Traukiniais keliaujantys meškėnai rajono miškų dar nepasiekė

Eksponatus vertina medžioklės trofėjų vyresnysis ekspertas Raimundas Beinoras, tarptautinės kategorijos trofėjų ekspertas dr. Rimantas Baleišis ir jaunesnysis medžioklės trofėjų ekspertas Vaclovas Četrauskas.

Eksponatus vertina medžioklės trofėjų vyresnysis ekspertas Raimundas Beinoras, tarptautinės kategorijos trofėjų ekspertas dr. Rimantas Baleišis ir jaunesnysis medžioklės trofėjų ekspertas Vaclovas Četrauskas.

Kasmet pavasarį, pasibaigus medžioklės sezonui, vyksta teisėtai sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų trofėjų apžiūra. Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse nurodyta, kad medžiotojas, sumedžiojęs elninius žvėris, jų ragus, pasibaigus medžioklės sezonui, pristato į medžioklės trofėjų apžiūrą. Beje, už sumedžioto elninio žvėries patino trofėjaus apžiūrai be pateisinamos priežasties nepateikimą, už sumedžiotą labai perspektyvų ar perspektyvų elninio žvėries patiną medžiotojas – selekcininkas gali prarasti teisę du medžioklės sezonus medžioti tos rūšies elninių žvėrių patinus.

Tauriųjų elnių medžioklės kokybę reikia gerinti

Penktadienį prieš Šv. Velykas Širvintų medžiotojų draugijoje įvyko per praėjusius metus Širvintų rajone įgytų trofėjų apžiūra. Pasak Draugijos medžioklės žinovo Vaclovo Četrausko, apžiūrai buvo pateikti 26 stirninų ir 4 tauriųjų elnių ragai.

– Negalėčiau pasakyti, kad trofėjų sumažėjo ar padaugėjo. Maždaug panašus jų skaičius pateikiamas kasmet. Skiriasi tik įvertinimo rezultatai, – sakė medžioklės žinovas ir pridūrė, kad juos labiausiai lemia medžiotojų sugebėjimas įvertinti žvėrį, į kurį šauna, ir žiemos sezonas, kurį teko išgyventi žvėriui. Apžiūros rezultatai patvirtino spėjimą, kad šalta 2010-2011 metų žiema atsilieps pateiktiems trofėjams.

Vaclovo Četrausko žodžiais, trofėjus vertinantys ekspertai visų pirma konstatuoja, ar nušautas žvėris dar buvo tinkamas reprodukcijai, ar pateko tarp tų, kurių netektis gamtai didelės žalos nepadarė. Po gilių ir sunkių žiemų paprastai dominuoja patinai, kurie yra stipriausi ir dažniau išgyvena, o silpnesni patinai žūva, todėl medžiotojai dažniau nušauna perspektyvius patinus, galėjusius dar gyventi ir gerinti populiaciją. Pagrindinė medžioklės taisyklė – leisti išgyventi tokiems patinams. Deja, ne visi medžiotojai sugeba atsispirti juos užvaldžiusiai aistrai. Ekspertų nuomone, net trys iš keturių nušautų tauriųjų elnių, kurių trofėjai buvo pateikti apžiūrai, dar tiko selekcijai – buvo perspektyvūs ir galėjo gyventi. Nutarta juos sumedžiojusiems asmenims metams atimti teisę medžioti tauriuosius elnius.

– Iš to darytina išvada, kad rajone tauriųjų elnių medžioklės kokybę reikia gerinti, – sakė Vaclovas Četrauskas.

Nepaisant griežto sprendimo, nutarta vieno per anksti Čiobiškio medžiotojų klube sumedžioto tauriojo elnio ragus siūlyti kas trejus metus organizuojamai respublikinei medžioklės trofėjų parodai, kuri šį rudenį vyks Kaune. Na, o taurųjį elnią pagal visas taisykles nušovęs to paties Čiobiškio medžiotojų klubo medžioklis Saulius Bartusevičius pagirtas už savo trofėjų. Vaclovo Četrausko žodžiais, tokių selekcinių ragų, kuriuos nešiojo 5 metų patinas, gali pavydėti kiekvienas medžiotojas selekcininkas.

