Norint susitarti reikia kalbėtis

Pasėliai prie Musninkų.

Šiuo metu pats augalų priežiūros laikotarpis. Ūkininkai, užsiimantys augalininkyste ar kita žemės ūkio šaka, naudoja įvairius pagal paskirtį jiems reikalingus pesticidus, augalų apsaugos priemones bei herbicidus. O štai žmonės skundžiasi per patį karštį nuo laukų sklindančiais blogais kvapais.

Aplinkui Musninkų miestelį visai netoli gyvenamųjų namų yra išsidėstę dirbami laukai. Pasak Musninkų seniūnės Birutės Jankauskienės, būna dienų, kada, išėjus į kiemą, burnoje „net saldu“ darosi… Gyventojai norėtų, jog ūkininkai artimesnius prie miestelio laukus chemikalais nepurkštų kada stiprus vėjas, kada labai karšta ir tvanku, kad perspėtų šalia laukų gyvenančius žmones.

Pasak seniūnės, yra Žemės ūkio ministro įsakymas „Dėl augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklių patvirtinimo“, kuriame nustatyta, kokiu atstumu nuo kaimyninio sklypo galima purkšti, kokiu laiku rekomenduojama tai daryti. Labai alergiškiems miestelėnams galima patarti apeliuoti į ūkininkų sąžinę, gražiai su jais pasikalbėti.

Visiškai kitoks, jau pagrįstas įstatymais, yra ūkininkų bendravimas su bitininkais. Bičių laikytojus privalu informuoti, kada bus purškiami laukai. Jau beveik baigia žydėti žieminiai rapsai, juose bitės renka nektarą. Pasak bitininkų, užtenka chemikalų dulkėmis apipurkšti bites, ir jų nebeįsileidžia į avilį, taip žūva visa bičių šeima. Jeigu pasėliai purškiami neįspėjus bitininkų ir vidury dienos, chemikalai yra pavojingi bitėms, vienos žūva laukuose, kitos nusilpusios dar grįžta į avilį, bet dėl chemikalų kvapo avilio bitės jas nugelia. Dėl to bičių šeimos silpnėja ir po kurio laiko miršta.

Bitininkas savo bičių avilių laikymo vietas turi užregistruoti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Ūkinių gyvūnų registre. Jeigu bičių laikymo vieta pasikeitė, apie tai reikia pranešti – tame pačiame registre reikia prieš 3 kalendorines dienas palikti žymas.


Musninkų seniūnė Birutė Jankauskienė.

Pasak Musninkų seniūnės, ūkininkas taip pat ne vėliau kaip prieš 2 kalendorines dienas prieš purškimą ar sėją turėtų per elektroninę bankininkystę prisijungti prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos arba kreiptis į seniūniją ir padedamas seniūnijos darbuotojo, atsakingo už pasėlių deklaravimą, nurodyti planuojamo purškimo ar rapsų sėjos datą, laiką, vietą, augalų pavadinimą, augalų apsaugos produkto pavadinimą ar augalų apsaugos produkto, kuriuo apdorota sėkla, pavadinimą. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras nedelsdamas (per 2 val.) išsiunčia SMS žinute ar el. paštu pranešimą bičių laikytojams, kurie laiko bites 2,5 kilometrų atstumu nuo purškiamo žemės sklypo. Pranešime bičių laikytojams nurodoma planuojamo purškimo ar sėjos data, laikas, fizinio asmens vardas, pavardė, juridinio asmens pavadinimas, vieta, augalų pavadinimas, augalų apsaugos produkto pavadinimas, augalų apsaugos produkto, kuriuo apdorota sėkla, pavadinimas, žemės naudotojo kontaktinio telefono numeris ir internetinė nuoroda apie augalų apsaugos produktų panaudojimą.

Ūkininkų santykiai su bitėmis numatyti įstatymiškai ir daugiau ar mažiau aiškūs. Su kaimynais kiek sunkiau, nes tokio įstatymo nėra. Logiška – juk su bitėmis nepasikalbėsi, o su kaimynu galima pabandyti…

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “Norint susitarti reikia kalbėtis”

  1. anicetas parašė:

    visur dabar verslas ir pinigai ir niekas net negalvoja apie žmogiškuosius resursus.

  2. Jeronimas parašė:

    Jėzau kas gi žiūri? didieji ūkininkai kaip purškia taip ir pirks,niekam neįdomu tos šventos biteles

  3. taip parašė:

    Pas mus vos 10 metrų nuo namų, ūkininko laukai. Nesidomi visiškai gamtos sąlygomis, purškia, išties būna saldu burnoje.. Vietomis kieme net žolė paruduoja. Kada įdomu šiems ūkininkams įves apribojimus del purškimo ir viso ko kito neaaišku. Svarbu pinigėlius susižerti kitų sąskaIta. Štai tokios mūsų tariamų žemdirbių- verslininkų sąžinės.

Comments are closed.

scroll to top