Renovacijos klystkeliai: dalį gyventojų piktina valstybinis šantažas

ar Vilniuje, ar Širvintose, darbų ir medžiagų kainos iš esmės tos pačios, o štai butų kainų skirtumai šiuose miestuose - milžiniški.

ar Vilniuje, ar Širvintose, darbų ir medžiagų kainos iš esmės tos pačios, o štai butų kainų skirtumai šiuose miestuose - milžiniški.

Prieš savaitę pasakojome, kad į renovacijos startą stojo Širvintų miesto Vilniaus g. 45-ojo daugiabučio namo gyventojai („Garsiai prabilta apie pirmojo renovavimo projekto startą Širvintose“). Po publikacijos renovavimo darbų iniciatoriai paskubėjo atsiriboti nuo mūsų samprotavimų apie galimas maksimalias renovavimo sąnaudas, nors publikacijoje remtasi šio namo investiciniame projekte nustatytais įkainiais, o situacija, kurioje gali atsidurti šio namo gyventojai, vis dėlto yra įmanoma.

Kaip musės ant medaus supuolę renovacijos buldozeriai gyventojams leido suprasti, jog prognozuoja tik optimistinį variantą, tačiau abejojančių gyventojų šia nuotaika jie taip lengvai neužkrėtė. Štai minėtame name gyvenanti Jurga Sarpauskienė „Širvintų kraštui“ sakė, kad dalis renovavimui nepritariančių gyventojų tarsi susibūrė į iniciatyvinę grupę, kuri siekia, jog procesas vyktų ne tik skaidriai, bet ir pagal įstatymus. Anot moters, procesą kontroliuoti panorę gyventojai susidūrė su organizaciniu aplaidumu ir nenoru teikti informaciją.

Mokės už sąlygų kaimynams pagerinimą?

Įsprausti į kampą renovavimo šalininkai buvo priversti surengti dar vieną susirinkimą šia tema. Į jį buvo pakviesta Būsto energijos taupymo agentūros specialistė Vilniaus regionui Lina Balčiūnienė, taip pat „Šiaulių banko“ Vilniaus regiono projektų vadovas Viktoras Budraitis, kurie turėjo atsakyti jei ne į visus, tai į daugelį klausimų.

Renovavimo priešininkai ne kartą akcentavo, kad, rengiant projektą, nebuvo teiraujamasi gyventojų nuomonės. Būtent dėl kai kurių sprendinių ir yra nepasitenkinimo. Vienas jų – balkonų stiklinimas.

Kaip paaiškino Jurga Sarpauskienė, per renovaciją bus įrengti vienodi įstiklinti balkonai. Name iš viso jų yra 40, balkonų ilgis nevienodas, o kai kurie butai balkonų iš viso neturi. Tačiau, rengiant investicinį planą, į šiuos dalykus atsižvelgta nebuvo, ir išlaidos balkonams stiklinti buvo suskaičiuotos absoliučiai visiems butams.

– Balkonai – tai ne namo stogas, – aiškino gyventojai. Juos galima suprasti: stogas dengia visą namą, o balkonais, kurių renovavimą apmokės visi, naudosis tik tie butai, kurie juos turi.

Antras dalykas, dėl kurio nepageidaujama renovavimo, yra santykinai nedidelės šildymo sąnaudos šiame name. Gyventojai sakė, kad po renovacijos vargu ar kas pasikeis – kiek bus sutaupyta, tiek ar net daugiau bus sumokėta bankams. Ypač tai baugina tuos dirbančius gyventojus, kurie gyvena nuo algos iki algos, jau turi paėmę paskolų. Tuo tarpu socialiai remiamus gyventojus stoti mūru už renovavimą skatina tai, kad valstybė jiems ne tik visiškai padengs renovavimo išlaidas, bet ir nebeskirs kompensacijų už šildymą, jei renovavimo bus atsisakyta. Tai žmonės vadina valstybiniu šantažu.

Didžiausias programos privalumas – pasipelnyti valstybės sąskaita?

