1990 m. kovo 27 naktis… 20 metų…

Post scriptum

1990 m. kovo 11-ąją žinom visi – Aktas dėl Nepriklausomos valstybės atkūrimo. Viešojoje erdvėje buvo propaguojama nepaisant padarinių, atsisakyti iškart visko – paso, karinio bilieto ir tarnybos.

Tuojau iš TSRS ginkluotųjų pajėgų pasitraukė apie 550 jaunų kareivių. Kovo 22 d. Lietuvos Respublikos Raudonojo Kryžiaus draugija Naujosios Vilnios psichiatrijos ligoninės vieno pastato trečiame aukšte įsteigė globos skyrių, iškėlė Raudonojo Kryžiaus vėliavą. Čia buvo priglausti 38 bėgliai iš sovietų armijos. Paskelbė tai viešai. Ėjo vos ne ekskursijos, užsienio žurnalistai…

Naktį į kovo 27-ąją TSRS ginkluotųjų pajėgų desantininkai įsiveržė ir sužalotus, bet dar gyvus jaunuolius pagrobė į karo dalinius, tribunolą.

Iš 38, manome, kai kam pavyko pasprukti. Kai kas, neištvėręs kančių, nusižudė. Visos pavardės su tiksliais adresais pateko (ar buvo paliktos) desantininkams. Kas bėglius sutelkė į vieną vietą ir viešai paskelbė? Kas juos pasmerkė mirčiai? Kas likusius gyvus suranda dabar?

Dieną prieš tą baisią naktį buvo išvesti visi užsienio žurnalistai. Manoma, kad žuvus užsieniečiui būtų vykęs tyrimas ir būtų tekę kažkam atsakyti.

„Ką veikė M. Laurinkus, kuris kartu su J. Oleku ir kitais „slėpė“ mūsų vaikus, vieną savaitę juos vadino didvyriais patriotais, o kitą savaitę jie buvo išduoti, tiksliau – perduoti, tapo dezertyrais?“ – klausia Birutė Dilpšienė iš „Motinų klubo“.

Lietuvos vadukams reikėjo kraujo? Po kovo 27 dienos kruvina akcija buvo nukelta liepos mėnesį į Medininkus?

Ar ne Tailande šiomis dienomis minios, apvilktos vienos spalvos striukėmis, duoda kraujo (kaip donorai) ir kanistrais pila gatvėse prieš kažką ar už kažką? Politinės sugestijos ir jų režisieriai? Statistai – mes.

Telieka šis net netikslus sąrašas kaip informacija daugeliui iš mūsų. Štai jie – mūsų vaikai:

Kastytis Adomaitis (Prienai), Ričardas Babrauskas, Darius Bačiulis (Molėtai), Gediminas Baltiejus (Klaipėda), Saulius Budinas, Arvydas Chomentauskas, Gintaras Dilpšas (Šiauliai), Žilvinas Gudėnas (Vilnius), Rimas Gudonis (Vilnius), Arūnas Jasiulis, Gintaras Joneliūkštis (Biržai), Arvydas Karalius (Telšiai), Arvydas Kazatis (Raseiniai), Ričardas Klimas (Kaunas), Gintaras Klizas (Alytus), Rimantas Kučinskas, Kęstutis Krasauskas (Panevėžys), Darius Lapinskas (Panevėžys), Raimondas Mačernis, Gintaras Mecelica (Utena), Ričardas Mockus, Remigijus Naudulaitis (Kaunas), Svajūnas Noreikis (Mažeikiai), Aivaras Palaševičius (Panevėžys), Kęstutis Perveneckas (Švenčionys), Gintaras Piščikas (Utena), Evaldas Stelmokas (Švenčionys), Tomas Šatas (Kaunas), Rolandas Šileikis (Utena), Gintaras Šlitelis (Panevėžys), Rimantas Vainoras (Vilnius), Kęstutis Valiukas (Vilnius), Rolandas Valiulis (Pasvalys), Arūnas Vazinskas (Tauragė), Evaldas Veskupavičius (Šiauliai), Stasys Visockis (Raseiniai), Arturas Zonys, Arvydas Žarskis.

Ana Kunda

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “1990 m. kovo 27 naktis… 20 metų…”

  1. darius parašė:

    as irgi gyvas ir durnius kad ten buvau ir kad pasitraukiau is armijos,to dabar nedaryciau ir jei butu galimybe siandien grizsciau atgal i rusu dalini

  2. Anonimas parašė:

    as dar gyvas,DARIUS

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+