Tuo tarpu visi 26 nušauti stirninai pripažinti selekciniais.

Ilgus metus rajone briedžiai nemedžiojami, tačiau pastaruoju metu jų populiacija gerokai išsiplėtė, atsirado nuolat gyvenančių Kielių, Družų, Bagaslaviškio, Čiobiškio apylinkių miškuose, todėl artimiausiu metu vėl gali būti išduota licencijų jų medžioklei.

Čiobiškio medžiotojų klubo nario Sauliaus Bartusevičiaus pernai sumedžioto tauriojo elnio ragai vieninteliai pripažinti selekciniais.

Čiobiškio medžiotojų klubo nario Sauliaus Bartusevičiaus pernai sumedžioto tauriojo elnio ragai vieninteliai pripažinti selekciniais.

Parodai pasiūlytos 2 vilkų kaukolės

Medžioklės trofėjų apžiūrai taip pat buvo pateiktos dvi vilkų kaukolės ir vieno šerno iltys.

– Pernai šalyje buvo sumedžiota 11 vilkų, 2 jų – mūsų rajone, – sakė Vaclovas Četrauskas. – Vieną vilką medžioklėje su varovais nušovė Bagaslaviškio medžiotojų klubo narys Rimantas Adomavičius, kitas buvo paklotas tykant šernų iš bokštelio – tai padarė Kielių medžiotojų klubo narys Česlovas Bakasėnas. Pasiūlėme abi kaukoles pateikti Medžioklės trofėjų parodai.

Šerno iltis atnešė parodyti Musninkų medžiotojų klubo narys Stasys Zabarauskas. Medžioklės žinovo nuomone, ir vilkų kaukolės, ir šerno iltys gali pretenduoti į parodos medalius. Tikimasi, kad panašiai bus įvertinti ir parodai atrinkti tauriojo elnio ragai.

Vaclovo Četrausko žodžiais, mūsų nedidelis rajonas negali pasigirti įspūdingais medžioklių trofėjais, tačiau dėmesio vertų egzempliorių pasitaiko. Iki šiol medaliais buvo apdovanoti 2 rajone sumedžioti briedžių ragai, 35 tauriųjų elnių ragai, 26 stirninų ragai, 55 šernų iltys, 4 vilkų kailiai, taip pat 7 vilkų, 1 lūšies ir 10 lapių kaukolių.

Prisiminsime tik geriausius atskirų kategorijų pasiekimus mūsų rajone.

1976 metais mūsų rajone J. Maniušio sumedžioto europinio briedžio ragai pagal balus visų laikų Lietuvos trofėjų registre tarp 363 tos pačios rūšies eksponatų užima 61-ąją vietą. Jie buvo įvertinti II laipsnio medaliu.

Geriausiais rajone sumedžioto tauriojo elnio ragais džiaugėsi A. Vinslauskas – 1992 metais jo trofėjus buvo įvertintas I laipsnio medaliu ir tarp kada nors parodose eksponuotų 1770 tauriųjų elnių ragų šiuo metu užima 23-iąją vietą. A. Vinslauskui priklauso ir II laipsnio medalis bei 36-oji vieta už 1995 metais sumedžiotos lūšies kaukolę (tarp 63 eksponatų), taip pat 80-oji vieta ir I laipsnio medalis už 1968 metais sumedžioto vilko kaukolę (tarp 369 registruotų eksponatų).

V. Bagdonavičiui priklauso 54-oji vieta už 2009 metais mūsų rajone sumedžioto europinio stirnino ragus (I laipsnio medalis). Iš viso parodose buvo eksponuoti 2202 stirninų ragai.

