Revoliucija veislininkystėje. Nuo Olandijos iki Širvintų

Tai įdomu

Olandijos galvijų veislininkystė neužleidžia pozicijų

Olandija – savo plotu mažesnė Europos Sąjungos valstybė už Lietuvą. Tiesa, gyventojų joje net penkis kartus daugiau nei mūsų šalyje. Olandai laiko 4,5 milijono karvių, o Lietuvoje – dešimt kartų mažiau. Produktyviausia karvė – taip pat Olandijoje. Neseniai ji apsiveršiavo penkioliktą sykį, o per paskutinę laktaciją davė 10 tonų 660 kilogramų pieno. Per visą jos amžių iš šios karvės primelžta jau 160 tonų 151 kg pieno.

Pirmoji dirbtinai apsėklinta karvė pasaulyje – taip pat buvo Olandijoje (1939 metais). Gal visa tai todėl, kad Olandijoje labai didelis dėmesys skiriamas pieninių galvijų selekcijai. Vertindami galvijus olandų mokslininkai produkcijai (primilžiams, pieno riebumui, baltymingumui) skiria tik 40 procentų. 30 procentų vertinimo kriterijų sudaro galvijų ilgaamžiškumas, sveikata, 30 procentų – eksterjeras (išvaizda).

Rezultatas: pagal melžiamų (laktacijos) dienų skaičių per visą karvių amžių Olandija užima pirmą vietą pasaulyje (1328 dienos). Antroji – Kanada (1118 dienos), trečioji – Vokietija (1021 dienos). 

Olandijoje nepaprastai didelis dėmesys skiriamas mokslo naujovėms, naujausiems išradimams. Prieš porą metų per pasaulį nuvilnijo išradimas: surastas būdas išrūšiuoti spermatozoidus bulių spermoje taip, kad vienoje sėklinimui parengtoje porcijoje būtų tik moteriškas chromosomas nešantys spermatozoidai, o kitoje – tik vyriškas (vadinamoji seksuota sperma). Olandijoje šiandien jau yra keturios tai darančios mašinos, kurios dirba nenutrūkstamai. Per savaitę pagaminama 3360 dozių seksuotos spermos, kuri platinama visame pasaulyje. Fermeriai, sėklindami karves tokia sperma, tikrai yra garantuoti, kad ji yra ne tik pačių geriausių iš geriausių bulių, bet daugiau kaip 90 procentų yra garantuoti, kad gims telyčaitės, ir taip turi galimybę tiksliai planuoti savo verslą.

Neseniai veislininkystės specialistus nudžiugino dar vienas Olandijos mokslininkų genetikų išradimas – genominė selekcija. Tai labai palengvina didžiulį darbą atrenkant pačius geriausius veislei tinkamus bulius, leidžia sutaupyti daug lėšų. Lig šiol pagal tėvų (buliaus ir karvės) vertinimo duomenis buvo atrenkami buliukai, užauginami, jų sperma sėklintų karvių palikuonys vėl būdavo stebimi, vertinami. Kol galutinai būdavo atrenkami patys geriausi buliai, praeidavo 4-5 metai, o iš 500 buliukų veislei tikdavo tik 2-3 procentai. Visi kiti būdavo brokuojami, nes pasirodydavo, kad daugumos solidi kilmė neturėjo didelės įtakos jų veislinei vertei.

Genominė selekcija veislinių bulių atranką labai supaprastina, nes ištyrus vos tik gimusio buliuko kraują ar net plauką pagal 60 tūkstančių genų žymeklius, galima visiškai tiksliai pasakyti, ko tas galvijas bus vertas subrendęs.

Ir vėl – ši revoliucija veislininkystėje tuoj pat paplito Olandijoje, iš šios šalies naujovė skverbiasi į kitas valstybes – ir į Lietuvą.

Lietuvoje situacija nepavydėtina

Ūkininkams, užsiimantiems pieno gamyba, Lietuvoje niekada nebuvo lengva, o pastaruoju metu pasidarė neįmanoma dirbti. Superkamo pieno ir jo produktų kainos yra labai mažos. Galvijų augintojai neišgali sumokėti ne tik už pašarų papildus, bet ir už geros kokybės bulių spermą, nemažai jų karves sėklina nekreipdami dėmesio į veislinių bulių veislinę vertę. Gimusios telyčaitės yra ne tik neproduktyvios, bet ir neilgaamžės, blogai auga. Net geriausi Lietuvos ūkininkai, rinkdamiesi veislinę medžiagą, prieš kelerius metus vis dar vertino tik produktyvumą, mažai dėmesio skyrė galvijų sveikatai, ilgaamžiškumui. Sėklintojas R. Čirba sako, kad tuo atveju, kai bulius, kurio pasirinkta sperma buvo sėklinama, buvo blogas palikuonių ilgaamžiškumo prasme, jo dukteris kartais tekdavo išbrokuoti po 1-2 laktacijų. Tai dar labiau skurdina Lietuvos ūkininkus.

Taisyti padėtį Lietuvos žemės ūkyje ėmėsi taip pat Olandijos selekcininkai genetikai. Su jais ir su Kanados, Vokietijos, Danijos, Amerikos bei kitų šalių mokslininkais selekcininkais glaudžiai bendradarbiauja VĮ “ Šiaulių regiono veislininkystė“. Šioje daugiausiai bulių laikančioje ir moderniausią spermos gamybos technologiją turinčioje įmonėje yra 6 Olandijoje atrinkti ir Lietuvos sąlygomis baigiami įvertinti Olandijos juodmargių ir žalmargių holšteinų veislių buliai. Per ją Lietuvos galvijų augintojai gali gauti ne tik seksuotos spermos ir tiksliai planuoti savo galvijų bandą, bet savo melžiamas karves sėklinti garantuota pačių geriausių pasaulyje bulių, kurie jau atrenkami taikant genominę selekciją, sperma.

VĮ „Šiaulių regiono veislininkystė“ savo veiklą plečia ne tik Šiaulių regione ar Vilniaus krašte (prie jos prijungta VĮ „Vilniaus regiono veislininkystė“), bet ir visoje Lietuvoje. Širvintų rajone su šia įmone glaudžiai bendradarbiauja du sėklintojai: Remigijus Čirba ir Rišardas Valeišo. Jie yra „Šiaulių regiono veislininkystės“ atstovai Širvintų rajone. Belieka tikėtis, kad Olandų mokslininkų ir VĮ „Šiaulių regiono veislininkystė“ padedami pamažu išbris iš sunkmečio ir Lietuvos galvijų augintojai.

Steponas Liktoravičius

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+