Haitis – Lietuva. Kas tapatu ir kas skiria?

Post scriptum

Iš pasaulio teleekranų viena tema – Haitis. Karibai. Iškart asocijuojasi su Main Rido romanais ir Karibų krize prieš 40 metų, vos neišvirtusia Trečiojo pasaulinio karo preliudija. Ten Kuba, Dominika, Haitis ir, žinoma, Amerika. Visos krūvoj… Haitį 1492  metais „atrado“ K. Kolumbas (panašiai, kaip lenkai „atrado“ Vilniaus kraštą, kitus „kresus“). Na, indėnai visi buvo išnaikinti, sala pavadinta Espanjola. Ilga kruvina šimtmečio istorija – užvežta vergų iš Afrikos…

1800 metais įkurta pirmoji nepriklausoma negrų valstybė. Grąžintas indėnų pavadinimas – Haiti. 19 amžiaus antroje pusėje įvyko apie 20 valstybės perversmų, juos kurstė Prancūzija, Amerika. 1915 metais Amerika galutinai okupavo Haitį. Proamerikietiški diktatoriai valdė šalį, kontroliavo finansus.

Ar galit pasakyti, kieno kapitalas valdo Lietuvą? Kas neramumus kursto pas mus? Kieno žvalgybos tyko pažadėtos teritorijos? Strateginiai partneriai? Kieno kontroliuojami lėktuvai ir kokios sumos maišuose buvo gabenamos į Lietuvą demokratijai vystyti čia ir šalia esančiose valstybėse, veisti politinius hermafroditus?

Ar tragedijos fone kas užgirdo nors cyptelėjimą vietinės Haičio valdžios?

Mes gi savo Mažeikius kaip indėnai pateikėm ir primokėjom. Ar girdėjote Amerikos politologo patyčias: lietuviai žiemos metu neturi kuo užsiimti – svarsto CŽV buveinių Lietuvoje teisėtumą?

Haičio oro uoste leidžiasi vis nauji Amerikos krovininiai laineriai. Viešojoje erdvėje pasigirdo žodis „okupacija“. Kaip atsitiko, kad Amerikos keikiama šalia esanti Kuba turi visai kitą socialinį lygmenį. O Haityje? Skaičiai: gimstamumas – 33, NGP – 20, kūdikių mirtingumas – 74,5, beraščių – 1960 metais 80 proc., dabar – 50 proc., bedarbių ekonomiškai aktyvių gyventojų – 60 proc. Vien našlaičių prieš tragediją būta apie ketvirtį milijono. Dauguma gyventojų emigruoja. Kaip ir Lietuvoje. Manding gyventojų skaičius nebuvo tikslus. O pas mus?! Biuleteniai balsavimo dėžėse – tikras skaičius? Kaip akmenėliai antikos laikų vazose… Ten irgi falsifikavo: ir juodus, ir baltus…

Kas suskaitys dabar iš ten išvežamus vaikus parduoti vergijon, organų transplantacijai?

80 proc. Haityje išpažįsta katalikybę (kaip ir Lietuvoje), bet dauguma gyventojų praktikuoja vudu. Mes tai pradedam. Vilniuje, Trakų gatvėje esančiame bare į valstybės vyro lėlę smaigstomos vudu ietys.

Haityje spirgina tropinis karštis, mus – šiaurės speigas…

Haičio gyventojus kviečia Mama Afrika, mus – ?..

– ana kunda-

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Haitis – Lietuva. Kas tapatu ir kas skiria?”

 1. to Samuele parašė:

  kiek girdejau – tai jau uzsilenke ta

 2. Samuele parašė:

  Nu taip. Cia man i trenktos balionenies stiliu panasu.

 3. Anonimas parašė:

  neikirtau

 4. Petras parašė:

  Gerb. žurnaliste, jūs gal durnaropių užėdėt?

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+