Gyventojai stebėjosi visuotinai giriama, tačiau galimai neskaidria kreditavimo sistema, kuri užkerta kelią lengvatinėmis sąlygomis imti kreditus individualiai. Tarp būstų savininkų ir juos kredituojančio banko atsiranda tarpininkas – projekto vykdymo administratorius. Svečių įrodinėjimai, kad ši sistema yra gera, renovavimo priešininkų neįtikino ir nesugriovė jų spėlionių, kad šis išgirtas mechanizmas gali tapti puikiu pasipelnymo šaltiniu įvairaus plauko apsukruoliams. Deja, jie pasipelnytų ne tik valstybės, bet ir visų gyventojų sąskaita.

Galų gale, buldozeriu stumiami renovavimo darbų atlikimo variantai pirmiausia yra optimistiniai ir turbūt niekas negarantuos, kad darbai ar medžiagos nepabrangs, tuo pačiu – nepadidės gyventojų įsipareigojimai bankams. Nėra ir garantijos, kad renovavimu bus pasiektas teigiamas rezultatas. Juk kylant šildymo kainai, mažės investicijų išmokėjimo ir sutaupymo dalis. O tai, kad ateityje energijos savikaina kils, niekas neabejoja.

Ir Lina Balčiūnienė, ir Viktoras Budraitis gyventojus ragino nepraleisti progos ir kuo greičiau stryktelti į renovavimo traukinį. Anot jų, jau dabar norinčių renovuotis yra daugiau, nei likę nepaskirstytų JESSICA programos lėšų (per 500 mln. litų), o pati valstybė, prognozuojama, tokiomis sąlygomis renovacijos ilgai nerems.

Nors žiniasklaidoje pakanka stringančių renovavimo projekto pavyzdžių, specialistai kritikavo tai pastebinčius žurnalistus, viską piešė tik gražiomis spalvomis ir neigė, kad pasitaiko kokių nors problemų.

Be abstrakčių liaupsių renovavimo programai, ja abejojantys gyventojai iš svečių pasigedo žemiškesnio proceso detalizavimo ir silpnųjų vietų pripažinimo. Specialistai daugiausia akcentavo galimybę su valstybės pagalba (pasiekus ne žemesnę kaip D energijos taupymo klasę valstybė visiems subsidijuos dalį išlaidų) pakelti savo būsto vertę, tačiau nutylėjo, kad tai dar lemia ir kiti veiksniai, konkrečiai – nekilnojamojo turto rinka. Juk nėra skirtumo, kur renovuoti namą – ar Vilniuje, ar Širvintose, darbų ir medžiagų kainos iš esmės tos pačios, o štai butų kainų skirtumai šiuose miestuose – milžiniški. Gyventojai neslėpė, kad baiminasi, jog pigių butų miestuose į renovavimą įdėtos lėšos gali ir nesugrįžti, taigi pats procesas periferijoje nėra toks patrauklus, kaip gali atrodyti minkštai ir sočiai sostinėje sėdintiems ponams.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

5 Atsakymai į “Renovacijos klystkeliai: dalį gyventojų piktina valstybinis šantažas”

  1. Svarstantis parašė:

    Įdomu, ar kur nors buvo kooreguojami renovacijos projektai pagal gyventojų pasiūlymus, pvz. ar suplanuota kur individuali šilumos apskaita nekeičiant radiatorių (daliklinė sistema)?

  2. hfDf parašė:

    o kur tie daugsaliski straipsniai?

  3. Idomu parašė:

    Kaip sekasi kitiems isrinktiems namams renovuotis? Turbut protingiau sprendzia ir ruosiasi, gal del kainos derisi ir pan. 45 name ir ziemos laiku durys i laiptines praviros(isskyrus viena laiptine, kur durys pakeistos) . Ukiskumo nesimato, kur jau ten renoacija— dar toli. Laukiam nevienasalisku straipsniu.

  4. hfDf parašė:

    Tinginius skatins nedirbti 🙁

  5. MI parašė:

    tik i skolas zmones ilis su siom renovacijom…

Comments are closed.

scroll to top