Profesija – Lietuvos karys

Susitikimai

Ramūnas Mikučionis, baigęs Gelvonų vidurinę mokyklą, dabartinėje Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje Girionyse įgijo miškininko specialybę. Pasak Ramūno, kažko gyvenime „iki pilnos laimės“ trūko. Per daug jau ramus tas miškininko gyvenimas. Jaunuolis privalomąją karo tarnybą atliko Kaune. Kario duona patiko ir Ramūnas nutarė tapti profesionaliu kariu. Perėjęs nelengvą atranką, pasirašė kontraktą ir dabar tarnauja Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione, karo medicinos tarnyboje. Pagal pareigas Ramūnas – „medicinos broliukų“ (paramedikų) būrio vado padėjėjas. Vasario 16-ąją vyresnysis seržantas Ramūnas Mikučionis su savo šeima svečiavosi Gelvonuose pas tėvus ir sutiko „Širvintų kraštui“ papasakoti apie profesionalaus kario gyvenimą.

– Ar nebaisu Jums buvo pasirašyti kontraktą ir tapti kariu profesionalu?

– Kontraktas pasirašomas tik penkeriems metams. Vėliau esi pervedamas į sveikatos grupę – tikrinama sveikata, žiūrima, ar tinkamas tolesnei tarnybai. Jeigu atitinki visus kriterijus, gali pratęsti sutartį dar penkiems metams. Karys, ištarnavęs 25 metus, išleidžiamas į pensiją.

– Jums dabar…

– Trisdešimt metų, o kariuomenėje tarnauju jau dešimt… Taigi, į pensiją išeisiu po 15 metų – dar visai jaunas, turėdamas tik 45-erius metus.

– Girdėjau, kad pradėjus vykdyti atkūrimo darbus Afganistano Goro provincijoje Algirdo bataliono kariai nuo 2005 metų vykdo misijas Afganistane?

– Taip. 2006 metais pagal kontraktą pusę metų buvau išvykęs į misiją Afganistane. Iš karto sakau, kad ten vykau ne dėl pinigų. Norėjosi pasižvalgyti po pasaulį, susipažinti su visai kitokia kultūra. Apie mano ketinimus sužinojusi mama iš pradžių tuo nepatikėjo, o vėliau, kaip ir kiekviena mama, susirūpinusi sūnaus saugumu, nenorėjo išleisti. Žinoma, jaudinosi ir žmona, tačiau ji tapo jau „pusiau kariškė“ ir mane suprato…

– Ar Afganistano gamta labai skiriasi nuo Lietuvos?

– Labai. Pirmiausia, tai – kalnų šalis. Afganistane dideli temperatūrų kontrastai. Vasarą vidurdienį oro temperatūra pakyla iki 50 laipsnių karščio, o naktį – jau 5 laipsniai žemiau nulio. Žiemą oro temperatūra nukrinta net iki minus 30 laipsnių. Kalnuose uolos ir akmenys yra minkšti, iš jų patogu statyti namus. Iš tokių akmenų statomi labai gražūs su įvairiais ornametrais ir įvairaus dydžio pastatai. Turtingi afganai pasistato prašmatnius apartamentus. Vargingųjų (o tokių dauguma) kvartaluose, namai dažniausiai krėsti iš molio. Afganų architektūroje labai svarbus elementas – tvora. Pirmiausia jie pasistato tvorą, o tik vėliau statosi namą. Turtingųjų nedaug, tai vadai arba kaimo seniūnai – išsilavinę žmonės, išlaikę Korano egzaminą, nors kartą apsilankę šventajame Mekos mieste.

– Kalbama, kad Afganistanas yra šalis, kurioje daugiausiai pasaulyje pagaminama narkotikų?

– Afganai alkoholio visai nevartoja, jiems tai daryti draudžia religija. Jie narkotikų nesileidžia ir į veną, o dažniausiai rūko opijų ir vaikšto nuo jo apsvaigę. Mačiau avariją, kurioje susidūrė du motociklais važiavę jaunuoliai. Abu voliojosi dulkėse kruvini ir išsišiepę – matyt, „apsirūkę“ ir nejautė skausmo. Narkotikų bizniui palanki ir gamta. Vietiniai per sezoną nuima aštuonis aguonų derlius. Afganai nesupranta, kodėl jie neturėtų auginti aguonų. Aguonos yra pagrindinis šeimos pragyvenimo šaltinis. Jiems neauginti aguonų būtų tas pats, kas lietuviams gyventi be bulvių. Vietiniai parduoda aguonų derlių ir jiems visai nesvarbu, kam vėliau tos aguonos naudojamos.

– Sakoma, kad Goro provincijoje, kurioje tarnauja lietuviai taikdariai, yra gana ramu. Kodėl taip yra?

– Goro provincija yra kalnuose. Skurdi gamta (per pusę metų spėjau pamatyti tik vienos rūšies keistokos formos medžius). Ten vietiniai gyventojai gyvena labai vargingai, todėl talibams nėra jokio biznio, nėra dėl ko šioje provincijoje kariauti.

– Afganų šeimos didelės. Narkotikais sotus nebūsi. Juk reikia kažką ir valgyti?..

