Bankrutavusių „Ūdaro“ ir „Adolfo transporto“ darbuotojams – Kalėdinė dovanėlė

2001 metais Vyriausybės nutarimu įsteigtas Garantinis fondas prieš ketverius metus iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žinios perėjo Ūkio ministerijai, kur šį fondą administruoja Įmonių bankroto valdymo departamentas. Nors valstybės išteklių fondas veikia daugiau nei dešimt metų, dar ne visi žino, kad iš Garantinio fondo skiriamos lėšos bankrutuojančių ar bankrutavusių įmonių darbuotojams, nutraukusiems darbo santykius su šiomis įmonėmis, taip pat darbuotojams, kurie tęsia darbo santykius su bankrutuojančia įmone, kai įmonė yra įsiskolinusi.

Jų Garantinio fondo skyriaus darbuotojai ieško per savivaldybes, seniūnijas ir netgi užsienio lietuvių bendruomenes.

Garantinio fondo administravimo skyriaus vedėja Rasa Pociūnaitė „Širvintų kraštą“ informavo, kad bankroto administratoriai dėl pasikeitusių darbuotojų kontaktinių duomenų ne visada suranda bankrutavusių įmonių darbuotojus, kuriems yra skirta lėšų, taigi neturi galimybės jiems išmokėti priklausančias išmokas. Neradus darbuotojų, jiems skirtos lėšos vėl grąžinamos į valstybės iždo bendrąją sąskaitą. Deja, bet ten sugrąžintos ir lėšos, kurios buvo paskirtos Širvintų rajone registruotų įmonių – UAB „Ūdaras“ ir UAB „Adolfo transportas“ – darbuotojams. Bendra šių buvusių įmonių darbuotojus turėjusi pasiekti suma viršija 7,8 tūkst. litų.

Bendrovė svaičiojo apie naujas darbo vietas, o neatsiskaitė su esamais darbuotojais

Su buvusiu rajono meru Kęstučiu Pakalniu prie jos ištakų sieta uždaroji akcinė bendrovė „Ūdaras“ „ant ledo“ paliko ne tik savo darbuotojus, bet ir valstybę.

„Ūdaras“ išgarsėjo, kai 2002-ųjų pradžioje Juodelių kaime atidarė siuvimo cechą. Tada žiniasklaidoje plačiai buvo išreklamuota, kad „vietinių užimtumo iniciatyvų projekto įgyvendinimas leido sukurti naujas darbo vietas 28 Širvintų darbo biržoje registruotiems asmenims“.

Iki šio projekto įgyvendinimo UAB „Ūdaras“ dirbo 26 asmenys. Tai buvo vienintelė firma Lietuvoje, užsiimanti polipropileninių pakavimo maišų gamyba. „Ūdaras“ savo produkciją realizavo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Įgyvendinant projektą buvo įsigyta apleista ferma. Ją rekonstravus, pastatas pritaikytas gamybai, Papildomai įsigyta įrangos, planuota 70 proc. padidinti gamybos apimtis.

Kaip tada skelbta, bendra projekto vertė – apie 235 tūkst. litų, iš jų kiek daugiau nei pusė – 119,2 tūkst. litų – valstybės finansinė parama. Dar 16 tūkst. litų pridėjo Širvintų savivaldybė, beveik 100 tūkst. litų investavo vykdytojai.

Siuvimo cecho atidaryme dalyvavo tuometinė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė. Ji pasidžiaugė, kad tarp darbą gavusių Širvintų darbo biržoje registruotų asmenų yra 9 jauni žmonės iki 25 metų, 4 ilgalaikiai bedarbiai, 7 moterys, auginančios vaikus iki 14 metų amžiaus, vienas asmuo, grįžęs iš įkalinimo įstaigos.

Nors skelbta, kad šis Vietinių užimtumo iniciatyvų projektas bus tęsiamas (ketinta sukurti dar 30 naujų darbo vietų), jau po trejų metų, 2005-ųjų lapkričio 2-ąją, „Ūdarui“ buvo iškelta bankroto byla.

