„Plano šturmas“ europietiškai?

Subėgęs paviršinis vanduo pavirto ledu ir iškilo reali grėsmė žiemą atliekamų darbų kokybei.

Subėgęs paviršinis vanduo pavirto ledu ir iškilo reali grėsmė žiemą atliekamų darbų kokybei.

Sovietmečiu galiojo nerašyta taisyklė: jei tik įmanoma, nieko nepirkti, kas pagaminta paskutiniaisiais metų mėnesiais. Mat žmonės buvo atkreipę dėmesį, kad tokių gaminių kokybė paprastai prastesnė. Paaiškinimas buvo labai paprastas: norėdami gauti premijas, gamintojai šturmuodavo sovietinės valdžios nustatytus metų gamybos planus ir kreipdavo mažesnį dėmesį į kokybės reikalavimus.

Sovietmetis net „revoliucijos lopšyje“ Rusijoje nugrimzdo į praeitį, tačiau šiandieninėje Lietuvoje tokių reiškinių dar pasitaiko. Niekam ne paslaptis, kad prie tokių dalykų prisidėjo įvairūs europoniai fondai, per viešuosius pirkimus dosniai finansuojantys milijoninius projektus. Norėdami laimėti paskelbtus darbų atlikimo projektus, gamybininkai neriasi iš kailio ir dažnai neįvertina realių galimybių. Užsakovai gal ir džiaugiasi, kad jų finansuojamus darbus žadama atlikti greičiau bei pigiau, nei buvo suskaičiuota ekspertų, tačiau galutinis rezultatas nedžiugina vartotojų, kurių labui ir įgyvendinami tokie projektai. Dirbant „greičiau“ ir „pigiau“, žmonės dažnai gauna nekokybiškas paslaugas. Pavyzdžių, kaip dėl to kilo vienų ar kitų problemų, esame pateikę ne kartą.

Neigiamų atsiliepimų jau sulaukia pernai pradėtas įgyvendinti projektas „Vandens tiekimo ir nuotėkų tvarkymo infrastruktūros plėtra Širvintų rajone (Kernavėje, Širvintų mieste, Širvintų kaime)“. Šių darbų rangos sutartis pasirašyta 2011 metų balandžio 22 dieną. Vykdomuoju partneriu ir pareiškėju tapo UAB „Širvintų vandenys“, o darbus atlieka jungtinė veiklos grupė – UAB „Meleksas“ ir UAB „Utenos melioracija“. Rangos sutarties darbų trukmė – 18 mėnesių.

Nuo rangos darbų pasirašymo prabėgo tik devyni mėnesiai (pusė numatyto termino), o žmonės jau stebisi keistais šturmavimais. Praėjusią savaitę į „Širvintų krašto“ redakciją paskambino pasipiktinęs skaitytojas iš Širvintų kaimo ir paprašė pažiūrėti, kaip tiesiogine ta žodžio prasme „užšaldomi“ Europos Sąjungos pinigai.

– Lauke – minusinė temperatūra, radijas ir televizija gąsdina dėl artėjančio speigo, o jie į vandenį grūda plastikines konstrukcijas, – stebėjosi žmogus. – Ar ledas jų nesulaužys?! Galų gale, koks darbas tokiomis sąlygomis gali būti atliktas kokybiškai?

Iš tiesų, šalikelėje ties Širvintų kaimo Draugystės gatvės 34-uoju namu lede styrojo pradėto, bet iki galo neatlikto darbo rezultatas – kažkokie plastikiniai ventiliacijos vamzdžiai ar alsuokliai, tarsi aptarnavimo šulinių su ledan įšalusiomis kopėčiomis konstrukcijos. Ten kone per pusmetrį pakilęs vanduo, suprantama, pavirto ledu.

Šalia slidaus kelio išrausta gili duobė apjuosta „patikima“ polietilenine užtvara.

Šalia slidaus kelio išrausta gili duobė apjuosta „patikima“ polietilenine užtvara.

