Institucijos – lyg grybai po lietaus…

Balsas tyruose

Atrodo, valdantieji įsitikinę, kad tobulinti valdžios institucijų darbą įmanoma tik steigiant… naujas institucijas. Ir jokie taupymo dėsniai čia neveikia. Savivaldybėms taip pat apynasriai uždėti, Vyriausybės atstovai budriai stebi, kad šios nesavivaliautų ir vykdytų kiekvieną, kad ir absurdiškiausią, nurodymą. Tai puikiai iliustruoja vasaros pradžioje vykęs nežinia ką veiksiančių sveikatos biurų priverstinis steigimas. Paskui susirūpinta turizmo plėtra. Kas ginčytųsi, kad tai nesvarbu ir nereikalinga: yra Ūkio ministerijoje Turizmo departamentas, lai plėtoja. Jis ir plėtoja pagal savo supratimą, nuspręsdamas… įkurti Turizmo plėtros asociaciją ar kažkokį panašų biurokratinį darinį – neįsiminiau tikslaus pavadinimo. Jau šitie tai kalnus pajudins! Kad mes, runkeliai, nepasiklystume tarp valdžios teikiamų malonių gausos, būtini savivaldybių šeimų koordinatoriai (dėkui Dievui, Širvintos atsisakė šios institucijos). Na o vaikų neprižiūrintys tėvai šito galės išmokti, teisingai pagalvojote, specialiuose kursuose. Matyt, kažkas iš pasiūlymą pateikusio ministro aplinkos turi mokymų organizavimo „bizniuką“, o sunkmečiu šis verslas gerokai apmirė, tad ir prireikė postūmio. Kvalifikuotų socialinių darbuotojų pagalbos nebepakanka? Nieko baisaus, teisingai gyventi išmokys lektoriai. Kad socialinės rizikos šeimoms praverstų išmintingi patarimai, lyg ir suprantama, bet, pasirodo, jų stygių jaučia ir vyriausybinės institucijos. Kokia išeitis? Žinoma, nauja institucija! Paskutinis Vyriausybės „išmislas“- patarėjų kolegijos. Kad nustekenta Lietuva nepultų protestuoti, iškart paaiškinta, jog tai nebus nauji mokami etatai, paprasčiausiai posėdžiaus tokį darbą dirbantys žmonės ir teiks Vyriausybės įstaigų vadovams tiesio neįkainojamas išvadas. Lai sau teikia į sveikatą, bet kam tas naujas darinys, skambiu kolegijos vardu pavadintas? Žiūrėk, netrukus vienas po kito ir mokamos pareigybės pradės dygti. Argi tokių dalykų nebuvo?..

Jei jau apie tai prakalbom, čia slypi dar neatkasti lobiai. Lietuvą juk drąsiai galima vadinti patarėjų šalim. Nieks geriau nei kiekvienas iš mūsų nežino, kaip reikia gyventi, auginti vaikus (aišku, svetimus), žaisti krepšinį ir t.t. O jau tokia problema kaip vastybės valdymas, tai tiesiog ne problema, visi žinom, kaip tai daryti. Seniai sakiau, kad siuvėja dirbti negalėčiau, siūti visai nemoku, bet patarti siuvėjai – visada prašom. Tad labai ir nesistebiu matydama, kad patarėjais tampa tie, kurie… niekur kitur netinka, niekuo nepasižymi, bet yra „geri“ žmonės, kuriuos reikia kažkur „padėti“. Jei būtų skaičiuojama, kiek naudingų tokių pseudopatarėjų patarimų įgyvendinta, ko gero, skaičiai būtų tikrai neįspūdingi. Ką tai galėtų reikšti? Prezidentė patarėjų skaičių mažina, sako, ir turimų nelabai teklauso, o Premjeras nuolat didina? Šit buvusius apskričių viršininkus patarėjais įdarbino… Matyt, pats ir negalvoja, tik patarėjais kliaujasi. Na, aukščiausiojo rango vadovams ar strateginių imonių bosams patarėjai, aišku, reikalingi. Bet kai jais apsistato vietinės reikšmės vos prakutę vadukai, liaudžiai sukyla ne tik juokas, bet ir apmaudas. Socialinėms reikmėms lėšų trūksta, bet ne patarėjų algoms ar kolegijų steigimui.

Nelaikau garbe būti patarėja. Kodėl? Nes tai „tuščios“ pareigos. Protingas vadovas turi savo nuomonę ir manosios nelabai paisys. O patarinėti neprotingam – beviltiškas reikalas, geriau jau patarinėti kaimynei, kaip tvarkyti gyvenimą. Nesvarbu, kad savasis nesutvarkytas, aš juk tik patariu, o ne pavyzdį rodau! Per daugelį metų sutikau nedaug vadovų, nebijančių prisipažinti, kad nėra visažiniai, ir klausiančių patarimo, todėl ir netraukia patarėjo kėdė.

Kažkada, kad galėtų vadintys patarėjais, valdininkai turėjo užsitarnauti, tai nebuvo lengva ir paprasta. Šiandien dauguma išgirdę šį žodį, nutaiso kreivą šypsenėlę. Kitaip ir nebus, kol patarėjais bus tie, kurie tesugeba postringauti, o ne dirbti.

Janina Pukienė


P.S. Siūlau „Širvintų krašte“ įvesti rubriką „Liaudiški patarimai“. Aš pati pažadu aktyviai dalyvauti. Padėkime valdžiai kurti mūsų gerovę!

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+