Išvažiuoti sunkiau, nei grįžti

Paskutinė diena Airijos mokykloje buvo pilna juoko ir linksmybių.

Paskutinė diena Airijos mokykloje buvo pilna juoko ir linksmybių.

Turbūt, nieko nebestebina pasakojimai apie žmones, kurie laimės ieškoti nusprendė užsienyje. Tačiau ne visi susimąsto, jog kartu su tėvais labai dažnai išvyksta ir jų vaikai. Juk šeimos ryšiai yra patys svarbiausi. Bet kaip jaučiasi vaikai atskirti nuo senojo gyvenimo, draugų ir giminaičių?

Prieš išvykstant – milijonas minčių

Kotryna Dagenytė jau ne vienerius metus gyvena Airijoje, tačiau iki šiandien save vadina širvintiške. Čia ji mokėsi iki aštuntos klasės.

„Sužinojusi, kad vyksiu į kitą šalį, iš pradžių labai džiaugiausi, juk ten tuo metu jau gyveno mano mama. Norėjau pagyventi kitoje šalyje, išmokti anglų kalbą, susipažinti su naujais žmonėmis. Artėjant išvažiavimo dienai džiaugsmas dingo: buvo baisu ir skaudu, kad reikės palikti draugus ir gimines“, – pasakoja Kotryna.

Gyvendama Lietuvoje Kotryna aktyviai dalyvavo mokyklos gyvenime, turėjo daug draugų. Su kai kuriais iš jų ryšius palaiko ir iki šiol. Laisvalaikį dažniausiai praleisdavo kaime pas senelius. Ir dabar, vos tik grįžusi į Lietuvą, stengiasi kuo greičiau atvykti pas juos.

Pasitikėdama savo jėgomis Kotryna nebijojo kalbos barjero: „Žinojau – kaip nors susikalbėsiu.“

Mokymosi ypatumai Airijoje

Tuo metu, kai Kotryna gyveno kupina kelionės laukimo ir baimių, jos mama Airijoje ieškojo mokyklos. Tinkamiausia pasirodė – Firhouse Community College, kuri atitinka vidurinę mokyklą Lietuvoje. Buvo sunku rasti mokyklą, nes prieš šešerius metus ne visos mokymo įstaigos buvo pasiruošusios priimti užsieniečius. O Kotryna turėjo eiti į devintą klasę, kurioje laikomi labai svarbūs egzaminai. Airijoje mokyklos suinteresuotos turėti kuo geresnius mokymosi rodiklius, o naujokai iš kitų šalių to padaryti tikrai nepadeda. Todėl Kotrynai teko kartoti aštuntos klasės kursą anglų kalba.

Kotryna (antra iš kairės) tarp savo klasės draugų.

Kotryna (antra iš kairės) tarp savo klasės draugų.

„Mokymo sistema Airijoje labai skiriasi nuo lietuviškosios. Pirmiausia, pamokos tęsiasi nuo devintos iki šešioliktos valandos, nesvarbu, kurioje klasėje mokaisi. Pirmoji pertrauka (15 minučių) būdavo po dviejų valandų, tai yra po trijų pamokų. Antroji – 55 minučių pertrauka dar po trijų pamokų. Tada dar dvi valandos intensyvaus darbo. Ir taip visą savaitę. Na, išskyrus trečiadienį: tą dieną pamokos baigiasi tryliktą valandą.

Prieš prasidedant pamokoms, kiekvienas mokinys turi eiti pas auklėtoją ir pažymėti, kad atvyko į pamokas. Jei praleidi pamoką – tėvai informuojami telefonu. Beje, kiekvienas vėlavimas yra pažymimas pažymių knygelėje, o tai reiškia, kad jei ateini į mokyklą po devintos valandos, prie durų pasitinka pati mokyklos direktorė. Trys žymėjimai pažymių knygelėje – lieki po pamokų. Skamba juokingai, bet trys palikimai po pamokų reiškia, kad kurį laiką būsi nušalintas nuo pamokų ir negalėsi eiti į mokyklą. Pati tokios nuobaudos nesu gavusi, bet žinau, kad tuomet gaunama labai daug užduočių, kurias privaloma atlikti“, – apie Airijos mokyklose vyraujančią tvarką pasakoja Kotryna.