Mums paskambinęs skaitytojas piktinosi, kad Širvintų kaime atliekami darbai kelia pavojų aplinkiniams. Anot jo, prie pat kelio neaptvertos ir vandens sklidinos duobės gylis – 4 metrai. Kas bus kaltas, jei slidžiame kelyje į tokią duobę nugarmės ir po ledu palįs automobilis? O jei vaikai sugalvos pažaisti ant ledo? Galų gale, tvarkingas šeimininkas nedarys darbo, kurio rezultatas – abejotinas. Tai ir lėšų švaistymas, ir betikslis žmonių vaikymas.

– Net širdį suspaudė, kai smarkiai šąlant iki išnaktų dirbęs darbininkas garsiai pasiguodė kitam: „Nebegaliu, aš tuoj numirsiu!“ – kraupo netoliese gyvenantis širvintiškis.

Sako, kai kurie čia dirbusius uteniškius užjautę žmonės ragino mesti darbus ir tausoti medžiagas, bet šie nepaklausė – juk „spaudžia planas“. Tik ką po tokio „plano“ įgyvendinimo gaus vietos gyventojai? Neveikiančius įrenginius, dėl kurių pakilęs vanduo tvindys žmonių sklypus?

– Geriausiu atveju, darbų broką taisys, kaip Širvintose jau yra buvę ne kartą. O jei brokas pasimatys pasibaigus garantiniam aptarnavimo laikotarpiui? Gaudyk vėją laukuose! – teigė skaitytojas.

Vis dėlto smarkiai nukritusi oro temperatūra atšaldė ir darbininkų įkarštį. Šie susirinko įrankius ir išvažiavo iš Širvintų, bet šaltis jau darė savo – konstrukcijas užtvindęs vanduo pakilo per pusmetrį ir pavirto ledu.

Informavus apie tokį atvejį, UAB „Širvintų vandenys“ vadovas apžiūrėjo minėtą įrenginį, o paskui susisiekė su uteniškiais. Išgirdę, kad jų rengtas konstrukcijas grėsmingai sukaustė ledas, uteniškiai susinervino, nes suprato, jog šaltis gali pridaryti didelių nuostolių. Jie pažadėjo kuo greičiau išlaisvinti konstrukcijas iš ledo gniaužtų, kad sumažėtų įtempimas.

Kadangi darbai tokiomis sąlygomis ateityje gali turėti įtakos čia rengiamai siurblinei, priduodant atliktus darbus šiam objektui teks didesnis dėmesys. O apie papildomą finansavimą galimam brokui taisyti, anot Kęstučio Vaškevičiaus, negali būti nė kalbos: pasirašyta darbų sutartis, tam numatytos lešos, taigi panašius darbus rangovas turėtų atlikti savo lėšomis. Taip dirbdami uteniškiai gali nuskriausti tik save.

UAB „Širvintų vandenys“ vadovas sakė, kad jis, kaip žmogus, supranta rangovus, kodėl jie dirba tokiomis sąlygomis – dėl to kaltas įsipareigojimas darbus atlikti per numatytą terminą.

Bet yra ir dalykų, kuriuos planuojant iš anksto reikėtų viską numatyti – juk Lietuvoje būna ir žiema, ir minusinė temperatūra.

„Širvintų kraštas“ yra rašęs, kad viso projekto „Vandens tiekimo ir nuotėkų tvarkymo infrastruktūros plėtra Širvintų rajone (Kernavėje, Širvintų mieste, Širvintų kaime)“ vertė siekia 17,359 mln. litų, o minėtų sutarties darbų vertė be PVM – 14,729 milijono litų (be PVM). Didžioji dalis šios sumos skirta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Įgyvendinant projektą numatoma, kad Širvintų kaime rangovai nuties apie 6,4 kilometro naujų vandentiekio tinklų, taip pat 7,65 kilometro naujų požeminių nuotėkų tinklų su nuotėkų siurblinėmis ir kėlyklomis.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "„Plano šturmas“ europietiškai?"

  1. xfx parašė:

    toks tas kapitalizmas,greitai ir kuo pigiau…

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+