Daugiau kaip dešimt procentų užuomaršų

Dienos tema


Birželio vidury pasibaigė pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas. Pernai Širvintų rajone deklaruoti pasėlių ir žemės ūkio naudmenų į seniūnijas atėjo 3374 žmonės. Šiemet – tik 2955. Skirtumas – 419 ūkininkų. Daugiausia žemės ir pasėlių deklaruotojų sulaukta Širvintų (772), Gelvonų (457), Musninkų (416) seniūnijose. Bet, palyginti su praėjusiais metais, ir tose seniūnijose nedeklaravusiųjų žemės yra labai daug. Kas jie? Kodėl šiemet tiek daug žemės naudotojų nedeklaravo savo naudmenų?

Rajono Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistas Kęstutis Ciesiūnas sako, kad labai daug ūkininkų konsolidavo savo sklypus: tėvai žemę perdavė vaikams, susijungė vyro ir žmonos nuosavybė ir pan. Atsirado tokių, kurie deklaruoti nebenori vien dėl to kad, norint gauti išmokas už nederlingus plotus, reikia būtinai laikyti gyvulių arba įrodyti, kad šienas buvo parduotas ir pan. Atseit dėl kelių šimtų litų išmokų ūkininkams uždedami dideli biurokratizmo pančiai, rizika sulaukti tikrintojų, kurie visada atranda prie ko prikibti: tai riboženklis blogas, tai vėl kas nors ne taip padaryta.

Bet, be jokios abejonės, yra ir užuomaršų. Tokiems sudaryta galimybė iki liepos 10 dienos ateiti į seniūniją, kurioje yra deklaruotina žemė, ir susitvarkyti. Tiesa, už kiekvieną pavėluotą dieną (nuo birželio 16 dienos) galutinė paramos suma mažinama vienu procentu, išskyrus tuos atvejus, jei vėlavimo priežastys yra labai svarbios, nepriklauso nuo pareiškėjo valios: stichinė nelaimė, mirtis, profesinis nepajėgumas… Iki liepos 10 dienos nedeklaravęs pasėlių ir žemės ūkio naudmenų ūkininkas negaus tiesioginių išmokų.

Tarp šiemet nedeklaravusiųjų žemės, be jokios abejonės, atsiras ir tokių, kurie žemę pernai deklaravo ir gavo išmoką pagal Kaimo plėtros priemonę „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, t.y. už nederlingus žemės plotus (Širvintų rajono žemės būtent tokios). Pernai deklaruodamas savo pasėlius ūkininkas taip pat įsipareigojo ūkininkauti mažiausiai penkerius metus. Šiemet nedeklaruodamas savo žemės ūkio naudmenų, jis tuo pačiu pripažįsta, kad nesilaiko pernykščio įsipareigojimo. Tokiu atveju pernai gautą išmoką reikės grąžinti.

Įsipareigojimus penkeriems metams prisiėmė ir pernai deklaravę pasėlius ir žemės ūkio naudmenas pagal KPP priemonę „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“. Šiemet to nebedarantys taip pat turės grąžinti pernykščią išmoką.

O atiduoti pinigus visada yra sunku. Ar neprasidės vėl kaltų ieškojimas – neperspėjo, nežinojome, būtume ir šiemet deklaravę?.. Bet nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Beje, „Širvintų kraštas“ visada stengiasi savo skaitytojus perspėti, kad jie nepatektų į nemalonią situaciją.

Steponas Liktoravičius

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Daugiau kaip dešimt procentų užuomaršų"

  1. Niloofar parašė:

    vyr Lapkritis 18 d, 2010Nuomonė UŽBalsuoju už. Baimės akys didelės ir jos užtemdo bet kokius arungeutms. Progresas yra progresas, juk vartojam gmo medikamentus. Čia pasirinkimas arba chemija, arba gmo. Paradoksas tame, kad tie kurie agituoja už švarų maistą iš tikro nežinodami agituoja už chemiją, kadangi genetiškai modifikuojant kaip tik galima atsisakyti pvz. pesticidų naudojimo. Taigi visai įmanoma situacija kada gmo yra labiau ekologiški už įprastinės gamybos produktus. Sklando gandai, kad gmo produktams priešinasi kaip tik chemijos koncernai, nes šita biotechnologija pirmiausiai jiems stoja skersai kelio. Bet kokiu atveju geriausias kelias yra žinoti koks produktas yra gmo, koks ne, vartotojas pasirinks.

Comments are closed.

scroll to top
+