Turtingiausių pretendentų vėl valdyti visus trejetuke – du „zuokininkai“ ir „darbietis“

Artėjant rinkimams vis labiau norisi praskleisti širmą ir įdėmiau pažvelgti į kandidatus, pretenduojančius atsisėsti į vieną iš 21 Širvintų rajono tarybos nario kėdę. Daug galima sužinoti tiesiog pavarčius jų anketas, viešai prieinamas Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje. Patikėkite, minčių jas atsivertus kyla įvairių.

Šįkart akis užkliuvo už Turto ir pajamų deklaracijų, kurias pateikti turi kiekvienas kandidatas, nes rinkėjai privalo žinoti, kiek gyvenime yra sėkmingi tie, kurie ketina jiems atstovauti. Ne tik žiniomis ar įgytu išsilavinimu, ne tik sugebėjimu perskaityti sprendimo projektą ir jį suprasti, bet ir patirtimi, ūkiškumu, verslumo supratimu, ekonomikos žiniomis, intuicija, drąsa. Kauno pavyzdys parodė, kad savo sėkmingą verslą susikūręs Visvaldas Matijošaitis į aukštumas pakėlė ir miestą. Tačiau žinome ir priešingų pavyzdžių. Štai buvusio Šilutės mero „zuokininko“ Arvydo Jako susikurtas verslas, atrodo, jam nė kiek nepadėjo darbuotis rinkėjų labui. Nesigirdi, kad kalnus būtų nuvertęs ir savo savivaldybę į aukštumas iškėlęs beveik 5 mln. eurų turtą valdantis Biržų meras „tautininkas“ Valdemaras Valkiūnas, 1,3 mln. eurų turto sukaupęs Mažeikių rajono meras socialdemokratas Antanas Tenys ar panašų kapitalą valdantis Kėdainių rajono meras „zuokininkas“ Saulius Grinkevičius.

„Zuokininkų“ sąraše – du turtuoliai

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) partijos sąrašas kovo 3-iąją vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose išsiskirs ne tik tuo, kad turi 2000 metais Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnaziją baigusį, tačiau tik pagrindinį išsilavinimą įgijusį ūkininką Darių Šepkų, kurio specialybė yra … abiturientas. „Zuokininkų“ sąraše – du kandidatai, kuriuos galime laikyti turtingiausiais iš 196, einančių rajone į savivaldos rinkimus.

Turtingiausiųjų sąrašą pradeda ūkininkas Mykolas Bildžiukas, kuris, kaip nurodo Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje skelbiamas metinės gyventojo (šeimos) turto deklaracijos pagrindinių duomenų išrašas (2017 m.), turi sukaupęs 791 tūkst. eurų vertės turto, kurio vertė per ketverius metus, prabėgusius nuo 2015 metų rinkimų, išaugo net 12 (!) kartų. Skaičiuojant 2015 metais buvusia pinigine išraiška, kandidato turto vertė sudarytų 2,73 mln. litų.

Eidamas į savivaldybių tarybų rinkimus 2015 metais, Mykolas Bildžiukas turėjo 65,7 tūkst. eurų (227 tūkst. litų) vertės privalomojo registruoti turto, o piniginių lėšų tada deklaravo turįs apskritą nulį. Tiesa, tuomet ir jo pajamos siekė maždaug minimalią algą – mažiau nei 2 tūkst. eurų (6,8 tūkst. litų) per metus, o štai dabar kandidatas deklaravo per metus gavęs jau 54,6 tūkst. eurų apmokestinamųjų ir neapmokestinamųjų pajamų. Didžiąją dalį ūkininko turtų sudaro privalomasis registruoti turtas (pastatai, technika, žemė ir pan.), kurio vertė 2017 metais siekė beveik 760 tūkst. eurų. Kandidatas dar nurodo turįs 31,8 tūkst. eurų piniginių lėšų, gavęs 11,2 tūkst. eurų gautų paskolų. Nors kapitalas per tuos metus pūtėsi kaip ant mielių, 2017 metais Mykolas Bildžiukas deklaravo vos 269 eurų mokėtiną pajamų mokesčio sumą.

Ūkininkui į nugarą alsuoja buvęs rajono meras Kęstutis Pakalnis, kuris prieš šiuos rinkimus deklaruoja turėjęs maždaug 742 tūkst. eurų (2,56 mln. litų) turtą. Priešingai nei pas Mykolą Bildžiuką, privalomas registruoti turtas nebuvo pagrindinė kapitalo dalis. Jo Kęstutis Pakalnis turėjo sukaupęs už 257,7 tūkst. eurų, o per ketverius metus privalomo registruoti turto vertė išaugo kokiais ten 35 tūkst. eurų. Buvusio Širvintų rajono mero (2007-2011) finansinės gerovės paslaptis – vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai. Jei 2015 metais politikas prisipažino jų turįs už 6806 eurus, tai po ketverių metų ta vertė šoktelėjo daugiau nei 50 kartų – iki 377 tūkst. eurų!

