Gandai nepasitvirtino – vamzdžių niekas „neparceliuoja“

Dienos tema

Praėjusių metų balandį Savivaldybės administracijos direktore pradėjusi dirbti Živilė Pinskuvienė tuoj pat atkreipė dėmesį į vieną dalyką: vilniškė įmonė, nugalėjusi Širvintų šilumos trasų renovavimo konkurse, už darbus užsiprašė beveik 4 milijonų litų. Nors šį projektą remia Europos sąjungos struktūriniai fondai, bet nemažai pinigų reikės pridėti ir pačiai įmonei – „Širvintų šilumai“. O juk jos vadovai ir specialistai nuolat įrodinėjo, kad įmonės ekonominė situacija yra labai bloga, todėl gyventojams reikės didinti šilumos energijos tarifus. To kaip tik naujoji administracijos direktorė ir UAB „Širvintų šilumos“ valdybos pirmininkė nenorėjo daryti, nes prieš rinkimus Darbo partija buvo pažadėjusi gyventojams tarifų nedidinti.

Ž.Pinskuvienė ryžosi – konkurso rezultatas buvo panaikintas, trasų renovavimo darbai, planuoti pernai, sustojo. Daug kas šį direktorės žingsnį kritikavo, netikėjo, kad naujajame konkurse atsiras rangovas, kuris tuos pačius darbus padarys pigiau, juolab, kad visi statybos darbai kasdien tik brango. Po ilgos ir kruopščios galimų pretendentų paieškos įvyko naujas konkursas. Nugalėjo Marijampolės firma „Žemkasta“, sutikusi renovuoti Širvintų miesto šilumos trasas už 2,2 milijono litų.

Priešiškai Darbo partijai nusiteikusios politinės jėgos mėgino kaltinti Živilę Pinskuvienę darbų sužlugdymu, kalbėjo, kad ši firma darbų nespės padaryti (projektas turi būti baigtas šių metų rugpjūtį), sumontuos blogos kokybės vamzdžius, „išparceliuos“ senuosius…

O Živilė Pinskuvienė, nors ir nebedirba Savivaldybės administracijos direktore (viena jos atstatydinimo priežasčių buvo būtent šilumos trasų renovavimo darbų pernai „sužlugdymas“), didžiuojasi, kad pavyko: širvintiškiams tie darbai kainuos visu milijonu litų pigiau. Ji tiki, kad „Žemkasta“ visus darbus padarys tvarkingai ir labai gerai.

Nors projekto darbų eigą kontroliuoja UAB „Širvintų šiluma“ specialistai, Valstybinės energetikos inspekcijos technikos priežiūros tarnyba, Valstybinė darbo ir sveikatos inspekcija (inspektorių daugiau negu darbininkų), nors yra atlikta projekto ekspertizė, o ekspertų išvados dėl darbų kainos ir techninių sprendimų yra labai palankioss, nors bus atliktas auditas (jis privalomas visiems projektams, kuriems naudojamos Europos Sąjungos lėšos), darbų eigą imasi kontroliuoti ir „Širvintų krašto“ laikraštis. Manome, kad visus gandus gali paneigti arba patvirtinti tik viešumas. Pastebėję trūkumus nesiruošiame jų slėpti. Tegul žmonėms būna viskas žinoma.

Pirmiausia pasidomėjome, kokius vamzdžius kloja „Žemkasta“, kokios jie kokybės, koks garantinis laikotarpis? Žinojome, kad vamzdžius gamina ir Lietuvoje, ir Latvijoje. Vieni, sako, geresni, kiti blogesni. Gal pasirinktas blogesnis ir todėl pigesnis variantas? Teko nustebti: Širvintose klojami Europoje geriausios kokybės švediški „Logstor“ firmos vamzdžiai, kurių garantija 30 metų. Juos kloja Švedijoje, Danijoje, Lenkijoje. Tos pačios firmos vamzdžius kloja ir Vilniuje ta bendrovė, kuri buvo nugalėjusi konkurse pernai. Marijampoliečiai su „Logstor“ bendradarbiauja jau visą dešimtmetį, todėl pirkdami vamzdžius gauna nemažą nuolaidą – vienas metras jiems kainuoja tik 300 litų. Vilniečiams tie patys vamzdžiai kainuoja brangiau.

