Gerieji pokyčiai kaime – veiklių žmonių nuopelnas

Akimirka iš konferencijos.

Akimirka iš konferencijos.

Besidairant po kaimiškąsias rajono teritorijas, vis dažniau galima pamatyti Europos Sąjungos projektų viešinimo stendus. Suremontuoti pastatai, naujos iniciatyvos, įvairūs renginiai – visus šiuos nuopelnus iš dalies galima priskirti Širvintų rajono vietos veiklos grupei (VVG).

Ši asociacija susikūrė 2004 m. teritoriniu pagrindu. Ji jungia bendruomenes, nevalstybines organizacijas, verslo sektorių bei valdžios institucijas.

Asociacijai skirta daugiau nei šeši milijonai litų

Ne vienerius metus VVG pirmininkaujanti Vita Janavičienė teigia, kad iniciatyva ir motyvas kurti tokią nevalstybinę organizaciją atsirado Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai paskelbus Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“. Šios priemonės tikslas – gerinti gyvenimo kokybę kaime, naujais būdais ir metodais įgyvendinant vietos plėtros strategijas, tikslingai naudojant vietos išteklius ir viešąją paramą.

Sukurta strategija buvo įvertinta labai gerai – 95 balais iš 100 galimų. Žemės ūkio ministerija kartu su Nacionaline mokėjimo agentūra skyrė 6 310 000 litų paramą.

„VVG valdyba patvirtino lėšas 16-kai vietos projektų, kurie susiję su infrastruktūros pagerinimu. Suteikta 4 251 800 litų parama Avižonių krašto, Musninkų, Medžiukų, Vileikiškių kaimo bendruomenėms, Kristaus Karaliaus Merginų diakonių kongregacijai, Širvintų rajono savivaldybės administracijos pateiktiems projektams dėl visuomeninių patalpų pritaikymo bendruomenės poreikiams, viešųjų erdvių, sporto aikštelių sutvarkymo, Družų ir Kiauklių kaimų geriamojo vandens sistemų atnaujinimo. Kernavės Švč. M. Marijos Škaplierinės parapija pasinaudos paramos lėšomis Kernavės senosios klebonijos klėties remontui bei pritaikymui amatų plėtrai,“ – apie VVG pasiekimus pasakoja V. Janavičienė.

Pasak V Janavičienės, Širvintų rajono VVG skatina permainas kaimo vietovėse, ne tik „atnešdama“ rajono Savivaldybei pinigų, bet ir aktyvindama bendruomenes, skatindama jų iniciatyvumą, organizuodama kaimo aktyvių žmonių žinių ir patirties sklaidą, gebėjimų tobulinimą.

Susidūrimas su biurokratinėmis kliūtimis – neišvengiamas

VVG tenka susidurti ir su įvairiomis problemomis, kurios kyla tiek iš šalies, tiek ir iš vidaus: „Mūsų darbą išbalansuoja Žemės ūkio ministerijoje dažnai keičiamos Vietos plėtros strategijų „LEADER metodo įgyvendinimo“ taisyklės, nuoseklumo nebuvimas. Per LEADER metodo įgyvendinimo Lietuvoje laikotarpį strategijų atrankos taisyklės jau buvo keistos 11 kartų, strategijų administravimo taisyklės – 10 kartų,“ – sako V. Janavičienė.

O pareiškėjams, kurie dažniausiai būna kaimo bendruomenė, sunku įsigilinti į viešųjų pirkimų subtilybes. Taip pat sudėtinga rasti ir kvalifikuotus buhalterius, kurie atlieka nuolatinę apskaitą.

V. Janavičienė įsitikinusi, kad dėl sistemos sudėtingumo prarandama daug papildomo darbo laiko, kurį efektyviau galėtų panaudoti tiek vietos projektų pareiškėjai, tiek VVG administracijos darbuotojai.

Tam, kad būtų užtikrinta pagalba pareiškėjams, net trys VVG darbuotojos kasdien konsultuoja visus norinčius. Taip pat kas keletą mėnesių organizuojami įvairūs seminarai ir mokymai.

Remiantis VVG duomenimis, rajone įregistruotos net 23 bendruomenės, tačiau iš jų aktyvių – vos pusė. Į veiklą taip pat sunku įtraukti Vilniuje dirbančius rajono gyventojus ir tuos, kurie Širvintų rajone turi sodybas, tačiau čia atvyksta tik atostogų metu.

Kalbos apie pinigų „plovimą“ – nepagrįstos

Nors asociacijai kartais tenka išgirsti kalbų, kad visa ES parama tėra pinigų „plovimo“ būdas, taip manantiems, matyt, reiktų susipažinti su projektų vykdymo privalomomis procedūromis.

