Vasario 16-oji ir Draučiai

darciai2Post scriptum

Istorija lyg smėlis, byrantis pro pirštus. Bet turi būti nors keli nepajudinami jos atminties akmenys.

Prieš keliolika metų buvo išžudyti Draučių kaimo žmonės. Vien tik už tai, kad jie lietuviai? Tai buvo Vasario 16-osios išvakarės. Minėjime televizijos kameros rodė nesutrikusius akmeninius V. Landsbergio, V. Adamkevičiaus veidus. Sumaištis buvo tik, deja, Lenkijos prezidento A. Kvasnievskio veide…

Draučiai, Dubingiai, Rainiai ar Pirčiupiai – ta pati tragedija, tik politinę „madą“ diktavo kiti.

Yra knyga. 663 psl., išleista 1992 m. „Vilniaus golgota“. Tai 1930 m.M. Biržiškos fotografuotinis leidinys. „Okupuotos Lietuvos lietuvių darbo ir kančių dienoraštis lenkų okupuotame krašte“. Liūdnoje Lietuvoje, arba Vilnijoje, kaip dabar vadinama.

Vasario 16-ąją bus kalbama apie Nepriklausomybę. Nuo ko? Istorija tapo selekcine ir anonimiška? Ištrauka iš minėtos knygos: „1927 m. VIII. 15. Širvintuose (Nepriklausomoje Lietuvoje, Ukmergės apskr.) atidengtas paminklas 1920 m. žuvusiems prieš lenkus Lietuvos kariams. Pamaldas laikė Vilniaus tremtinys, Kaišiadorių vyskupas J. Kukta. Prezidentas A. Smetona prakalboje pažymėjo žuvusius Širvintų mūšiuose karius palikus praskintą kelią į Vilnių ir lyg senovės graikus pastojus priešams kelią į jų gimtąją šalį.“

drauciaiAtkreipkit dėmesį – buvo toks terminas „Vilniaus tremtinys“…

Taip, paminklas jau mūsų laikais atstatytas. O istorinė tiesa?.. Nepriklausomybės paminklas ir Draučių tragedija neatsiejami.

Mano rankose – 2 plakatai: „Vilniaus sugrįžimui – 60″ ir “ Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracija“. Aštuonių tarybos narių nuotrauka. Ar tai paskutiniai žuvę Lietuvos patriotai? Manau, ne. Sugriuvusią sodybą Šiaulių rajone, kuri akimirką buvo tapusi Lietuvos sostine, kai buvo pasirašyta deklaracija, gelbsti ne rezistentas ar patriotas Nr. 1, o susirinkę Šiaulių menininkai.

Patys! Mes patys turim daryt viską, taip pripažindami ne iškreiptą, o tikrą Vilniaus krašto grąžinimo faktą. Istorija susideda iš įvairių ingredientų. Gal gana ją perrašinėti įvairių žvalgybų pakalikams?..

-ana kunda-

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

5 Atsakymai į “Vasario 16-oji ir Draučiai”

 1. 123 parašė:

  Tikrai zurnalistas blogas. Mest is darbo tik del tokiu prirasytu nesamoniu..

 2. Omai parašė:

  ana kundai
  Bjauru skaityti. Ten vyko tragedija. Nedera sakyti, kad lenkas issaude lietuvius. Girtas ligonis issaude Drauciu gyventojus. Prie ko ten lenkas?

 3. tai kuni dundai parašė:

  o is kur tamsta istraukei, kad butent buvo zudomi lietuviai??? ka kitos tautos zmones drauciuose nebuvo nusauti??? o apie istorija jei tamstas nalabai sakasi tai gal geriau patylek.

 4. nesvarbu parašė:

  Sutinku, kad tema aktuali ir skaudi, bet ką norėta pasakyti, nesuprantu. Prašyčiau autorės daugiau rašyti ta tema arba visai jos neliesti.

 5. ana kunda parašė:

  niko nesupratau…tik apie draucius siektiek,apie ka ji cia paisto?ka norejo pasakyti?neaisku,gal gi galima paprasciau,ar jau ant tiek isimokslinai,kad isejai is krasto,nu jo,rasom,tasom,negalvojam,prisimink,“rasytoja“,kad viskas kas paprasta-genealu,o ne imantrybes kurios paciam |rasytojui“kazi ar suprantamos.tema yra aktuali,bet temos destytojas nekoks

Comments are closed.

scroll to top
+