„Kas tėvų įduota, turi būti saugoma…“

"Dabar gerokai laisviau. Apsiruoši žmogus apie ūkį, pamaklinėji po laukus ir - vidun", - sako nuolatiniai "Širvintų krašto" skaitytojai Antanas ir Laimutė Stundžiai.

"Dabar gerokai laisviau. Apsiruoši žmogus apie ūkį, pamaklinėji po laukus ir - vidun", - sako nuolatiniai "Širvintų krašto" skaitytojai Antanas ir Laimutė Stundžiai.

Svečiuose pas Širvintų krašto žmones

Lapkričio viduryje laukuose ir miškuose nyku, gūdu ir šlapia. Medžiai pliki ir nuliūdę, pievos pilkos ar nurudavusios, dirvos vandeniu pažliugusios – nei gaivaus vėjo dvelksmo, nei saulės šypsnio. O ir saulė kasryt vėliau tesikelia, anksčiau tesigula, vis mažiau šviesos žemei skirdama. Ką veikti kaimo žmogui, kai ūkio darbai jau nudirbti, derlius sutvarkytas, o baltos žiemos ir rogių kelio dar nematyti. Nei į mišką nuvažiuosi, nei malkų pasiruoši.

– Rudenį daug darbo buvo, – sakė šeštadienio popietę aplankyti Limonių kaimo (Zibalų seniūnija) gyventojai Laimutė ir Antanas Stundžiai. – Dabar gerokai laisviau. Apsiruoši žmogus apie ūkį, pamaklinėji po laukus ir – vidun. Labai ilgi ir tamsūs vakarai. Belieka televizorius ir laikraščiai.

Galbūt vakare darbo ir mažiau, o dieną apie namus sodiečiai vos spėja suktis. Apsilankymo dieną ponas Antanas birbino „Varną“, remontavo garažo sieną, ruošėsi supjaustyti nereikalingus rąstigalius. Pašnekovas savo veiklą vertino skeptiškai:

– Aš esu kaimo žmogus, darbui darbštus, dirbau, kol galėjau. Sušlubavo sveikata, kamuoja kojos skausmai, kaip gandras cimpinėju ant vienos kojos, net keturis kartus į Santariškes pas daktarus korėme. Kitą savaitę ruošiuosi gultis į Antakalnio ligoninę, laukia operacija. Gal padės, gal skausmas atlėgs, gal Dievulis duos sveikatos?

Antanui Stundžiui darbų prie namų niekada netrūksta...

Antanui Stundžiui darbų prie namų niekada netrūksta...

Skubėjo žmogus darbus nudirbti, kad šaltis neužkluptų, kad po operacijos galėtų ramiai sveikti. O tų darbų – nudirbtų ir dar laukiančių darbščių rankų – devynios galybės. Pasak pašnekovo, namus prižiūrėti reikia, pirštus prikišti visur būtina. Vyras rodė akmenimis grįstą kelią, pasakojo, kiek žvyro pripylė, kiek akmenų privežė, kol patikimai išvažiuoti įmanoma tapo. Tikrai tvirtas kelias nutiestas, o dargi baltintais akmenimis pažymėtas. Ir gražu – ir praktiška. Tiesa, iki pagrindinio kelio per puskilometrį. Kol sniego nėra – puiku, o žiemą netgi labai striuka būna. Laimė, kol kas sveikatos nuvalyti sniegą pakako, o kaip bus šįmet – nežinia. Praeivio akį glosto Stundžių sodybą juosianti jau gerokai ūgtelėjusi želdinių juosta.

– Abudu su žmona apsodinome visą sodybą beržais ir eglaitėmis. Gal 1992 metų pavasarį pradėjome, – įspūdžiais apie nuveiktus darbus dalijosi ponas Antanas. – Dabar medžių juostos ilgis gal apie kilometrą. Yra didesnių ir mažesnių. Jeigu sveikata leis, būtinai šitą darbą tęsime, daug kur reikės atsodinti, nes praėjusią žiemą žvėrys medžių viršūnes nukandžiojo.

Daug gražių darbų ponai Stundžiai nuveikė nuo tada, kai abu prieš 20 metų, netekę darbo Ukmergėje, sugrįžo į tėvų namus ir ėmė darbuotis Anciūnų žemės ūkio bendrovėje. Laimutė turi zootechnikės diplomą, o Antanas – ekskavatorininkas, traktorininkas, greiderininkas, vairuotojas. Laimutė kilusi iš Kėdainių rajono Kampų kaimo, o Antanas – vietinis, Širvintų krašto žmogus. Pasak namų šeimininko, kai yra devyni amatai, tai dešimtas visuomet būna badas. Pašnekovo teigimu, neilgai ir bendrovėje teko dirbti, tol, kol išsidalijo visus „drebezgus“. Tuomet teko savarankiškai imtis ūkininkavimo.

Kol jaunesni ir sveikesni buvo, sutuoktiniai Stundžiai daug triūsė, augino 3 karves ir 3 prieauglius. Nuo praėjusio rudens sveikata visiškai sušlubavo, pasiliko tik arklį. Be jo kaime būtų riesta. Ne tik patiems daržus su arkliuku įdirbti reikia, bet ir kaimynų nepamiršta, visada draugiškai pagalbos ranką ištiesia. Su karvėmis daug vargo, o naudos maža, nes kaime net pieno nesuperka, tų kelių litų nėra iš ko paimti. Tenka suktis tik iš invalidumo pensijos.