– Vietiniai augina avis, kurias gano kalnų šlaituose. Aplink namus kapstosi vištos. Javus auginti nelabai moka. Tiesa, jų duona man labai patiko, tai iš neraugintos tešlos kepti papločiai. Ją kepa ant laužo. Ugnį kūrena kalnuose rinktais žabais arba džiovintu mėšlu. Labai populiarus patiekalas – ryžiai. Tiesą sakant, gyvendamos tokiomis sąlygomis, lietuvaitės turbūt greitai visas savo dietas pamirštų… Šeimos tikrai didelės, auginančios vidutiniškai 7-8 vaikus. Moterys gimdo labai dažnai, tačiau toli gražu ne visi vaikai užauga, dažniausiai miršta maži, iki trejų metų. Afganai mirties nebijo. Kai žmogus numiršta, jie džiaugiasi, kad baigėsi jo kančios šioje žemėje. Dažnai serga virškinamojo trakto infekcijomis. Visos šios ligos – dėl vandens. Vietiniai nelabai supranta, kas yra higiena. Toje pačioje upėje girdomi ir maudomi gyvuliai, prausiasi patys, skalbia, iš čia imamas vanduo maistui.

– Kalbama, kad vyras gali turėti kelias žmonas?

– Galima turėti keturias žmonas, tačiau jos labai brangios. Iš tikrųjų Afganistane žmonos yra perkamos. Dažnai bendraudavau su afganu vertėju, kuris gyrėsi, kad už žmoną mokėjo 25 000 tūkstančius dolerių. Pinigus renka visa šeima ir atiduoda tėvui. Taigi, gali turėti kelias žmonas, tačiau jas reikia nusipirkti, paskui išmaitinti jas ir visus vaikus. Kai apsilankai šeimoje, tai būni labai gerbiamas svečias. Svečią vaišina, tačiau kartu valgo tik vyrai. Dar viena Afganistane europiečiams neįprasta taisyklė – nekalbinti moterų. Pagal jų papročius, nepažįstamą moterį užkalbinęs ar su ja pasisveikinęs vyras vertas paniekos.

– Įdomu būtų sužinoti apie vaikų auklėjimą, apie pedagogikos subtilybes…

– Goro provincijoje mokyklų, turinčių pastatus arba nors palapines, yra nedaug. Dažniausiai pamokos vyksta lauke. Atskirai mokosi mergaitės ir berniukai. Žiemą, kada šalta, mokyklas uždaro. Mokytoju dirba šiaip protingesnis kaimo žmogus. Pamokų metu sėdi ant žemės. Vienai mokyklai buvome padovanoję baldus, tačiau jie, užėjus šalčiams, buvo panaudoti vietoj malkų… Gydytojus, mokytojus kaimuose labai gerbia. Reikia pasakyti, kad dauguma vaikų yra labai imlūs mokslui. Tas pats vertėjas anglų kalbą išmoko per pusę metų. Anot jo, jeigu būtų neišmokęs, tai tėvas būtų jį užmušęs. Kitas pavyzdys – svečiavausi vienoje šeimoje. Vyresniajam broliui pasirodė, kad jaunesnysis yra per daug įkyrus ir negerbia vyresniųjų. Paėmė akmenį ir tvojo juo per galvą broliui. Tas net kūlversčiais nusirito ir krito be sąmonės. Norėjau jam padėti, tačiau vertėjas paprašė nesikišti. Ir iš tikrųjų – jaunesnis broliukas greitai atsipeikėjo, tačiau arčiau nebelindo. Štai ir visa pedagogika…

– Ką dar įdomaus galite papasakoti?

– Labai savita gamta. Čia pirmą kartą pamačiau baltą vilką. Vietiniai augina didžiulius aviganius šunis, kurie apgina avių bandas nuo vilkų. Tų šunų uodegos ir ausys yra nukirptos. Pasirodo, kad taip daroma ne dėl mados, o todėl, kad tai patys skausmingiausi jų kūno taškai. Kai šuo neturi nei uodegos, nei ausų, tada jam lengviau kovoti su vilkais. Pagrindinė paprasto žmogaus transporto priemonė – asilas. Turtingi afganai turi ir mašinas – daugiausiai važinėja su tojotomis. Iš krovininių labiausiai paplitusios „Kamaz“ ir „Mercedes“ markės mašinos. Mašinos ten keistai vertinamos. Nesvarbu, kelintų ji metų gamybos, svarbu, kiek metų ta mašina naudojamasi Afganistane. Visko nepapasakosi… Norint nors paviršutiniškai suprasti jų papročius, jų galvoseną, reikėtų pagyventi toje šalyje ilgiau.

– Vis dėlto dabar jau galite pasakyti, ar misijos dalyviams Afganistano Goro provincijoje negresia pavojai?

– Žmogaus gyvenime yra daug visokių pavojų. Goro provincija žinoma kaip rami, tačiau per ją eina ginklų kontrabandos kelias. Daugelį metų kariaujančioje šalyje pilna minų. Jos ten užsiliko nuo sovietmečio. Tačiau tokia kario duona – visas baimes ir abejones tenka atmesti. Mes atliekame taikos palaikymo misiją ir su vietiniais gyventojais nekariaujame. Vietiniai gerbia lietuvius ir dėl to, kad Lietuva taip pat, kaip ir Afganistanas, buvo užimta tų pačių okupantų.

Kalbėjosi Remigijus Bonikatas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Profesija – Lietuvos karys”

  1. W parašė:

    Puikus straipsnis

  2. Buves ten parašė:

    ner ko lygint dabartine tarnyba,ir seria ir babkes dar moka…

Comments are closed.

scroll to top
+