Be to, Kęstutis Pakalnis dabar dar deklaravo turįs per 77 tūkst. eurų piniginių lėšų (palyginti su tuo, ką deklaravo 2015 metais, pinigėlių sumažėjo beveik 40 tūkst. eurų), jis dar yra suteikęs 30 tūkst. eurų paskolų (kažkuria prasme, per ketverius metus iš skolininkų atsiėmė apie 25 tūkst. eurų), tačiau ir pats yra gavęs 177,6 tūkst. eurų paskolų, ko neturėjo ar bent neprisipažino turįs prieš ketverius metus. Skaičiuojant, kiek visas tas turtas duoda pajamų, Kęstutis Pakalnis nurodo 2017 metais uždirbęs beveik 80 tūkst. eurų, t. y. dvigubai daugiau, nei prieš anuos rinkimus.

Į turtingiausių kandidatų, kurie varžysis dėl 21 tarybos nario mandato, trejetuką įsiterpia „darbietis“ Alfredas Astikas, kuriam Žemės ūkio ministerijai pavaldžios UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ direktoriaus pareigose praleisti metai, taip pat skandalais apipinta praėjusi kadencija, kai už šmeižtą nuteistas politikas neteko tarybos nario mandato, turimo turto vertę užaugino kone dvigubai – iki 683,7 tūks. eurų (2,36 mln. litų).

Prieš 2015 metų rinkimus Alfredas Astikas buvo deklaravęs 335,5 tūkst. eurų vertės privalomojo registruoti turto, dabar jis sudaro 633,2 tūkst. eurų. „Darbiečių“ sąrašo vedlys ir kandidatas į Širvintų rajono merus prieš šiuos rinkimus taip pat deklaruoja turėjęs 30 tūkst. eurų piniginių lėšų, suteikęs 20,5 tūkst. eurų paskolų, tačiau ir pats gavęs beveik 58 tūkst. eurų paskolų. Per 2017 metus jis deklaravo uždirbęs 62,5 tūkst. eurų.

Tiek Kęstutis Pakalnis, tiek Alfredas Astikas jau yra vadovavę rajonui (vienas – kaip meras, kitas – kaip jo pavaduotojas), tačiau vargu ar galima pasakyti, kad tas vadovavimas ką nors rajonui davė apčiuopiamo. Kęstutis Pakalnis į šias pareigas nebebuvo perrinktas, Alfredas Astikas jų neteko dar nepasibaigus kadencijai.

Čia būtų galima ir baigti apie turtingiausius kandidatus, bet norisi paminėti dar vieną pretendentą į rajono tarybą – Kęstučio Pakalnio bei Mykolo Bildžiuko bendražygį ūkininką Alvydą Olsevičių, 2017 metais deklaravusį 233,5 tūkst. eurų (806,2 tūkst. litų) turtą, iš kurio didžiąją dalį sudarė privalomas registruoti turtas. Šis ūkininkas, stovintis „už brūkšnio“, jau visus aplenkė tuo, kad per 2017 metus uždirbo gerokai daugiau nei kiti – net 125 tūkst. eurų (431 tūkst. litų). Palyginimui, tai dvigubai daugiau nei gavo pajamų A. Astikas ar M. Bildžiukas, pusantro karto daugiau nei K. Pakalnis.

Kandidato valdyti kitus pajamos – vos euras per dieną

Absoliuti dauguma kandidatų tokiomis pajamomis ir turtu pasidžiaugti dar negali, dalis jų, kaip galima spėti, gyvena „nuo algos iki algos“, tačiau yra ir gaunančių tokias mažas pajamas, iš kurių galbūt neišgyventų daugelis. Neminėsime tų, kurie deklaruojamais metais dar buvo moksleiviai ar studentai ir, tikėtina, buvo išlaikomi tėvų. Atkreipsime dėmesį tik į tuos, kurie, sprendžiant iš jų amžiaus ar veiklos, jau buvo savarankiški, išlaikė save. Nepaisant labai mažų pajamų, žmonės kažkaip išgyveno ir net sugeba eiti į politiką, o kai kurie, sprendžiant iš jų anketų, net turi pomėgių, kokių sau negali leisti net ir gerokai daugiau uždirbantys žmonės.

2017 metais dabartinė „darbietė“ ir A. Astiko valdomos Darbo partijos skyriaus iždininkė Laura Kvekšaitė neturėjo jokių asmeninių apmokestinamų ar neapmokestinamų pajamų, ko gero, tos paramos negalėjo per daug tikėtis net iš gyvenimo partnerio Milgedo Aleksandravičiaus, kuris deklaravo per metus uždirbtą 835,59 Eur apmokestinamųjų ir neapmokestinamųjų pajamų sumą, o tai viso labo mažiau nei 70 Eur per mėnesį. Jei tai visos pajamos (kitos deklaracijoje nenurodomos), tikrai verta būtų šią porą pakviesti į kokią pokalbių laidą, kad kandidatai su visa Lietuva pasidalytų patirtimi, kaip dviems išgyventi už 2 eurus per dieną, bet dar ir sumokėti 7 eurus mokesčių, kaip tai pavyko dukart teistam Darbo partijos kandidatui Milgedui. Ar bent nurodytų kitą pajamų šaltinį, kuris kažkodėl neatsispindi jų deklaracijose.