Projektų įgyvendinimas yra reglamentuojamas ne vienu teisės aktu ir taisyklėmis. „Vykdant projektus įsigyti statybos ar remonto darbus, nusipirkti kitas paslaugas, prekes būtina vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymais. Projektų lėšoms apskaityti privalu atidaryti atskirą sąskaitą, mokėjimai turi būti atliekami tik per bankines operacijas, grynaisiais pinigais atsiskaitymai negalimi.
Projektų įgyvendinimo metu kontroliuojančios institucijos tikrina projektų vykdytojų atliktų darbų kiekius, įsigytų prekių teisėtumą, buhalterinę apskaitą. Nepagrįstos projekto lėšos turi būti sugražinamos paramos davėjui,“ – pagrindines taisykles vardija VVG pirmininkė.

Kalbėti apie pinigų „plovimą“ dažniausiai pradedama tada, kai išplatinama informacija apie nusikalstamo pobūdžio veiklas, susijusias su projektų įgyvendinimo pažeidimais.

„Tokie reiškiniai, kaip tas deguto šaukštas statinę medaus pagadina. VVG strategijos finansuojami projektai yra skirti viešiesiems visuomeniniams poreikiams. Mes skelbiame internetinėje svetainėje www.sirvintuvvg.lt informaciją apie projektams patvirtintas lėšų sumas. Mūsų rajono bendruomenės, visuomenė, turi teisę susipažinti, kam skirtos projekto lėšos, kokios veiklos turi būti įgyvendintos iš projekto pinigų,“ – konstatuoja V. Janavičienė.

Konferencija subūrė 60 dalyvių

Gruodžio 5 d., Tarptautinės savanorių dienos proga, buvo surengta konferencija, kurios metu VVG veiklos dalyviai pasakojo apie savo pasiekimus, pristatė naujas idėjas, pasakojo savo patirtį.
Konferencijoje buvo sulaukta svečių ir iš kitų rajonų: Kaišiadorių, Ukmergės bei Molėtų.

„Družų kaimo bendruomenės pirmininkė Dalia Taparauskienė pasidalijo gerąja patirtimi apie vykdomą projekto bendroms kaimo gyventojų iniciatyvoms skatinti. Apie patalpų įrengimo bendruomenės poreikiams projektą papasakojo Musninkų bendruomenės pirmininkė Jadvyga Kielienė. Viešosios bibliotekos – direktorė Laima Kutiščeva kalbėjo apie tai, koks svarbus jaunimui, knygos puoselėtojams, kultūrai, švietimui, bibliotekai Širvintų VVG strategijos finansuojamas projektas „Apie žodį – išlekiantį ir sugrįžtantį“,“ – konferencijos įspūdžiais dalijosi V. Janavičienė.

Nors ir nesiekdami savo darbų įvertinimo, konferencijos dalyviai noriai pasakojo apie savo patirtį, bendravo su kolegomis.

Vakaro metu savo pasirodymu visus džiugino Kultūros centro Musninkų filialo saviveiklininkai.

Ateities planuose nauji projektai

„2013 m. pirmame pusmetyje planuojame skelbti paskutinįjį kvietimą teikti paraiškas likusiai 40 tūkst. Lt paramai,“ – apie artimiausius planus pasakoja V. Janavičienė.

Šiuo metu Širvintų VVG bendradarbiauja projekte su Suomijos, Panevėžio bei Pasvalio VVG. Šis projektas skirtas jaunimo verslumo skatinimui. Taip pat kartu su Ukmergės, Molėtų, Švenčionių rajonų VVG rengė projektą „Molėtų, Širvintų, Švenčionių ir Ukmergės rajonų dviračių maršrutas – galimybė kaimo ekonominės veiklos įvairinimui“, kuris yra skirtas kaimo gyventojų verslumui bei paslaugų plėtrai skatinti, didinti ne žemės ūkio veiklų įvairovę kaimo vietovėse.

Širvintų rajono VVG yra projekto pareiškėjos – Kaišiadorių r. VVG – partnerė ir kartu teikia Nacionalinei mokėjimo agentūrai projektą „Skaitydami upių raštą pažinkime savo gimtąjį kraštą“. Projekto tikslas – skatinant krašto pažinimą Kaišiadorių, Elektrėnų, Prienų ir Širvintų rajonuose, kurti patrauklesnę aplinką gyventi kaime.

„Kaip matote, projektų, darbo, idėjų turime labai daug ir tikime, kad mūsų organizacijos veikla prisidės prie gerųjų pokyčių Širvintų rajono kaimo vietovėse,“ – įsitikinusi VVG pirmininkė.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top