O gal vyriausios Lietuvos dvynės gyvena Anciūnuose ir Širvintose?

Anciūnuose gyvenanti Albina Jankauskienė ir Širvintose gyvenanti Valė Grikienytė.

Anciūnuose gyvenanti Albina Jankauskienė ir Širvintose gyvenanti Valė Grikienytė.

Savaitgalį internautų diskusijas sukėlė „Delfyje“ pasirodęs Gedimino Kučinsko straipsnis „Vyriausios dvynės Lietuvoje“. Jame teigiama, kad agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo į Lietuvos rekordų knygą įrašė pirmą dvynių ilgaamžiškumo rekordą. Šio įrašo laukta nuo rekordų registravimo pradžios, tai yra nuo 1985 metų. Ankstesni tyrimai apie ilgaamžius dvynius nepasitvirtino arba ilgaamžiškumui patvirtinti trūko duomenų. 

Straipsnyje akcentuojama, jog dabar Raseinių rajone gyvenančios Juzė Birutė Blažienė ir Bronislava Matusevičienė yra pirmos dvynės Lietuvoje, savo amžių galinčios patvirtinti dokumentais. Dvynės Juzė Birutė ir Bronislava Sabonaitytės gimė 1933 m. birželio 21 dieną Paparčių kaime. Vyriausiomis Lietuvos dvynėmis tituluojamos raseiniškės net pačios suabejojo, ar tikrai jos vyriausios. Rekordininkėmis tituluojamos senolės svarsto, kad gal daugiau niekas nesikreipė, o gal negalėjo savo amžiaus patvirtinti dokumentais.

Dvynės iš Širvintų rajono turi visą teisę pretenduoti į agentūros „Factum“ rekordų knygą

Pasirodo, kad vyriausiomis dvynėmis tituluojamos raseiniškės iš tikrųjų nėra pačios vyriausios. Galbūt rekordininkės gyvena Širvintų rajone? Tiesa tokia, kad iš Vazgūnų kaimo (Zibalų seniūnija) kilusios dvynės seserys Albina ir Valė Grikienytės, gimusios 1932 metų kovo 20 dieną, už dvynes iš Raseinių yra vyresnės lygiai 1 metais, 3 mėnesiais ir 1 diena. Vadinasi, dvynės iš Širvintų rajono turi pilną teisę pretenduoti į agentūros „Factum“ rekordų knygą.

Jaunystės laikus menanti nuotrauka. Prie tėvų namų: Albina Grikienytė–Jankauskienė (kairėje) ir Valė Grikienytė (dešinėje) su broliu Juozu.

Jaunystės laikus menanti nuotrauka. Prie tėvų namų: Albina Grikienytė–Jankauskienė (kairėje) ir Valė Grikienytė (dešinėje) su broliu Juozu.

Netrukus garbingą 85 metų jubiliejų švęsiančios seserys dvynės ir dabar viena be kitos gyventi negalinčios. Anciūnų kaime gyvenanti Albina Grikienytė–Jankauskienė sakosi, kad net dukart per dieną skambinanti Širvintose įsikūrusiai savo sesei Valei Grikienytei. Pasak pašnekovių, nuolat atrandančios reikalų, dėl kurių būtina pasitarti.

Abi dvynės ir dabar esančios guvios ir energingos. Pasak pašnekovių, labai sveikata nesiskundžiančios. Jų nuomone, tokiuose metuose jau visokių kliūčių pasitaiko, bet jos dar nepasiduodančios ir joms svarbiausia – viena kitos palaikymas.

Abi seserys augusios drauge su dviem broliais: Mykolu ir Juozu. Anksti netekusios mamos, 11 metų likusios našlaitėmis ir ragavusios pamotės duonos. Jų vaikystė buvusi sunki: nebuvo iš ko ir dailiau apsirengti, nei prie ko prisiglausti, nei kam pasiguosti. Ir mokslų didelių nebaigusios, pakako Vazgūnų pradžios mokyklos.

Albinos Jankauskienės teigimu, abi su seserimi esančios paprastos moterys. Jos pasakojo, jog tokių dalykų, kad dvynes kas supainiotų ir vieną pavadintų kitos vardu, nėra buvę. Giminės ir kaimynai abi seseris skiria ir vardų nepainioja.

Seserys tebejaučia prigimties šauksmą kuo dažniau būti kartu

Valė Grikienytė sakė, jog skiriasi seserų būdas bei veikla. Vaikystėje Valė buvusi ramesnė, tylesnė, todėl paliko tėvo namus pirmoji ir išvažiavo į Rygą dirbti statybose. Pasak Valės, sesuo buvusi energingesnė, todėl jai teko būti su pamote. Dabar viskas atvirkščiai. Valės teigimu, ji dabar mėgstanti pakovoti už teisybę, o sesuo Albina linkusi nusileisti.

– Aš labai teisingas žmogus, – juokiasi Valė Grikienytė. – Giminės mane kartais bara, kad aš visur už teisybę kovoju, netgi ,,komandiriumi“ vadina, o sesuo yra tyli ir rami.

Seserys surado ir daugiau skirtumų. Albina Jankauskienė turi gerą balsą ir gražiai dainuoja, o Valė nėra daininga. Albina moka dailiai austi, o Valė labai plonai verpia. Abi seserys gražiai mezga.

Dvynės vaizdingai kalba, nepamiršusios gimtosios tarmės, iš lūpų tiesiog liete liejasi kalbos perlai, verti kalbininkų dėmesio. Valė ilgus metus gyveno ir dirbo Vilniuje, tik neseniai persikėlė į Širvintas, o Albina visą gyvenimą su šeima gyvena Anciūnuose.

Dvynės seserys tebejaučia prigimties šauksmą kuo dažniau būti kartu. Susitikimai joms prilygsta didelei šventei. Netgi dėl Albinos vaikų Valė išgyvenanti. Didžiausias abiejų seserų širdies skausmas buvo brolio Mykolo ankstyva mirtis ir sūnaus Rimanto karinė tarnyba Afganistane. Albina Jankauskienė sako, kad tada ji nei dieną, nei naktį rami būti negalėjusi, rūpestis širdį graužęs dėl sūnaus. Tuo metu Valė eidavusi į Aušros Vartus ir melsdavusi, kad sūnėnas sveikas ir gyvas iš Afganistano sugrįžtų. Dabar abi seserys laimingos: viskas baigėsi gerai.

85-ojo jubiliejaus proga – į Lietuvos rekordų knygą?

Po dviejų mėnesių seserų dvynių Albinos Jankauskienės ir Valės Grikienytės laukia išskirtinė šventė. Seserų širdys džiūgaus, kai jų 85-ojo jubiliejaus proga pasveikinti suvažiuos visa gausi kelių kartų giminė. Galbūt ta proga artimieji pasirūpins, kad seseris dvynes aplankytų agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo darbuotojai ir, gavę reikalingus dokumentus, įrašytų į Lietuvos rekordų knygą. Džiugu, jei būtų užfiksuotas dvynių iš Anciūnų ir Širvintų ilgaamžiškumo rekordas. Turėtų kuo didžiuotis mūsų kraštas – ilgaamžėmis rekordininkėmis.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “O gal vyriausios Lietuvos dvynės gyvena Anciūnuose ir Širvintose?”

  1. as parašė:

    nes savyvaldybes administracija uz si punkta dar negavo algos pakelimo…. kai pakels alga tada ir rupinsis

  2. klausimas parašė:

    kodėl savivaldybė ir jos vadovybė nesirūpina rekordo įregistravimu?

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+