Abejonių sukėlė vienas dalykas – negi tik dėl to, kad pirkdama vamzdžius „Žemkasta“ gauna nuolaidą, darbai galėjo atpigti daugiau nei milijonu? Technikos direktorius atskleidė dar vieną priežastį. Pasirodo, labai didelę įtaką darbų kainai daro darbininkų ir specialistų atlyginimai. Nė vienas vilniškis suvirintojas be 5 tūkstančių nedirba, o marijampoliečiai pasitenkina ir trim tūkstančiais, nors jų darbų kokybė vargu ar blogesnė. Pagaliau, tokio darbo blogai nepadarysi, juk kiekviena siūlė kruopščiai tikrinama šiuolaikiniais prietaisais, vamzdžiai išbandomi dideliu slėgiu. Pasak technikos direktoriaus, jų įmonė pasitenkina mažesniu pelnu, nes kito kelio nėra – tenka išgyventi konkurencijos sąlygomis.

Iki šiol jau renovuota du trečdaliai kvartalinių trasų, keli šimtai metrų magistralinės trasos. Ar tiesa, kad kažkas ruošiasi „išparceliuoti“ senuosius vamzdžius? Su „Žemkastos“ ir „Širvintų šilumos“ vadovais apžiūrėjome tuos vamzdžius. Per tiek metų izoliacija nuo 5 centimetrų susmukusi iki vieno. Kai kur nebelikę ir tiek. Todėl trasose buvo tokie dideli šilumos nuostoliai. O ir patys vamzdžiai labai surūdiję, tokius kažin ar galima dar kartą kam nors panaudoti. Bet sklinda gandai, kad juos gali pirkti metalo perdirbimo įmonės ir nemažai sumokėti.

UAB „Žemkasta“ technikos direktorius Edmundas Masys „Širvintų kraštui“ sakė, kad senieji vamzdžiai yra UAB „Širvintų šiluma“ nuosavybė, todėl „Žemkasta“ į juos nepretenduoja ir negali pretenduoti. Laikinasis UAB „Širvintų šiluma“ direktorius Sigitas Jozonis sakė, kad visi iš trasų išimti vamzdžiai yra pajamuojami ir vežami į sandėlį. Baigus darbus bus surengtas viešas aukcionas. Nugalės pasiūlęs didžiausią kainą. Taigi, kalbos apie galimą kokį nors piktnaudžiavimą šioje srityje, galima sakyti, yra tik gandai. Nors ką gali žinoti – matysime.

Pasak specialistų, daroma viskas, kad trasų renovavimas užtruktų kuo trumpiau. Kol geri orai, stengiamasi pakeisti visus vamzdžius magistralinėje trasoje, išbandyti ir paleisti karštą vandenį. Tada per keletą savaičių bus galima baigti renovuoti kvartalines trasas. Kol kas nuo grafike numatytų terminų atsiliekama tik keliomis dienomis. Jei bus reikalas, „Žemkasta“ ruošiasi dirbti ir šeštadieniais, o gal ir ilgesnę darbo dieną.

Pradžioje specialistams kėlė nerimą tai, kad nebus galima kūrenti katilo mažu režimu ir tiekti karšto vandens tik Kalnalaukiui. Pasirodo, baimė buvo taip pat perdėta. Kūrenama ne dujomis, bet malkomis, valdoma rankiniu būdu. Nepatiriama didelių nuostolių, o gyventojai gali nusiprausti pirtyje, išsimaudyti baseine.

Steponas Liktoravičius

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+