Po devynių metų darbuotojai gali atgauti bent dalį jiems priklausančių lėšų.

Koją pakišo krizė?

Viename Širvintų miesto Upelio gatvės butų registruota ir mažai kam girdėta UAB „Adolfo transportas“ į skolas iki ausų įklimpo su UAB „Swedbank lizingas“ sudariusi šešias lizingo sutartis. Tačiau uždaroji akcinė bendrovė savo prievolių nevykdė, ir lizingo bendrovė patyrė per 850 tūkst. litų nuostolių.

Šie nuostoliai susidarė, kai UAB „Adolfo transportas“ 2006-2007 metais iš vienos įmonės lizingo sąlygomis įsigijo 7 autovežius ir pagal bendradarbiavimo sutartį įsipareigojo iš šios įmonės įsigyti tam tikrą automobilių skaičių. Autovežius pardavusi įmonė žadėjo „Adolfo transportui“ parūpinti užsakymų krovinių pervežimui – per mėnesį po 25 tūkst. litų kiekvienam autovežiui. Tačiau, prasidėjus krizei, reikalai ėmė buksuoti. Įmonė dar bandė gelbėtis 2008-aisiais sudarydama naujas lizingo sutartis, tačiau po kiek laiko viskas sugriuvo lyg kortų namelis.

Panašu, kad minėti 850 tūkst. litų – ne vienintelė šios įmonės nesėkmė. 2012-aisiais vienoje iš su šia įmone susijusių civilinių bylų buvo užsiminta, kad UAB „Adolfo transportas“ ieškinio suma yra apie 1,2 mln. litų, ji atsirado esą iššvaisčius įmonės lėšas.

UAB „Adolfo transportas“ bankroto byla buvo iškelta 2009 metų balandžio 3-iąją.

Po trejų metų priklausantys pinigai „išgaruos“

Anot Rasos Pociūnaitės, lėšos gali būti grąžinamos ir darbuotojų, turinčių teisę susigrąžinti lėšas, paveldėtojams, pateikusiems paveldėjimo teisę liudijantį dokumentą.

– Išsamesnę informaciją galima rasti Departamento svetainėje www.bankrotodep.lt arba kreiptis į mane elektroniniu paštu rasa.pociunaite@bankrotodep.lt arba tel. (8 5) 2499341, – sakė Garantinio fondo administravimo skyriaus vedėja.

Ji pridūrė, kad iš Garantinio fondo lėšų yra skiriamos tik tam tikros išmokų, susijusių su darbo santykiais, rūšys, kurių maksimalias ribas bei apskaičiavimo tvarką nustato Garantinio fondo veiklą reglamentuojantys teisės aktai. Atsižvelgiant į tai, dažniausiai iš Garantinio fondo lėšų darbuotojo kreditorinis reikalavimas yra patenkinamas tik iš dalies, o kita turi būti atlyginama bendrąja tvarka, pagal Bankroto įstatymo nustatytą kreditorinių reikalavimų tenkinimo eilę. Svarbu informuoti darbuotoją, jog šmokos iš Garantinio fondo lėšų yra mokamos tik vieną kartą, todėl Įmonių bankroto valdymo departamentas skatina kreiptis tik tuos UAB „Ūdaras“ ir UAB „Adolfo transportas“ darbuotojus (ar asmenis, paveldėjusius šias išmokas), kuriems išmokos iš Garantinio fondo lėšų dar nėra mokėtos.

Beje, anksčiau bankroto atveju darbuotojui skirta pinigų suma Garantinio fondo sąskaitoje laukė neribotą laiką, tačiau nuo 2013 m. sausio 1 dienos, pasikeitus Garantinio fondo veiklą reglamentuojančiam įstatymui, buvo nustatytas 3 metų nuo šios išmokos paskyrimo dienos terminas, per kurį, bankrutavus įmonei, bus galima atsiimti priklausančią išmoką.

„Širvintų krašto“ informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+