Širvintų gimnazijoje po ilgų diskusijų dar visai neseniai buvo įvestos uniformos. Pasirodo, Airijoje dėl aprangos nekyla jokių konfliktų: čia kiekviena mokykla turi savo uniformas, kurias mokiniai privalo dėvėti.

Lietuvoje yra įprasta, kad mokinius knygomis aprūpina mokykla, patiems tenka nebent kokius nors pratybų sąsiuvinius įsigyti. Tačiau Airijoje kiekvienas moksleivis yra pats atsakingas už savo knygas. Viena kainuoja apie trisdešimt eurų, o jų skaičius priklauso nuo klasės, kartais reikia net dešimties. Tiesa, iš tos pačios knygos kartais mokomasi kelerius metus.

Skiriasi ir abiejų šalių vertinimo sistemos. Airijoje mokiniai vertinami semestro gale ir gauna ne pažymį, o raidę, kuri atitinka tam tikrą procentą.

„Sunkiausi buvo pirmieji mėnesiai Airijoje, kol gerai išmokau anglų kalbą. Nebuvo tų, kurie galėjo man padėti. Viską reikėjo pačiai išmokti. Kad greičiau išmokčiau, man buvo netgi uždrausta eiti į tą pačią klasę su lietuve, kuri jau mokėsi toje mokykloje prieš man atvykstant. Buvo labai sunku daryti namų darbus: juk viskas anglų kalba. Teko ne vieną valandą praleisti su žodynėliu rankose. Mums reikėdavo skaityti labai daug knygų, daugiausiai airių rašytojų. Jose kartais vartojami vietiniai išsireiškimai, kurie atitikmens aglų kalboje iš viso neturi. „Smagiausia“ būdavo daryti prancūzų kalbos namų darbus. Tuomet reikėdavo naudotis net dviem žodynais: versdavausi žodžius iš prancūzų į anglų, tada iš anglų į lietuvių kalbą“, – prisimena Kotryna.

Dabar pirmųjų metų prisiminimai Kotrynai kelia juoką ir pasididžiavimą savimi: juk net sunkiausias kliūtis pavyko nugalėti.

Svajonėse – grįžimas į Lietuvą

„Visada labai ilgiuosi Lietuvos. Juk čia gyvena mano seneliai, tetos, dėdės, draugai. Tačiau kad ir kaip tai savanaudiškai skambėtų, man gera čia, kur esu. Šiuo metu studijuoju Airijos nacionaliniame koledže (Nacional College of Ireland). Taip pat šiek tiek dirbu. Todėl laisvo laiko lieka labai nedaug. Vienu metu netgi svarsčiau galimybę studijuoti Lietuvoje, tačiau nenoriu palikti savo šeimos. Būtų kvaila studijuoti Lietuvoje, o gyventi užsienyje. Nežinau, ką veiksiu po studijų, kuo užsiimsiu, tačiau svajonėse visada liks grįžimas į Lietuvą“, – tikina Kotryna.

Norisi tikėti, kad ji ne vienintelė išvažiavusi širvintiškė, kuri tikisi kada nors grįžti. Juk, tikriausiai, visada sunkiau išvažiuoti, nei grįžti…

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “Išvažiuoti sunkiau, nei grįžti”

  1. Seda parašė:

    Yea, there’s something dnifeitely going around, I’ve seen a few other people with the same symptoms too. My boyfriend tried to get me to eat some 순두부찌개 too, but I just wasn’t craving spicy things…. what I really wanted was some chicken noodle soup or something with a lot of broth… but I settled for the juk since we were out to go to the doctor’s office anyway…

  2. Anonimas parašė:

    Šaunuolė Kotryna! Linkėjimai iš Norvegijos 🙂

  3. Li :) parašė:

    saunuole Katre!!!!! 🙂

Comments are closed.

scroll to top
+