnazijoje?

– Gerų mokinių, darnaus kolektyvo ir taip dažnai žadamo, bet vis neįvykstančio atlyginimų padidinimo. Vyresniems primenu, kad skubėti – pavojinga, nervintis – kenksminga, pasitikėti – kvaila, bijoti – per vėlu. Todėl reikia džiaugtis kiekviena akimirka.

Gražiai atsiliepia buvę mokiniai ir kolegos

„Mokytoja Palmira Puzinaitė buvo mano klasės auklėtoja. Visada jaučiau jos rūpestį ir širdies šilumą. Esu dėkinga jai už laiku pasakytą patarimą, gerą žodį, padrąsinimą. Dėkoju, kad mokė mano sūnus matematikos ir linkiu kasdienio džiaugsmo ir vidinės ramybės naujame gyvenimo etape.“ (Mokytoja Genovaitė Mažulienė)

„Aš ir Palmira – vieno kiemo vaikai, iš kurio užaugo net 6 mokytojai. Mokytojais netampama, jais gimstama. Palmira – viena iš jų. Žaviuosi ja kaip žmogumi, moterimi, mokytoja. Palmira visada yra konkreti, smalsi, patikima, siekianti užsibrėžto tikslo. Noriu palinkėti jai sveikatos, įdomių kelionių, atradimų ir metodinių darbų.“ (Mokytoja Jadvyga Apavičienė)

„Mano mokytojos įkaltos matematinės tiesos liko visam gyvenimui. Dabar tenka jas panaudoti ugdant savo mokinius, vedant juos vingriais informacinių technologijų takais.“ (Mokytojas Edvardas Gatelis)

„Palmira – mokytoja iš didžiosios raidės. Žavi savo erudicija, gebėjimu sudominti mokinius matematika, suvaldyti net didžiausius neklaužadas. Visada mielai padės, patars, padrąsins. Jei randa įdomų uždavinį, nusiperka naują matematikos uždavinyną, gauna informacijos iš matematikos mokytojų asociacijos, visada pasidalija su mumis – kolegėmis. Visada geros nuotaikos, pozityviai nusiteikusi. Mokytoja Palmira yra mūsų – matematikių – ,,varikliukas“. Iš mokytojos mokomės matematinių subtilybių, gebėjimo suprasti kiekvieną mokinį, reiklumo sau ir kitiems, mokėjimo kantriai siekti užsibrėžto tikslo.“ (Matematikos mokytojos Virginija Burlėgaitė ir Valerija Danienė)

„Mokytoja Palmira Puzinaitė  yra ypatingai talentinga, darbšti, mylinti vaikus, kūrybiškai pritaikanti savo dalykines žinias aukštesniesiems mokinių mąstymo gebėjimams ugdyti, nuolat besidominti švietimo naujovėmis. Ji aktyvi progimnazijos bendruomenės narė, mokinių, jų tėvų ir kolegų vertinama už profesionalumą,  reiklumą, ilgametę pedagoginę patirtį. Nuoširdžiai dėkoju Mokytojai už mokinių laimėjimus, sukauptą metodinę patirtį, progimnazijos vardo garsinimą šalyje.“ („Atžalyno“ progimnazijos direktorė Daiva Klimienė)

Romas Zibalas

Kęstučio Misiūno nuotr.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “„Jeigu vaikas gabus matematikai, nepaleisk jo iš akiračio“”

  1. tiesa parašė:

    Puikus straipsnis apie puikią mokytoją.

  2. Ne parašė:

    Oi, nevisada…

  3. LiV parašė:

    Ponas Romas Zibalas visada raso nuostabius straipsnius apie nuostabius zmones.

Comments are closed.

scroll to top