Tiesa, Milgedo per metus uždirbti 835 eurai – dar ne „dugnas“, yra ir uždirbusių mažiau. Štai tos pačios „Darbo partijos“ kandidatas į Širvintų rajono tarybą Vidmantas Grinis, buvęs Jauniūnų seniūnas, deklaravo 2017 metais gavęs 523,43 Eur (vidutiniškai per mėnesį – po 43,6 Eur) pajamų, sumokėjęs 3 Eur mokesčių.

Tačiau, ko gero, per metus gautų pajamų antirekordas priklausytų socialdemokratui Laimonui Judeikiui. Į penktą dešimtį įkopęs būsimasis politikas deklaracijoje nurodė gavęs 350 eurų metinių apmokestinamųjų ir neapmokestinamųjų pajamų. Tačiau ir tų 29 Eur per mėnesį (mažiau nei 1 euro – per dieną) Laimonui, ko gero, pakanka ne tik išgyventi, nes kandidatas prisipažįsta turįs pomėgį keliauti.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

20 Atsakymų į “Turtingiausių pretendentų vėl valdyti visus trejetuke – du „zuokininkai“ ir „darbietis“”

 1. ??? parašė:

  o ka jus prisimenate is 1991?
  Priminkit ir man.
  Aciu!

 2. paskutiniam parašė:

  Be deklaraciju viskas aisku, juk nepamirsom 1991 m.

 3. Pavydoliai parašė:

  vienas kandidatas net centus iki grašio parodo, kitas budamas realybeje milijonieriumi, deklaracijose eilinis vidutiniokas – ir jums neitinka nei saziningas, nei linkes turto nereklamuoti ir nepasirodyti. Tai kas jums pagaliau itinka? Pavyduoliai- neskaiciuokit svetimu pinigu ????

 4. to to parašė:

  O kiti tai neparode veido?

 5. Juozas parašė:

  Mano nuomone debatai pavyko kaip visus isivaizdavau taip ir atrode tik Valkauskis nustebino toks be nuomones bestuburis minkstas .Kaip vedejas sake eis su betkuo svarbu buti valdzioje…..tokiose pokalbiose visi parodo save tikraji veida

 6. ? parašė:

  o fredis is ko gyvena?

 7. to rinkejas parašė:

  wow
  islindo yla is maiso?

 8. Urte parašė:

  nu taigi is ir annos seimos imones gi pirka

 9. rinkejui parašė:

  O tai blia, tai juk perka is Kuznecovienes vyro iseina.

 10. to rinkejas parašė:

  Gal galite priminti, is ko pirko ankstesniu kadenciju vadovybe?

 11. rinkėjas parašė:

  Gal reikia paminėti, kad Pinskuvienė yra nurodžiusi savivaldybės įstaigoms prekes pirkti pas jos sąrašo kandidatą Paliukėną. Kokia „graži“ formulė, jis nepriekaištingai balsuoja už Pinskuvienės projektus, o savivaldybė ir įstaigos iš biudžeto pinigų perka brangias prekes iš Paliukėno.

 12. klausimas parašė:

  man labai idomu, is ko gyvena tie kandidatai, kurie nedeklaravo jokiu pajamu?…..

 13. Lionė pirmąjam parašė:

  A tai kkokios čia svetimos piniginės..? Gi viskas VRK yra.

 14. tik mano nuomone parašė:

  Ten tie ju purvai atsirugs, negalima taip varyti ant zmoniu, tegul patys i save pasiziuri

 15. Teresė parašė:

  Puiku, kuo daugiau viešumo apie kiekvieną, tuo geriau, o TEN, anų „ruporų“jei nepatinka, tai geriau neskaityti, juk jie tik džiaugiasi lankomumu. Kam to reikia? Stenkimės palaikyti savus ir dirbančius, o ne purvais besidrabstančius.

 16. valio parašė:

  Aciu uz straipsni, nugurgiau kaip saldainiuka prie kavos.

 17. ziurim parašė:

  Paziurekim, kiek grynai kandidatai turi, o pajamu neturi! Idomi ekvilibristika!

 18. Rinkejas parašė:

  Paziurekit VRK kandidatų į tarybą kiek pone merė deklaravo turto ,paliukenas tai čia mielacius.

 19. ? parašė:

  O kas cvia tokio baisaus? Rinkejas turi viska zinoti. Juk is smeizyklos sakyklos apie mere nuolat visokios bjaurastys pilamos, ar tai nesokiruoja??? O cia viskas aiskiai surasyta, labai geras straipsnis.

 20. As parašė:

  Svetimos pinigines parupo? Dar ir i lovas ilyskite. Išties jau šlykštu darosi

Comments are closed.

scroll to top
+