1979 metais V. Jasiukevičius nušovė šerną, kurio iltys buvo įvertintos I laipsnio medaliu ir tarp 2344 tos rūšies eksponatų šiuo metu užima 28-ąją vietą.

V. Adomaitis, 1967 metais nušovęs vilką ir jo kailį pateikęs parodai, pelnė I laipsnio medalį. Šis pasiekimas kol kas yra 24-as tarp 112 medaliais apdovanotų vilkų kailių.

Pats Vaclovas Četrauskas gali didžiuotis kol kas esąs geriausiai įvertintos lapės kaukolės savininkas: 2006 metais jo sumedžiotas trofėjus pelnė I laipsnio medalį ir pagal surinktus balus užima 89-ąją vietą tarp 508 kada nors Lietuvos parodose įvertintų šios rūšies trofėjų. Na, o tais pačiais metais Vaclovo Četrausko nušauto manguto kaukolė pelnė II laipsnio medalį ir tarp 27 eksponatų užima 10-ąją vietą.

1996 metais S. Gaižučio sumedžioto bebro kaukolė pelnė I laipsnio medalį, o rezultatas yra vienuoliktas tarp 54 eksponatų.

Geriausiai įvertinto rajone sumedžioto trofėjaus savininkas – L. Meškutavičius, 2004 metais Girelės miške nušovęs barsuką. Barsuko kaukolė pelnė I laipsnio medalį, o pagal balus šis rezultatas šiuo metu yra trečias tarp 49 eksponatų.

Lūšys migruoja, bet dar neapsistoja

Nors mūsų miškuose lūšių šiuo metu negyvena, kasmet aptinkama šių migruojančių plėšrūnių pėdsakų. Medžiotojai jų yra pastebėję Čiobiškio, Šešuolėlių II kaimo apylinkėse. Galbūt pagaliau jų įsikurs ir pas mus?

– Gali būti, – sutinka medžioklės žinovas. – Šiuo metu viena ar dvi lūšių šeimos gyvena Ukmergės rajone, miškuose ties riba su Panevėžio apskritimi. Tenykščiai medžiotojai signalizuoja, kad miškuose sumažėjo stirnų, kurios yra svarbus maistas lūšies racione. Jei lūšims ims stigti maisto, jos gali apsigyventi ir mūsų rajone.

Tačiau Vaclovo Četrausko tokia galimybė nebaugina – lūšis yra miško puošmena. Baimintis reikia kitko – kad į mūsų miškus neatklystų meškėnų. Keli šie Lietuvai svetimi žvėrys jau buvo sumedžioti Rokiškio rajone. Viena iš versijų ta, kad šie iš pažiūros mieli, tačiau nepaprastai rajūs ir visaėdžiai žvėrys į mūsų miškus atklydo traukiniais iš Vokietijos. Jei pas mus paplistų meškėnų populiacija, tai taptų dideliu išbandymu gyvajai gamtai, nes mūsų šalyje meškėnai gamtoje neturi natūralių priešų – juos galintys įveikti vilkai į medžius nelaipioja. Nebent į kovą stotų lūšys.

Medžioklės žinovas pridūrė dar negirdėjęs, kad kas nors mūsų rajono miškuose būtų sutikęs ir vilpišių – miško kačių. Bet tai dar nereiškia, kad jų čia negali būti…

Gintaras Bielskis
Nuotraukos iš MD archyvo

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Traukiniais keliaujantys meškėnai rajono miškų dar nepasiekė”

  1. >Rafael parašė:

    What a hell are you talking about?

  2. Rafael parašė:

    Wild at Heart: Sure.AM: Prosecutions and convictions are such a rare thing I don’t think we can talk about a cnhgae in tactics. And in this case the victim’s family was extremely active and not willing to be ignored. Sad to say but also relevant here is the fact that the family is well-off and „respectable“ quote unquote, unlike most disenfranchised and poor torture victims who are often simply not equipped to fight back.

Comments are closed.

scroll to top
+