– Žmogus gali dirbti ir savo darbu džiaugtis tol, kol turi sveikatos, – filosofiškai mąstė ponia Laimutė. – Ką gali gražaus padaryti, kai sąnariai sudilę ir sveikatos nėra. Grėblį ar kauptuką sunku rankose išlaikyti, bet eini žmogus iš paskutiniųjų. Juk niekas kitas neateis ir darbų nepadarys.

Kokias perspektyvas mato, kuo šiandien alsuoja paprastas kaimo žmogus?

– Jeigu jauni būtume, važiuotume į užsienį, – svarstė sutuoktiniai Laimutė ir Antanas. – Dabar yra taip, kaip yra, nebėra kur važiuoti. Gyvenimas praėjo ir nepamatėme, kad reikia susiriesti krūvon, o užpakalis arčiau žemės sėdasi. Kiek Dievulis duos, tiek ant šitos žemės gyvensime.

Pagirtas už vaizdingų posakių, autentiškų krašto žodžių vartojimą ponas Antanas kuklinosi:

– Gimtoji kalba turi būti išlaikyta, kas tėvų įduota, turi būti saugoma. Visada su kaimynais kalbu tarmiškai, o kai kieme pasirodo inteligentiškesnis žmogus, stengiuosi kalbėti kitaip – gražiai. Galima daug ko primalt, bet laikraščiuose būtina rašyti rimtus dalykus.

Apie laikraščius sutuoktiniai irgi turi savo nuomonę. Sakė, kad labai daug metų prenumeruoja ir skaito „Širvintų kraštą“. Pasak ištikimų skaitytojų, labai įdomu sužinoti rajono ir seniūnijos naujienas, paskaityti patarimus, visokias įdomybes. Antanas pasakojo, jog žmona dukart per savaitę puskilometrį bėga iš pašto dėžutės atsinešti mėgiamo laikraščio. Pirmiausia Laimutė akimis permeta visą medžiagą, atsirenka aktualiausius straipsnius, referuoja vyrui ir tik kitądien skaito viską iš eilės. Pašnekovų teigimu, visada domina savas kraštas ir savi žmonės.

Atokioje Limonių kaimo sodyboje karaliauja tyla. Retkarčiais ją sudrumsčia garsiai amsintis šuo Reksas. Skubėti nėra kur. Belieka sustoti, pasidžiaugti sutiktais žmonėmis ir įkvėpti rudeniško oro gurkšnį.

– Niekur mes neskubame, – atsisveikindami sakė Laimutė ir Antanas Stundžiai. – Laiko turime sočiai, šieno grėbti jau nereikia, o vakarai tokie ilgi…

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

6 Atsakymai į “„Kas tėvų įduota, turi būti saugoma…“”

 1. LAhfhlksfopqfp parašė:

  Labai grazu.

 2. Ahmad parašė:

  ну, дело в том, что сербы в 1999-м не первые столкнулись с межгосударственным бандитизмом, когда, вроде бы, нет приема против лома. Потому что прием-то есть, только очень утомительный и неприятный. Лет десять партизанской войны, когда в твоей стране разбомбили все, что только можно разбомбить, и за неимением другой цели для бомбометания принялись за колодцы и овечьи стада…не знаю, как там насчет афганской живописности (не бывал), но за двести лет постоянных войн в Афганистане ничего не получилось ни у англичан, ни у русских, ни у американцев. И не получится.есть еще Вьетнам кстати – тоже 10 лет партизанской войны (ну, тут хоть наши помогли немного, техникой) – за каждого убитого американца отдали по 50 (от фонаря пишу, лень смотреть, но что-то типа того) своих жизней – и победили.у сербов разбомбили военную инфраструктуру, мосты, завод „Застава“ и еще что-то похожее – и они поступили как любая нормальная цивилизованная страна – подсчитали шансы и сдались. Не ушли в горы, сжигая свои хорошие каменные двухэтажные дома, чтоб не достались врагу и т.п. И я из не осуждаю совершенно, они никому ничего не должны, тем более подавать примеры безумного героизма, и уж тем более мне – я-то тут вобще причем? Еще неизвестно, как у нас все будет, если не дай бог.но „удивительное, нечеловеческое упрямство“ – это все же к другим народом в этом случае относится.с туристическо-курортным изданием я слабо знаком, признаться – но в 1995-м ощущение было такое, война (помимо всех ее нешуточных ужасов, про которые я тоже знаю) – но война с пивом и супермаркетами, просторные дома, бары и кафешки на каждом шагу, и разговоры про Znas koliko smo imali placu pre (prije) rata? Tisucu (hiljadu) mkaara! – и все эти сожаления о прекрасной утраченной жизни в очень четком материальном ее воплощении. вы только не обижайтесь за всех этих сербов (и несербов), они мне лично вполне симпатичны, хотя, наверное, да – как-то я ими не очаровался настолько, как большинство ваших читателей.

 3. vasius parašė:

  Labai geras zmogus.

 4. gaila parašė:

  Gal visai nepažįsti šio žmogaus, p.Zibale. Negi nežinai, kiek nuo jo prisikentėjo pirmoji žmona, neparašei, kad niekada nelankė savo vaiko- net nepažinojo. Gėda, kad rašo paviršutiniškai

 5. xxy parašė:

  o kur tavo sūnus, gal tau su atmintim ne kas…

 6. as parašė:

  Manau,kad net ir inteligentiškam žmogui labai miela išgirsti tarmišką žodį:) juk šiais laikais juos taip retai išgirsi… Daug sveikatos Jums!

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+